Dartswereld niet verbaasd na matchfixing-onderzoek 25 Dennis snelt naar tijdritzege Butter gaat nog voor de Spelen Rossi is nog lang niet klaar Het OM start een onderzoek naar matchfixing in het darts. Dat is geen schok voor de darters. „Minder 180'ers dan je tegenstander gooien? Dat is eenvoudig en snel geld verdienen.'' 'Ik doe geen gekke dingen' Zelf is hij nooit benaderd, zegt de bekende darter Vincent van der Voort. Maar het verbaast hem niet dat ten minste zes collega's uit Nederland wél de vraag hebben gekregen of zij hun wedstrijd wil den beïnvloeden. Evenmin is hij verrast dat het Openbaar Ministerie een onderzoek naar matchfixing in het darten is gestart. ,,Het is heel gemakkelijk om vals te spelen'', zegt Van der Voort. Dat weet ook oud-darter Roland Scholten: „Min der 180'ers gooien dan je tegenstan der? Dat is simpel en snel geld ver dienen. Het is aan de darter of hij sterk genoeg in z'n schoenen staat.'' De ooit in de Britse kroegen ont stane sport heeft zich de afgelopen decennia ontwikkeld tot een popu laire volkssport, waar het prijzen geld de hoogte in is gejaagd. Het cir cuit is in steeds meer landen suc cesvol uitgerold. Meer wedstrijden betekent dus ook lastiger controle ren. Zeker in het afgelopen corona jaar met thuistoernooien. Van der Voort: ,,Er is heel veel darten, er zijn heel veel wedkantoren, die vaak zelfs ook sponsor zijn van die toer nooien. En dan waren er door corona nog de korte wedstrijdjes, gefilmd met een webcam. Dat wa ren geen officiële toernooien, maar er kon wel op worden gegokt.'' Ook Paul Engelbertink, directeur van de Nederlandse dartsbond NDB, is niet geschokt door het nieuws dat Nederlandse darters benaderd zijn door matchfixers, maar maakt zich er wel zorgen over. „Wedstrijden mogen nooit worden beïnvloed door de gokmarkt. Dit onderwerp staat dan ook al jaren op onze agenda. Bepaalde sporten zijn gevoeliger voor matchfixing en on der meer tennis en darts horen daar zeker bij. Wij zijn daarom al jaren zeer actief bezig met het geven van voorlichting over dit onderwerp richting onze leden.'' Dat gebeurt met voorlichtings materiaal op toernooien, preventie filmpjes, maar ook met voordrach ten bij bijeenkomsten van spelers van de diverse nationale darts teams. ,,De boodschap is uiteraard: blijf daarvan weg en meld het als je benaderd wordt. Het kan je hele carrière om zeep helpen'', aldus Engelbertink. Voorbeeld daarvan is VAN GERWEN Wessel Nijman, die het afgelopen jaar werd betrapt op matchfixing. Hij verloor bewust een wedstrijd en is voor vijf jaar geschorst. Engelbertink staat in contact met de internationale profbond PDC en weet dat Nijman betrokken gaat worden bij een voorlichtingscam pagne van de Darts Regulation Authority (DRA) van de PDC. ,,Ik denk dat het goed is dat dit mo ment, nu bekend is dat er weer wat spelers zijn benaderd, wordt aange grepen om de boodschap weer aan spelers over te brengen. Zeker ook omdat de gokmarkt in Nederland binnenkort opengaat. Er komen op korte termijn voorlichtingsbijeen komsten matchfixing voor darters die wij samen met NOC*NSF orga niseren.'' Topspelers niet gevoelig Arjan van der Giessen, dartsver slaggever van RTL, vindt het goed dat darters als Niels Zonneveld en Maik Kuivenhoven bij de NOS hebben verteld over hoe ze werden benaderd door matchfixers. De absolute topspelers zullen daar niet gevoelig voor zijn. Spelers als Michael van Gerwen en Peter Wright zijn miljonair geworden dankzij het hoge prijzengeld. Van der Giessen: ,,Ik denk dat je het vooral moet zoeken in de darters tussen plaats 64 en 200 op de wereldranglijst. Een Van Ger- wen zou hier nooit aan meedoen. Die lacht erom en wuift dat weg. Hij weet ook dat het einde carrière zou betekenen. Puur hypothetisch: Van Gerwen verliest ineens met 5 0 van Dave Chisnall, tegen een heel hoge quotering. Dan is de wereld te klein en dan wordt er een onder zoek gestart. Maar dat is extreem. Het probleem is juist dat er zoveel kan worden ingezet op allerlei din gen die niet schokkend zijn. De mogelijkheden zijn echt gigan tisch.'' woensdag 24 maart 2021 GO WIELRENNEN Rohan Den nis heeft in de Ronde van Catalonië zijn eerste over winning behaald in dienst van Ineos Grenadiers. De 30-jarige Australiër, twee voudig wereldkampioen tijdrijden, won de race tegen de klok over 18,5 ki lometer. De Portugees Joao Almeida nam de lei ding in het algemeen klas sement over van Andreas Kron, de Deen die maan dag de openingsrit van de 100ste Ronde van Catalo- nië won. Jumbo-Visma ren ner Steven Kruijswijk gaf iets meer dan een halve mi nuut toe en eindigde als vijfde. ATLETIEK Michel Butter (35, foto) gaat toch nog een poging wagen om zich te kwalificeren voor de ma rathon op de Olympische Spelen van Tokio. Butter zette afgelopen september een punt achter zijn hard loopcarrière, maar is nu op dat besluit teruggekomen. Hij heeft zich aangesloten bij de groep atleten van het NN Running Team die op 11 april in Hamburg onder de limiet van 2.11.30 wil lopen. ,,Ik ga het doen, ik ga nog één keer alles geven om de Olympische Spelen te halen'', aldus de atleet uit Castricum. MOTOGP Valentino Rossi (42) peinst nog niet over een afscheid van de Mo- toGP. De negenvoudig we reldkampioen begint zon dag in Qatar aan zijn 26ste seizoen in de konings klasse van de motorsport en is van plan nog twee jaar door te gaan. Dat ver telde hij tegen de Italiaanse krant La Repubblica. ,,Ik heb officieel nog een con tract van een jaar, maar mijn doel is nog twee jaar door te gaan'', aldus 'The Doctor'. ,,Veel hangt af van hoe het komend seizoen zal gaan'', aldus Rossi, goed voor 115 grand-prixo- verwinningen. Hij racet op een Yamaha, maar maakt geen deel meer uit van het fabrieksteam. De dartsbond en NOC*NSF gaan Nederlandse darters voorlichting geven om matchfixing te voorkomen. fotocollage frank veldman 'Heel gemakkelijk om vals te spelen' Pim Bijl Rotterdam VLIJMEN Voor Michael van Gerwen (foto) is het 'oud nieuws' dat matchfixing een thema is binnen de darts wereld. ,,Ik ben zeker niet ver rast. Het speelde jaren gele den al. In een sport waar veel geld in omgaat, is de kans groot dat je hiermee te maken krijgt. Ik ben in heel mijn leven nog nooit bena derd. Bij mij of andere toppers heeft dat ook geen zin. Wij verdienen al veel, ik ga geen domme dingen doen. In de la gere regionen worden spelers benaderd. Als mensen geld nodig hebben, dan doen ze daar soms gekke dingen voor. Dat is niet goed, maar moeilijk tegen te houden.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25