28 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV Pubers, ouders, opa's en oma's opgelet: Oogappels is terug met een derde reeks. Talrijke actuele thema's passeren weer de revue. „Zoals ouders die zich schamen als hun kind niet meekan op school'', zegt Will Koopman. Wellicht is het u in de hausse aan tv- nieuwtjes ontgaan, maar Katja Schuur man keert terug als presentatrice bij de NPO. Na drie schitterende jaren bij RTL - google gerust welke pareltjes ze daar gemaakt heeft, ik was ze ook alweer vergeten - krijgt ze nu onderdak bij PowNed. Voor een panelquiz met grappen maker Martijn Koning, de tekstschrijver van GroenLinks. Je gaat soms denken dat er maar een of twee cabaretiers zijn in dit land waar omroepen uit kunnen kiezen als ze er eentje nodig hebben. Kan Najib niet, dan bellen we Martijn. Of gewoon allebei tegelijk. je eenmaal in de Hilversumse molen zit en maar genoeg mensen kent, kom je altijd weer aan de bak. Les voor elke beginnende presentator: ge woon lekker van omroep naar omroep hoppen, dan wordt je netwerk uiteindelijk vanzelf een vangnet. Slaag je niet bij de commerciëlen, of is je contract afgelopen en willen ze niet met je verder, dan is er altijd wel een oude vriend bij een pu blieke omroep die je de helpende hand reikt (in het geval van Katja is het een oud-BNN'er die nu aan de touwtjes trekt bij PowNed, dat u het weet). Bij Twan Huys en ook bij Paul de Leeuw snap ik nog dat voormalige werkgevers met de hand over hun hart strijken en een reddingsboei toewerpen, gezien hun talent en status. Maar Katja Schuur man valt niet in die categorie. Wat was haar be langrijkste wapenfeit op tv de afgelopen tien jaar sinds ze vertrok bij BNN en achtereenvolgens NET 5, KRO-NCRV en RTL 4 aandeed? Dat ze Memories vakkundig om zeep heeft geholpen. Voor de rest was haar toegevoegde waarde in programma's te verwaarlozen. had ik mijn schouders opgehaald en deze column niet geschreven. Maar het gaat hier om PowNed, onderdeel van NPO, die al jaren onder vuur ligt, ook wat betreft financiering. De VVD, toch de grootste partij, wil er maar liefst 200 miljoen op bezuinigen. Dan zou je verwachten dat bij elke afzonderlijke publieke omroep de mentaliteit heerst: we zullen ze in Den Haag iets laten zien. We slaan ze daar om de oren met kwaliteit en cre ativiteit zodat ze niet om ons heen kunnen. Met exclusieve programma's en dito gezichten. Neem nou Matthijsgaat door. Die bewijst dat het kan: groot amusement mét inhoud op de zaterdag avond. Met een presentator die 100 procent pu blieke omroep ademt en waarbij je als kijker bij een potje Triviant niet hoeft te googelen waar hij nu weer een contractje heeft. En zo zijn er nog wel een paar voorbeelden te noemen. Het zou bij de NPO moeten draaien om trots. En niet om ons kent ons. Vrije val DeGeneres Rieu vreest annulering Muziekles in de klas et is al even gele den, maar regis seur Will Koop man - 64 inmid dels - herinnert zich nog haarfijn hoe zij de hele nacht een boek van haar zoon las om in de vroege ochtend een uittreksel voor hem te schrijven. ,,Een opdracht van school. Ik wilde gewoon dat hij dat af had'', zegt ze nu, glimlachend. ,,Ik was zelf een brave puber. Zat op een Daltonschool, waar ik altijd netjes mijn taken en huiswerk af had. Als je dan meemaakt dat je zoon niet zo van school houdt - hij heeft zijn opleiding gelukkig wel afgemaakt - dan is dat best een worsteling. Je schaamt je misschien ook een beetje, maar dat is onzin, want het ene kind is het andere niet.'' Het is een van de vele herkenbare dingen in het leven van ouders met hun pubers. Will Koopman bedacht een dramaserie over deze fase, het veelgeprezen Oogappels dat vanavond t Sr, aan zijn derde reeks begint. De boven staande scène kwam terug in de vo rige reeks, toen de alleenstaande moe der Fabie de boekbespreking maakte voor zoon Mees. ,,Veel komt voort uit ons eigen leven. Roos Ouwehand en Lex Passchier schrijven de dialogen. Met z'n drieën zitten we dan te brain stormen over de onderwerpen. Dat is ontzettend leuk. Kijk, ik ben uit de pubers, mijn zoon - hij deed uiteinde lijk eindexamen - is 36. Maar Roos heeft ze nog, Lex heeft een puber dochter. Zij zitten er middenin. En er zijn nogal wat maatschappelijke the ma's die je kunt behandelen." In Oogappels, met actrice Malou Gorter als moeder Merel die graag de controle houdt in de hoofdrol, komt zo'n beetje alles voorbij wat men zich bij ouders en pubers kan voorstellen: van stress, sociale media en prestatie- druk tot het experimenteren met seks en rommelen met drugs. ,,Hoe mak kelijk je drugs kunt kopen. Zoals lach gas, dat tegenwoordig veel wordt ge bruikt'', weet Koopman. Eigenlijk vond ze altijd weer taboes. ,,Neem kinderen die eigenlijk niet geschikt Quote van de dag '4.45 Politie gebeld. 5.05 'Uw auto is terug'. 5.20 Auto weer voor de deur. Wow!' Kat a Bij presentatoren lijkt het soms niet anders. Als Als ze nu een overstap zou maken naar SBS woensdag 24 maart 2021 GO TV Het schandaal dat zich rondom de talkshow van Ellen DeGene res afspeelde, heeft gevolgen voor de kijkcij fers. Er kijken gemiddeld een miljoen minder Amerikanen naar de show en dat staat ge lijk aan een te rugloop van 43 procent. Het programma trekt nog 1,5 miljoen kijkers. MUZIEK André Rieu acht de kans dat zijn Vrijthof-concer ten in juli dit jaar doorgaan 'bij zonder klein'. In mei wordt de knoop doorge hakt. De violist vestigt de hoop op zijn kerst shows in MECC in Maastricht. Dat Rieu zijn op tredens op het plein ook vorig jaar al moest af zeggen, noemt hij een regel rechte ramp. SONGFESTIVAL Songfestival presentatoren Chantal Janzen, Edsilia Rombley, Jan Smit en Nik- kie de Jager hebben zich in gezet voor de stichting Méér Muziek in de Klas. Met die or ganisatie maken ze onlinemu- zieklessen voor basisscholen. Jeangu Ma- crooy en Dun can Laurence doen ook mee. 'Oogappels is rauw, net als het echte leven' Dennis Jansen Bracha van Doesburgh (midden) speelt de rol van alleenstaande moeder Fabie Schneeman. Susan Radder, Malou Gorter en Juna de Leeuw in Oogappels. FOTO'S bnnvara - Robert ten Brink doet via Instagram verslag. Hij zag hoe zijn auto werd gestolen. De politie bracht de auto razendsnel weer terug.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 28