17 ECONOMIE 19 Vooral ouderen dreigen in de problemen te raken 'Funeste uitstroom' personeel in horeca MINUTEN WIN EEN SALARIS IN Nationaal Salaris Onderzoek woensdag 24 maart 2021 De eerste banken zijn zover: klanten moeten geld betalen als ze meer dan een ton op hun rekening hebben. De Consumentenbond pleit voor een verbod op 'minrente' onder de 100.000 euro. Banken houden de optie open. 'Per 1 april wijzigen uw rentetarie ven. Over uw saldo vanaf 100.000 euro betaalt u dan negatieve rente: 0,5 procent. We snappen dat dat voor u vervelend is.' Was getekend: Aegon. Daarmee komt geld betalen om geld bij de bank te mogen stallen voor steeds meer Nederlanders dichtbij. ABN Amro verlaagde de grens begin dit jaar naar een half miljoen euro, ING en Rabobank leggen de lat sinds kort bij een kwart miljoen. Ook Triodos trekt de lijn al bij een ton. Amanda Bulthuis van bankver- gelijker Geld.nl sluit niet uit dat de grens voor negatieve rente stapsge wijs wordt verlaagd. ,,Maar het is nog een lange weg van 250.000 of 500.000 euro tot bedragen van bij voorbeeld 50.000 euro. Bovendien willen banken mensen stimuleren om toch te sparen.'' Op ABN Amro na sluit geen en kele bank uit dat er ook onder de ton negatieve spaarrente op de loer ligt. Inmiddels hebben alle banken - eenzijdig - hun voorwaarden zo veranderd dat die stap mogelijk is. Negatieve rente rukt daarmee op richting de bedragen die Nederlan- ders gemiddeld op hun spaarreke ning hebben staan: bijna 41.000 euro. Vooral 65-plussers komen in de gevarenzone, met een gemid deld spaarvermogen boven de 60.000 euro. Voor de meeste spaar ders blijft 'minrente' nog wel even uit zicht: de helft van de Nederlan ders heeft minder dan 14.000 euro op de spaarrekening staan. ,,Het aantal betaal- en spaarreke ningen met een negatieve rente is de afgelopen tijd gegroeid'', aldus president Klaas Knot van De Ne- derlandsche Bank (DNB). „Naar mate de rente langer laag blijft, zul len banken aan meer klanten nega tieve rentes doorberekenen. Hoe wel dat vervelend is voor spaarders, zijn de mogelijkheden voor banken beperkt om lagere rente-inkomsten anders te compenseren.'' Negatieve rente kan voor consu menten meer dan vervelend uit pakken. Volgens de Consumenten bond haalt twee derde van de spaarders zijn geld van de bank als er negatieve rente wordt gerekend. Een vijfde denkt het vermogen thuis onder de matras te stoppen, 11 procent kiest voor beleggen. W België heeft een verbod op 'minrente' bij bedragen onder de 100.000euro Budgetinstituut Nibud maakt zich daar zorgen over. ,,Het is belangrijk dat mensen beseffen dat beleggen ook geld kost'', zegt een woordvoer der. ,,Plus dat ze het risico lopen het geld kwijt te raken, net als bij beleg gen in cryptomunten als bitcoin.'' Het Nibud raadt aan om, lage rente of niet, altijd een flinke financiële buffer op de spaarrekening te hou den. De Consumentenbond gaat ver der: die wil dat de regering verbiedt bij bedragen onder de ton negatieve spaarrente te rekenen. Tot nu toe zagen opeenvolgende ministers van Financiën niets in zo'n verbod, dat onder meer in België wél geldt. „Minister Hoekstra (CDA, Finan ciën, red) heeft beloofd om te kij ken naar nadere wetgeving als ne gatieve rente onder de ton gaat gel den. Die grens is in zicht. De minis ter heeft destijds een klemmend beroep op de banken gedaan om niet onder die 100.000 euro te gaan. Daar hebben ze zich tot nu aan ge houden. Maar een garantie geven ze niet. Ze hebben niet voor niks hun voorwaarden aangepast. Vertrouwt de minister er nu nog op dat die ton standhoudt?'' DNB-topman Knot sluit niet uit dat er stappen moeten volgen, maar vindt het vooralsnog een taak van de banken. ,,Negatieve spaarrente op bedragen onder de 100.000 euro is een commerciële afweging die banken zelf moeten maken.'' Dat stelt FNV Horeca op basis van cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Bestuur der Edwin Vlek van FNV Horeca noemt de uitstroom 'funest voor de sector'. ,,Nu zijn de corona maatregelen nog de grootste vij and van de horeca, maar door de massale uitstroom van horeca- medewerkers is er straks een im mens personeelstekort. Als de horecabedrijven hun deuren weer mogen openen - wanneer dit ook moge zijn - is het zoeken met een lantaarntje naar mede werkers die de zaak weer kun nen opbouwen.'' Volgens Vlek zijn veel mede werkers vertrokken vanwege het gebrek aan zekerheid en onvol doende financiële middelen bij de werkgever. ,,Het voortdu rende gebrek aan perspectief en de ontoereikende tegemoetko ming in de loonkosten terwijl er sprake is van een verplichte slui ting, hebben deze negatieve ont wikkeling in de hand gewerkt'', luidt het. FNV Horeca drukt het kabinet nogmaals op het hart om de NOW-regeling te verhogen naar 100 procent van de loonkosten, om op die manier de overgeble ven horecamedewerkers in dienst te kunnen houden. Zeker nu het kabinet de coronaregels voorlopig nog niet wil versoepe len, is de verwachting dat de leegloop van horecamedewer- kers nog wel even aanhoudt. Volgens de vakbond daalt on dertussen ook de animo voor een horecaopleiding. Het aantal aanmeldingen voor het school jaar 2021-2022 zou voor mbo-ho- recaopleiding met 75 procent zijn afgenomen. Doe mee en win een extra maandsalaris! Het Nationaal Salaris Onderzoek geeft inzicht in salarissen en arbeidsvoorwaarden in Nederland. Ga naar Intermediair.nl/salaris. vul de vragenlijst in en maak kans op een bruto modaal maandsalaris tw.v. 2.816. intermediair Bnyenrode GO Geld betalen om te sparen? Wen er maar alvast aan Herman Stil Amsterdam ALMERE De horeca kampt met een ongekende leegloop. Bijna 90.000 medewerkers, omgerekend één op de vijf, heeft vorig jaar de branche de rug toegekeerd. Het leeuwendeel vertrok nadat het kabinet halverwege oktober opnieuw de deuren van restau rants en cafés sloot. M Spaargeld brengt steeds minder op en negatieve rente dreigt. foto getty GA NAAR INTERMEDIAIR.NL/SALARIS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 19