22 WK-KWALIFICATIE rv TURKIJE - NEDERLAND Het Nederlands elftal begint vanavond aan de WK-kwalificatie. Maar over tegenstander Turkije en over voetbal is het in de aanloop nauwelijks nog gegaan. Over wél of géén boycot van een WK in Qatar des te meer. Kort Car Cup Kruijswijk langer bij Jumbo Steven Kruijswijk (33, foto), Robert Gesink en Jos van Emden hebben hun contract bij wielerploeg Jumbo-Visma tot 2023 ver lengd. Van het ervaren drietal maakt Gesink het langst deel uit van de ploeg. De 34-jarige Achterhoeker debuteerde in 2007 bij toen nog Rabobank. Van Emden (36) debuteerde in 2008, terwijl Kruijswijk in 2010 tot de profploeg toetrad. Geldboete Mos na tweet De Graafschap-voorzitter Martin Mos is door de KNVB beboet met 500 euro van wege een bericht dat hij begin deze maand op Twitter zette. Hij schreef daarin 'fuck steijn', bedoeld voor trainer Maurice Steijn van NAC. Mos schreef het bericht op 12 maart nadat De Graafschap zich had verze kerd van de derde periode. Eerder die week had NAC de komst van De Graafschap-spits Ralf Seuntjens aangekondigd. Verwijlen zeker van Spelen Degenschermer Bas Verwijlen (37, foto) kan zich opmaken voor zijn vierde Olympische Spelen. Verwijlen eindigde als achtste op de Spelen van Peking in 2008, behaalde zilver op het EK van 2011 en op het WK in dat zelfde jaar. Hij stond zelfs nummer 1 van de wereld. Op de Spelen van Londen in 2012 reikte hij tot de laatste zestien. In 2016 nam hij in Rio deel aan zijn derde Olympische Spelen, maar strandde hij in de eerste ronde. Luiten eindelijk weer op kop Joost Luiten heeft zijn beste score dit jaar ge noteerd. Hij staat na 64 slagen, 7 onder par, gedeeld eerste na de eerste ronde van de Ke nya Savannah Classic. Luiten (35) was dit jaar nog niet erg op dreef. Hij heeft bij nog geen enkel toernooi zicht gehad op een top- klassering. Vorige week eindigde de zesvou dig winnaar op de Europese Tour als gedeeld 41ste in het Kenia Open. Sprint Tennis Quote van de dag 'Heel mijn schaatscarrière gewerkt om dit te bereiken. Ik heb veel zin om aan de wereld te laten zien hoever ik ben' Nederland Turkije Cenk Tosun is de spits van Turkije. In zijn laatste zes interlands was hij goed voor vijf goals en twee assists. Een gevaarlijke jongen. Normaal had Frank de Boer wel een vraag over hem gekregen bij zijn perscon ferentie voor het duel van vanavond in Istanboel. Maar nu niet. Nu ging het over de Indonesische werkster die De Boer ooit had. Dat was toen hij in het slot van zijn carrière even in Qatar voet balde. De vrouw werd uitgebuit door een sponsor van de club waar voor De Boer uitkwam. ,,Het was één van de misstanden die ik daar heb gezien'', sprak hij gisteren in Zeist. En naast de bondscoach zat Geor- ginio Wijnaldum. Die kreeg het plotseling aan de stok met een jour nalist. De aanvoerder van Oranje reageerde fel toen in zijn beleving een koppeling werd gemaakt tus sen het wél ageren van sporters te gen racisme en het met-boycotten van een WK in Qatar. Wijnaldum, met priemende vinger: ,,lk heb nog eens over de vraag nagedacht. Be grijp j e wel wat j e doet? J e vergelijkt racisme met Qatar. Dat is heel fout. Eigenlijk zeg je dat iemand die ra cistisch wordt behandeld niet voor zichzelf mag opkomen, 'omdat je wel gaat voetballen in Qatar'. Die vergelijking moet je niet maken. Het racismeverhaal is heel moeilijk. Volgens mij hebben we met Neder land ook WK's in Zuid-Afrika en Brazilië gespeeld. Daar gaat ook niet alles goed.'' De grimmigheid. De gevoelig- heid. De thematiek. Het tekent de sfeer waarin Oranje is begonnen op het pad dat moet leiden naar het WK van volgend jaar. Een toernooi waarvan de KNVB deze week in een statement zei: 'Als we ons plaatsen gaan we naar Qatar om 'so ciaal verantwoord' deel te nemen.' Hoe zoiets eruit moet zien, straks in de winter van 2022? De bond, noch de bondscoach en zijn aanvoerder kunnen er al veel over kwijt. ,,Het lijkt mij dat je dat met andere fede raties bespreekt. Want alleen kun nen wij niks veranderen", zei Wij- naldum. De Boer: ,,Als staf en spe lersgroep staan we achter het state ment. Als we ons kwalificeren, kunnen we in Qatar gezamenlijk aandacht vragen voor de mensen rechten. Dat heeft meer impact dan niet gaan.'' Maar eerst zal Oranje dan wel in het oliestaatje moeten zien te gera ken. Via het sportieve traject. Van avond wacht in Istanboel de num mer 37 van de FIFA-wereldranglijst als eerste horde. De kwalificatie be ginnen in en tegen Turkije, zonder publiek, was bij de loting een wens van De Boer. Nederland, zelf 14de op de FIFA-lijst, treft een ploeg die zich het best laat typeren als 'on voorspelbaar'. Cenk Tosun en zijn makkers klopten in 2019 nog wereldkampi oen Frankrijk en speelden recent gelijk tegen Kroatië en Duitsland. Maar er waren in het najaar ook twee nederlagen tegen Hongarije in de B-divisie van de Nations League. Waar staat Oranje zelf? De laatste interland dateert van 18 november vorig jaar. 1-2 tegen Polen, in een wedstrijd waarvan de uitslag ook gemakkelijk 4-6 had kunnen zijn. ,,Aanvallend was dit één van onze beste wedstrijden. Verdedigend moet het snel beter'', concludeerde Wijnaldum die avond. ,,Je zag dat zij vooral kansen creëerden na aan vallen van ons. Die omschakeling moet bij ons nog veel beter.'' woensdag 24 maart 2021 WIELRENNEN VOETBAL SCHERMEN GOLF De 48-jarige coureur Tom Coronel komt dit jaar opnieuw in actie in de World Touring Car Cup, het wereldkampi oenschap voor toerwagens. Het wordt zijn 32ste seizoen in de autosport. 2 Mark Cavendish (35, foto) leidt in Settimana In- ternazionale Coppi e Bartali. Hij werd tweede in de eerste etappe, maar won de ploe gentijdrit later met Deceu- ninck. Hij won niet meer sinds 2018. Andy Murray heeft zich met een liesbles sure afgemeld voor het mas- terstoernooi van Miami, dat vandaag begint. De voormalig nummer 1 van de wereld, in middels afge zakt naar plek 119, zegevierde in Miami in 2009 en 2013. Qatar verdringt - Kunstrijdster Lindsay van Zundert (16) over haar WK-debuut O a 0) Zeist Arbiter: Michael Oliver (Eng) Aftrap: vandaag, 18.00 uur NPO1 Georginio Wijnaldum, in actie op de training van Oranje. FOTO PIM RAS Vermoedelijke opstellingen FIFA WORLD CUP Qamii'2022 Stadion: Atatürk Olympisch Stadion, Istanboel Maarten Wijffels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 22