Einde aan Walchers overleg gemiste kans 'Ze willen de jeugd in Zeeland houden, maar ze jagen ons weg' Nee tegen groot wooncomplex blijft nee 6 Analyse A Walchenaren werken, win kelen, leren, sporten, rec reëren op het hele eiland. Wat Veere doet, is van belang voor Middelburgers en Vlissingers. Denk alleen al even aan de verho ging van de parkeertarieven aan de kust. Ook over bedrijventerreinen, woningbouw en toerisme botsen de belangen tussen vooral Middel burg en Vlissingen voortdurend. Met bezwaarschriften, boze brie ven en procedures tot gevolg. Tot zover de 'goede samenwerking'. Reden genoeg dus om regelma tig te overleggen. Een keer of vier per jaar kwamen raadsleden uit alle drie de gemeenten bij elkaar om te praten over samenwerking en gedeelde belangen. Dat dat vanaf het begin af aan niet lekker liep, is veelzeggend. Zelfs over de manier van vergaderen konden ze het amper eens worden. Geen vertrouwen Uitgerekend op het moment dat ze het beter willen gaan doen, hoeft het voor Vlissingen helemaal niet meer. De gemeenteraad heeft er geen vertrouwen meer in en stapt uit het regionaal overleg. De bij eenkomst van vanavond is dus de laatste. Dit betekent een knauw voor het vertrouwen in Vlissingen, waarschuwde het Vlissingse raadslid Pim Kraan meteen. En in- derdaad komen uit Middelburg en Veere teleurgestelde reacties: jam mer, onhandig, verkeerd moment, vervelend. Tegelijkertijd realiseren Middel burgse raadsleden zich dat juist zij weinig recht van spreken hebben. Toen er nog wel regionaal overleg was, trok Middelburg eenzijdig en zonder waarschuwing de stekker uit de samenwerking in het zorg- loket Porthos. Tot woede van Vlis- singen en Veere. Zo bezien had het overleg weinig meerwaarde. Toch is het schadelijk dat het voorbij is. Overleg wil niet zeggen dat ieder een het met elkaar eens moet zijn, maar kan wel zorgen voor begrip en afstemming. Dat helpt bij het maken van plannen voor nieuwe woonwijken, bedrijventerreinen, bescherming van rust en ruimte, investeringen in onderwijs en cul tuur. Allemaal direct in het belang van elke Walchenaar. Vrij spel Het einde van het politieke over leg betekent bovendien dat wet houders en ambtenaren vrij spel krijgen. De gemeenteraden zitten niet meer aan het stuur, maar moeten afwachten wat er van dat bestuurlijk overleg terechtkomt. 'Een gemiste kans', vinden ze in Middelburg en Veere. De gemeenteraad van Vlissin- gen wordt gedomineerd door lo kale partijen. Dat betekent niet au tomatisch dat zij geen belang zien in regionale samenwerking. An derzijds moeten alle Walcherse raadsleden de realiteit onder ogen zien dat hun inwoners wél over de gemeentegrenzen heen kijken en denken. Heel gericht overleggen over concrete onderwerpen kan toch ook, is de suggestie uit Vlissingen. Maar waarom dan stoppen met het overleg dat je al hebt? Een lijmpo ging ligt niet voor de hand; je kunt iemand niet aan tafel dwingen. Volgend jaar zijn er weer ge meenteraadsverkiezingen. Voor drie aparte gemeenteraden. Nieuwe ronde nieuwe kansen. Voor overleg. Voor samenwerking. Of voor herindeling. Bewoners van de wijk zijn al vaker in het gelijk gesteld, maar na het laatste oordeel van de rechtbank kon de gemeente echt geen kant meer op. ,,De afgelopen weken hebben we, na gesprekken met skaters en met omwonenden, alle scenario's op een rijtje laten zet ten", vertelt wethouder Chris Dekker, ,,en eigenlijk groeiden we langzaam toe naar deze enige mo gelijke oplossing." Die houdt in dat de skatebaan achter de Grote Sternstraat wordt ontmanteld en vervangen door een speeltoestel voor kinderen uit de wijk. Zoals het eigenlijk ook al tijd bedoeld was, betoogt Dekker. ,,Zo stond het in de oorspronke lijke plannen, maar gaandeweg is het een semi-professionele skate- baan geworden. Leuk voor de ska ters, maar niet voor omwonenden. Die ervaren veel geluidsoverlast." De gemeente heeft nog gekeken naar oplossingen om de geluids overlast te beperken. ,,Een geluids scherm en een hek was het idee. En een avondklok, om de overlast in elk geval 's avonds binnen de perken te houden. Maar jongeren willen het liefst 's avonds skaten Dit is de enige plek in de wijde omtrek waar wij fatsoenlijk kunnen skaten. Ik ben zo boos. Echt zo boos en omwonenden zien zo'n scherm niet zitten. Dat past niet binnen de beeldkwaliteit van hun wijk." Bovendien kost zo'n scherm veel geld. Geld dat Middelburg niet heeft. ,,We hebben berekend dat deze maatregelen, inclusief rechts- bijstand, bij elkaar 172.000 euro kosten", zegt Dekker. ,,Terwijl we al ruim een ton aan rechtszaken hebben uitgegeven. Als we royaal in onze financiën zouden