f Een zee van bloeiende bakkruudjes 8 ZEELAND Stichting wil vijftig mille steken in LHBTI-evenement in Goes i Roze Zaterdag is een dag vol activitei ten en evenementen die behalve op vertier ook gericht zijn op het vergro ten van de emancipatie van onder meer homo's, lesbiennes, biseksuelen, transseksuelen en intersekse perso nen. Het initiatief om de dag voor de eerste keer naar onze provincie te ha len is genomen door onder meer het LHBT Netwerk Zeeland en het COC. Ze zien in Goes een mooie plek om als centrale locatie te fungeren, maar er kunnen ook activiteiten in andere de len van Zeeland plaatsvinden. Bij burgemeester en wethouders van Goes kregen de initiatiefnemers de handen niet op elkaar voor hun idee, maar de gemeenteraad dacht Initiatiefnemers: Goes is mooie plek om als centrale locatie te fungeren, maar er kunnen ook activiteiten in andere delen van Zeeland plaatsvinden daar anders over. Die gaf de door de gemeente gesubsidieerde stichting Goes Marketing de opdracht om sa men met de initiatiefnemers te bekij ken wat de mogelijkheden zijn om de dag naar Goes te halen. Er is nu een soort van witte rook, want Goes Mar keting laat weten dat het mogelijkhe den ziet om 50.000 euro vrij te maken voor het evenement. Dat is het bedrag dat de initiatiefnemers aan de ge meente vroegen als bijdrage. De ge meenteraad kaatste de bal door naar Goes Marketing, omdat die stichting tenslotte 50.000 euro per jaar krijgt M voor het organiseren van bovenregio nale evenementen. De stichting is en thousiast over Roze Zaterdag, omdat het een evenement zou zijn met een grote economische spin-off en een groot mediabereik. 'Dat past in onze doelstellingen.' Stefano Frans van het LHBT Net werk Zeeland zegt het goed nieuws te vinden dat Goes Marketing 50.000 euro zegt te kunnen vrijmaken voor het evenement. Maar hij wil niet te vroeg juichen. Hij hoopt dat de ge meente zich binnenkort echt enthou siast achter het evenement schaart. ,,De eerste verkennende gesprekken tussen ons als initiatiefnemers en Goes Marketing zijn in elk geval ge voerd." De initiatiefnemers zelf zullen Het wordt een evenement dat gericht is op cultuur, preventie en acceptatie ook nog een flink bedrag bij elkaar moeten krijgen om een Roze Zaterdag in Zeeland mogelijk te maken. Als alle neuzen dezelfde kant op staan, moet een bidbook worden ge maakt, waarin de plannen voor het evenement uit de doeken worden ge daan. Uiteindelijk wordt op landelijk niveau bepaald welke stad de dag mag organiseren. Frans benadrukte on langs tijdens een raadsvergadering in Goes dat er geen botenparade met schaars geklede mensen zal zijn. ,,Het wordt een evenement dat gericht is op cultuur, preventie en acceptatie." NATUURJOURNAAL Bakkruudjes zijn overbekend. Met hun zachtgele bloemen bloeien ze momenteel volop op buitenplaatsen en in parken; vooral langs de binnenduinrand van Walcheren en Schouwen, maar ook bij Schuddebeurs, Kloe- tinge en Kloosterzande komen bakkruudjes voor als zogenaamde stinsenplant. Dat houdt in dat ze weliswaar niet oorspronkelijk zijn, maar dat ze eeuwen geleden zijn uitgezet in tuinen en parken rond landgoederen en kastelen, waar ze vervolgens niet alleen stand hiel den maar ook in groot aantal ver wilderden. De wetenschappelijke naam van sleutelbloemen luidt Primula en dat is afgeleid van primus de eer ste. Dat slaat op de vroege bloei van de plant. Want in zachte winters zijn de eerste bloemen soms al vóór de kerst te vinden. Maar de hoofdbloei van de soort ligt rond deze tijd. De stengelloze sleutelbloem - want zo luidt de officiële Neder landse naam- komt mogelijk ook van origine wel in onze duinen voor, maar het is tot nu toe nooit gelukt om met zekerheid popula ties van wilde oorsprong te onder scheiden. Zodra er andere kleuren opdoemen -zachtlila komt bijvoor beeld veel voor- dan weet je hele maal zeker dat het om planten van niet-wilde oorsprong gaat. Hoewel ook die kleurvariëteiten soms oude papieren hebben. Hoe dit zij: bakkruudjes zijn zo ingeburgerd dat je ze niet graag zou missen. Ook onze tuin herbergt momen teel een zee van bloeiende sleutel bloemen. Ooit begonnen met een paar plantjes van een buurvrouw hebben ze zich zo uitgebreid dat er inmiddels enkele honderden staan. En dat is best bijzonder. We heb ben al diverse kennissen wat plant jes gegeven om in de tuin uit te planten, maar bij veel mensen slaan ze helemaal niet aan. Soms worden ze zo enthousiast door de slakken opgevreten dat er niets van overblijft. Blijkbaar zijn ze bij slak ken heel erg in trek. In onze tuin zijn de laatste jaren weinig huisjesslakken meer te vin den. En dat terwijl we -uiteraard!- nooit slakkenkorrels of ander ver gif gebruikt hebben. Wel hebben we bij de slakkenbestrijding een machtige bondgenoot in de vorm van een paartje zanglijsters. Ze wo nen hier altijd in de buurt; en hoe wel het nest soms wel honderd meter bij ons vandaan ligt, komen ze altijd in de tuin speuren naar slakken. Zelfs toen er sneeuw lag wisten ze een gewone tuinslak van onder de ligusterhaag te peuteren. Want al zien we zelf weinig of geen slakken meer, de lijsters vin den ze wel degelijk. En dat ten fa veure van onze talrijke bakkruud- jes. woensdag 24 maart 2021 GO Roze Zaterdag stap dichterbij De kans dat de Roze Zaterdag van 2023 in Goes wordt gehouden, is weer een stukje groter geworden. De stichting Goes Marketing heeft 50.000 euro gevonden om in het evenement te steken. Rob Paardekam Goes t ffckWv De Roze Zaterdag in Gouda, enkele jaren geleden. foto SANDRA ZEILSTRA - Stefano Frans, LHBT Netwerk Zeeland Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Chiel Jacobusse Bakkruudjes. foto chiel jacobusse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40