NIEUWS 3 Directie presenteert plannen om enorme achterstand in te lopen VLEERMUIS CORONATEST 'Gezondheid belangrijker dan leeftijd' Hoewel het Centraal Bureau Rij- vaardigheden (CBR) sinds 3 maart weer praktijkexamens mag afne men, blijft de achterstand onver minderd groot. Zonder ingrijpen moeten kandidaten straks achttien weken wachten op een praktijkexa men. Gisteren maakte de CBR-di- rectie plannen bekend om ruim 600.000 afgezegde examens in te lopen. Daarvan bestaat grofweg de helft uit praktijk- en de helft uit theorie-examens. Het meest verstrekkend is de op dracht aan rijscholen om het sla gingspercentage voor praktijkexa mens met ten minste 10 procent omhoog te brengen. ,,De huidige slagingskans van 50,2 procent is veel te laag, en al jaren de olifant in de kamer van onze branche", stelt directeur Alexander Pechtold. Circa 1500 van de ruim 6600 rij scholen presteren simpelweg be roerd, blijkt uit cijfers die Pechtold liet zien. Minder dan een derde van hun kandidaten slaagt de eerste keer. Dat moet veel beter, stelt de voormalige D66-leider. ,,Bij elk pro centpunt meer komen er 8000 exa- menplekken vrij voor nieuwe kan didaten. Halen we de 60 procent, dan levert dat 80.000 extra exa- menplekken op." 'Niet gemakkelijk' De verbetering dient van de rij scholen zelf te komen, het CBR gaat zijn examens zelf niet gemakkelijk maken, zegt mededirectielid Jan Jurgen Huizing. Vandaag krijgen alle rijschoolhouders daarom een brief van hem en Pechtold. De boodschap daarin luidt: 'Lever ie mand pas bij ons aan als die er klaar voor is, en vraag geen examens aan enkel om het te proberen.' Tussenbalans Eind mei maakt de CBR-directie een tussenbalans op. Blijkt het sla gingspercentage daarbij minder dan 4 procent te zijn gestegen, dan volgen forse maatregelen. ,,We stoppen dan tijdelijk met tussen tijdse toetsen en faalangstexamens, en we verhogen de examenleeftijd van 17 naar 18 jaar", aldus Huizing. Huizing realiseert zich dat de tussentijdse toetsen juist zorgen voor een betere slagingskans. ,,Maar de 80.000 examenplaatsen die het ermee stoppen oplevert, wegen daartegenop." De pauze op faal angstexamens zorgt voor nog eens 10.000 examenplaatsen extra. Het CBR werkt niet alleen aan minder instroom, maar ook aan ex tra examencapaciteit. Momenteel is het bezig honderd nieuwe exami natoren te werven. Ook vraagt het CBR het huidige personeel om meer over te werken. Recent ge pensioneerde examinatoren zet het CBR tijdelijk opnieuw in. Zo wil het CBR de aanvraagtermijn voor een praktijkexamen zo snel moge lijk naar een acceptabele acht we ken terugbrengen. Het CBR liet gisteren ook weten hoe het de achterstand van 305.000 theorie-examens hoopt in te lopen. ,,Als we van het kabinet snel weer mogen beginnen, dan lukt dat nog dit jaar", aldus Huizing. De afgelo pen tijd is flink geïnvesteerd in het coronaproof maken van de exa menzalen. ,,Bij groen licht kunnen we de examencapaciteit verdubbe len." In tegenstelling tot de prak tijkexamens liggen de theorie-exa mens nog stil. Elke week dat dat langer duurt, loopt de achterstand met 15.000 examens op, stelde Pechtold. 'Beunhazen' Op de lange termijn zijn nog meer maatregelen nodig om de kwaliteit van de rijopleidingen te verhogen, aldus Pechtold. Eerder hekelde hij in deze krant het grote aantal beun hazen in de sector. ,,Een rijoplei ding is toch geen visakte die je zo even haalt", zei hij daarbij. Half april presenteert een door minister Van Nieuwenhuizen (Infrastruc tuur) ingestelde commissie, onder leiding van Emile Roemer, een se rie voorstellen om rijopleidingen te verbeteren. EUROPA woensdag 24 maart 2021 Ecoloog en vleermuisdeskundige Philip Alviola neemt met een wattenstaafje een coronatest af bij een vleermuis (foto rechts). Sinds de uitbraak van de pandemie heeft het vakgebied van Alviola en zijn col lega Kirk Taray - die op de foto linksonder een vleer muis uit een vangnet haalt - een hoge vlucht genomen. Zij onderzoeken nu op de Filipijnen of vleermuizen ook andere voor mensen besmettelijke coronavarianten bij zich dragen. De diertjes vangen zij door netten te spannen bij plekken waarin die overdag slapen (foto linksboven). Bij het onderzoek gelden maatregelen om mens en dier te beschermen, aldus Taray. foto reuters CBR eist 10 procent hogere slagingskans bij rijexamens Het CBR wil het slagingspercen tage nog dit jaar met 10 procent verhogen om de corona-achter stand van 300.000 praktijkexa mens in te lopen. Lukt dat niet, dan volgen drastische maatre gelen, waaronder tijdelijke ver hoging van de examenleeftijd naar 18 jaar. David Bremmer Rijswijk Directeur Pechtold bij protest van rijschoolhouders. foto anp BRUSSEL Een goede ge zondheid is bij de uitgifte of verlenging van een rijbewijs belangrijker dan leeftijd. Dat zegt de Europese Ver- keersveiligheidsraad, die een uniforme medische screening van automobilisten bepleit. In een advies aan Europese overheden zegt de raad dat rijbewijsuitgevende instanties meer aandacht moeten heb ben voor specifieke medische risico's als hartfalen, diabetes, epilepsie, mentale stoornissen en misbruik van verdovende middelen. In veel landen letten die nu alleen op leeftijd en al coholmisbruik. De raad pleit ook voor voorlopige of voor waardelijke rijbewijzen voor ri sicogroepen. Een herziening van de regels voor rijbewijsuitgifte staat in Brussel al op de rol. Voorstel len worden in 2022 verwacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3