zitten, konden we dat doen. Maar dat is niet het geval. Daarom nemen we later een besluit of er een nieuwe skatebaan moet komen, en waar." De skatebaan is nu dicht. Als de gemeenteraad akkoord gaat met het collegevoorstel, en het besluit is definitief, mag de baan nog even open. Tot die wordt weggehaald. ,,We doen dit met pijn in ons hart", benadrukt Dekker. ,,Maar we kun nen niet anders meer." Die conclu sie hadden omwonenden ook al getrokken. ,,We voelden dit voor stel ook wel aankomen", vertelt Marco van Flierenburg, van buurt- groep Prettig Wonen. ,,En ja, wij zijn daar heel tevreden mee." Anders is dat voor de skaters. Chanan de Haan, die het woord namens hen voert, kan het eigen lijk niet geloven. ,,Ik ben zo boos. Echt zo boos. Dit is de enige plek in de wijde omtrek waar wij fatsoen lijk kunnen skaten. De overheid wil toch dat jongeren in Zeeland blijven? Waarom jagen ze ons dan weg?" Burgemeester en wethouders van Vlissingen hebben hun huiswerk niet gedaan, vinden woordvoerders Wim Vader en Mark Verhagen van het Collectief Groot Lammeren- burg. De gemeente is al een hele tijd bezig om misstanden rond ille gale verhuur in en om de binnen- stad in kaart te brengen en aan te pakken, maar de registratie van ar beidsmigranten is nog steeds alles behalve op orde. Duizend bedden De tegenstanders van het groot schalige wooncomplex ('zo groot vind je het in heel Nederland niet') verwijten het gemeentebestuur dat omwonenden én gemeenteraads fracties niet vooraf bij plannen zijn betrokken. De gemeente claimt duizend bedden (die arbeidsmi granten zouden bezetten) uit het centrum te willen halen, maar weet helemaal niet of dat aantal nodig is, stelt het Collectief Groot Lamme- renburg, waarin zich een groot aan tal bewoners van Lammerenburg en omliggende wijken als Bossen- burgh, Rosenburg, Papegaaienburg en Claverveld verenigt. De gemeente had de regie in ei gen hand moeten houden door zelf 'zoeklocaties' aan te wijzen, beto gen Verhagen en Vader. Ze kregen al steun van oppositiepartijen POV en CDA, die een waslijst aan kriti sche vragen en opmerkingen op stelden. Bij het opstellen van eisen en voorwaarden had het Vlissingse da gelijks bestuur ook direct rekening kunnen houden met bestem mingsplannen en regels voor 'duurzame verstedelijking'. Door eerst kleinschaligere voorzieningen te laten bouwen, kon het er boven dien achter komen of het hoge aan tal appartementen wel nodig is. Hoewel ze benadrukken niet te overtuigen te zijn van nut en nood zaak van grootschalige wooncom plexen tegenover hun woonwijk, De gemeente kan ze niet allemaal bij elkaar in een bewaakt kamp zetten hebben Vader en Verhagen niets te gen arbeidsmigranten. ,,Die men sen zijn door ons hiernaartoe ge haald omdat we hun vakmanschap goed kunnen gebruiken. Ze zijn collega's van veel Vlissingse werk- nemers en hebben recht op nette woningen. Daar ligt ook een ver antwoordelijkheid voor werkge vers. De gemeente kan ze niet zo maar allemaal bij elkaar in een be waakt kamp zetten." Het Collectief Groot Lammeren- burg vermoedt dat geld een grote rol speelt bij de keuze voor groot schalige wooncomplexen. Niet al leen de eigenaar van de grond en exploitant HomeFlex spinnen er garen bij. ,,Ook de gemeente vangt jaarlijks meer dan zes ton aan toe ristenbelasting voor het verblijf van tijdelijke arbeidsmigranten." Vertegenwoordigers van de ge meente waren dinsdag niet in de gelegenheid te reageren. Nieuw overleg staat in de loop van vol gende maand op de rol. woensdag 24 maart 2021 'Walcheren hoeft niet één ge meente te worden, want Mid delburg, Veere en Vlissingen werken goed samen'. Dat is al jarenlang het verweer van politici tegen herindeling. Toch gaat het gesteggel over eigenbelangen maar door. En nu stoppen ze ook nog met hun enige gezamenlijke over leg. Maurits Sep Vlissingen Na meer dan tien jaar gesteggel met klagende omwonenden hebben burgemeester en wet houders van Middelburg de knoop doorgehakt: de skate baan in de Veerse Poort moet weg. Het geduld is op, de spaar pot is leeg. Wendy Wagenmakers Middelburg -Chanan de Haan, woordvoerder skaters Er is en blijft 'nul procent draag vlak' voor vestiging van een grootschalig wooncomplex voor arbeidsmigranten aan de rand van Vlissingen. Bijna vijftienhon derd bewoners van Lammeren- burg en omliggende wijken te kenden al een petitie tegen de 'Buitenplaats Zuidbeek'. René Hoonhorst Vlissingen -Wim Vader en Mark Verhagen De skatebaan in de Veerse Poort is al twee maanden omheind met hekken. Geen skater komt er nog in. Inmiddels is duidelijk dat de skatebaan verdwijnt. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38