'Weghorst beukt op de deur, Van Dijk kiele kiele' Gretig Jong Oranje wil geschiedenis schrijven op het EK 23 Beslissing valt pas begin juni AGENDA ORANJE Polen was ook het sluitstuk van deel i van de ombouwwerkzaam- heden onder de nieuwe bonds coach. Na het Oranje van Ronald Koeman is nu het Oranje van Frank de Boer aan het ontstaan. Op hoofdlijnen zien opstelling en speelwijze er niet heel anders uit. Maar er zijn zaken die wel verschil len. De sleutels van het middenveld bijvoorbeeld, die waren de laatste paar interlands in handen van Davy Klaassen, die onder Koeman nooit werd geselecteerd. Centraal ach terin moet Virgil van Dijk structu- BONDSCOACH DE BOER reel worden vervangen. En wellicht krijgt Kenny Tete tegen Turkije een kans als rechtsback, een positie die in Oranje open ligt. Zoals zich met Owen Wijndal een nieuwe links back heeft aangediend. De hamvraag is eigenlijk of Oranje onder De Boer al zover is dat één slechte dag niet meteen fataal hoeft te zijn? Niet tijdens een EK én niet in een openingswedstrijd in een WK-kwalificatiereeks. Twee van de laatste drie campagnes (2014 en 2016) begon Oranje direct met puntenverlies. En dat kwam de ploeg niet meer te boven. Van de Looi wijst na de tweede en laatste training, voor het vuur werk moet losbarsten in Boeda pest, naar zijn keel en op zijn stem. Hij klinkt heser dan in voor gaande interlandperiodes. De bondscoach heeft veel gesproken. Tijdens de laatste sessie slalomt hij door zijn beoogde basisploeg. 's Middags heeft hij achtereenvol gens zijn verdedigers, middenvel ders en aanvallers geïnstrueerd over de potentiële gevaren en te kortkomingen van Jong Roeme nië, de eerste EK-opponent. Daarnaast voerde hij individu ele gesprekken. Met Kjell Scher pen bijvoorbeeld. De derde doel man van Ajax is, ondanks een paar positieve signalen die hij al kreeg, aangenaam verrast als Van de Looi hem vertelt dat hij het doel verde digt en niet Justin Bijlow. Door corona lijkt het EK aan de valuatie onderhevig. Boedapest loopt ook niet bepaald uit voor het eindtoernooi van de volgende generatie topvoetballers. Dat gaat momenteel ook moeilijk. EK-koorts? Dat moeten de spelers meer dan ooit uit zichzelf halen nu het publiek ontbreekt. Daar wees hij zijn complete selectie ook op. ,,Wij moeten hier afstand hou den. We dragen mondkapjes. Eén ding is niet anders: de kwaliteit van het toernooi. Hier lopen altijd goede spelers en sterke teams. Dit toernooi droeg voor veel spelers bij aan een grote carrière. Op dit platform kunnen de jongens zich laten zien." En dat besef proeft Van de Looi ook. Aan de teleurstelling bij de afgehaakte Jurriën Timber. En aan spelers die wel op tijd herstelden van blessures. „Trainer, ik ben fit, hè, zeggen ze dan. Iedereen wil graag spelen. Iedereen wil een EK achter zijn naam hebben." Duitsland Dat betekent niet dat zij ook spe len. Van de Looi houdt gebruike lijke vaste krachten als Cody Gakpo en Sven Botman waar schijnlijk op de bank. Zaterdag wacht tegen Duitsland op papier het zwaarste groepsduel. Op pa pier, ja, want hoe gek dat ook klinkt, scharen de oosterburen zich eens niet tot de grootste kanshebbers op de titel. Bonds coach Stefan Kuntz moest - meer nog dan Van de Looi - talenten af staan aan de A-ploeg. De bekendste naam van de te genstander van vanavond zit op de bank. Voormalig Juventus- en Chelsea-spits Adrian Mutu gaat proberen Jong Oranje meteen een dreun te verkopen. Dat doet hij zonder zijn gepromoveerde ster speler Ianis Hagi, zoon van de voormalige vedette Georghe. Die ploeg bestaat vooral uit spelers uit de Roemeense competitie. En Jong Oranje?,,Als je topfavo riet zegt, ga je wel heel ver", vindt Van de Looi. ,,Maar we gaan hier wel voor het hoogste. Ik vind dat niet meer dan normaal, maar dat betekent niet dat we dat zomaar even doen", blikt de bondscoach van Jong Oranje vooruit. TITEL woensdag 24 maart 2021 GO hét voetbal zelf WK-KWALIFICATIE Vandaag 18.00 uur Turkije - Nederland Atatürk Olympisch Stadion 22.00 uur Vlucht Istanboel - A'dam Morgen 13.00 uur Training, Zeist Vrijdag 11.30 uur Training, Zeist 13.00 uur Persconferentie, Zeist Zaterdag 18.00 uur Nederland - Letland Johan Cruijff Arena Dinsdag 30 maart 20.45 uur Gibraltar - Nederland Victoria Stadium Trainingen zijn niet toegankelijk ZEIST Frank de Boer noemt het passeren van Wout Weghorst voor de interlands van deze week zijn 'moeilijkste beslis sing tot nu toe.' De bondscoach houdt vast aan Luuk de Jong boven de spits die aan de lopende band scoort bij VfL Wolfsburg. ,,Ik heb Weg horst gebeld. Hij was zeker niet blij. Hij klopt verschrikkelijk hard op de deur. Daar zitten al gaten in, maar zoals hij het fantastisch doet in de Bundesliga, zo heeft Luuk het heel goed gedaan bij Oranje. Je overweegt wat te doen en ik houd nu vast aan De Jong.'' De Boer heeft ook contact met Virgil van Dijk. Liverpool-mana- ger Jürgen Klopp noemde het laatst onwaarschijnlijk dat zijn aanvoerder het EK haalt. ,,Ik be grijp het standpunt van Klopp'', zegt De Boer. ,,Je wilt als trainer geen druk op Virgil zetten. En het is ook altijd al kiele kiele ge weest. Hij heeft nog acht weken om redelijkerwijs klaar te kun nen zijn voor het EK. Een week of twee tegenslag en hij kan geen wedstrijden meer spelen voor Liverpool in het slot van het clubseizoen. Het gaat nu voor spoedig, maar van mijn kant is er ook geen druk op hem. Ik reken niet op hem en als hij het wel haalt zou het fantastisch zijn.'' Tegen Turkije speelt Daley Blind op de plek van Van Dijk. Jong Oranje begint vanavond (21.00 uur) tegen Jong Roeme nië aan het eerste EK sinds 2013. Dat is te merken. Niet zozeer in Boedapest, maar wel aan alle spelers die mikken op speeltijd en de titel, verzekeren bondscoach Erwin van de Looi en aanvoerder Teun Koopmei- ners. „Iedereen wil spelen en een EK achter zijn naam heb ben." Johan Inan Boedapest BOEDAPEST De Europese titel, die Jong Oranje zich ten doel heeft gesteld, valt deze week nog niet te be halen. De knock-outfase van het EK vindt namelijk in de eerste week van juni plaats. Veertien landen kwalificeer den zich eind vorig jaar - naast gastlanden Slovenië en Hongarije - voor de pou lefase. Zij zijn over vier groe pen verdeeld, waarvan de nummers 1 en 2 over twee maanden een gooi doen naar de Europese titel. iiPji Bondscoach Erwin van de Looi (tweede van rechts) in gedach ten tijdens de training. foto pro shots

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23