Marjan Berk D ositie '.•Sr?' i r NIEUWS 15 Prominente criticus van Erdogan zit al jaren vast Onder mijn elektrische deken werd ik wakker t als een stoofpeer r 2T Op de rand van mijn bed zittend bla der ik door het boek dat ik mijzelf cadeau gaf: Na ons de zondvloed van fotograaf Kadir van Lohuizen. Het is een magnifiek inspirerend fotoboek, dat ik niet meer kan wegleggen. Zeker niet na het zien van de documentaire waarin Kadir met zijn foto's verslag doet van de staat van de wereld zoals die eraan toe is op het ogenblik dat hij zijn camera erop richt. Ik keek naar de smeltende gletsjers, de onder gelopen dorpen, de voortdurend stijgende zee. De verwoede pogingen van mensen om het was sende water te keren, tegen te houden. En dan met wat schamele bezittingen wanhopig te vluchten naar hoger gelegen grond. Ik keek en keek en voelde me beteuterd. Ik zag ook de onthutste lei ders van de partijen die zwaar verlies hadden gele den... En ik deed nog iets. Ik telde de keren dat ik in het verkiezingbargoens de woorden 'klimaat' en 'Europa' had gehoord. Die twee woorden spoelden bijna net zo hard weg als de gezwollen taal van de lijsttrekkers. Wat te doen? Ik dacht aan de woorden van de vriend van Wim Sonneveld. Die zei: ,,Als je het niet meer weet, wanneer je wanhopig en verdrietig bent, dan moet je iets kleins gaan doen. Iets op het eerste gezicht onnozels, zoals zilver poetsen. Stop daar even al je energie in. En tegen de tijd dat het zilver weer glanst en sprankelt, ben jij weer in staat positief mee te doen.'' Met deze goeie raad in gedachten borg ik de elektrische deken op en legde weer de schapen wollen sokken onder mijn kussen. Die deken kreeg ik cadeau van een liefhebbende vriendin, die wist dat ik het 's nachts koud had. Het hielp. Tot ik wakker werd als een stoofpeer. Dus nu slaap ik weer met schapenwollen sokken. Nooit meer koude voeten! Kleine bijdrage aan de klimaattran sitie. Mijn heerlijke oude en gedeukte Saabje ging naar mijn oudste zoon, die hem fantastisch heeft laten spuiten! En nu rijd ik tot volle tevredenheid met de busjes van het aanvullend openbaar ver voer. Net als de ongelofelijke ANWB, die 62 jaar dag en nacht voor mij klaarstond. Twee van de be ste openbare clubs van ons land. Ik scheid weer met animo het plastic van de rest, denkend aan de man die zich vol ijver bezighoudt met de verwijdering van al dat zwervende plastic uit zee en rivier. Langzaam maar zeker verander ik weer in de ouwe padvindster die ik ooit was. De Turkse president Erdogan wil met een 'actieplan mensenrechten' de rechtsstaat beschermen. Zijn critici geloven daar weinig van zolang pleitbezorgers van meer democratie vastzitten, zoals zakenman Osman Kavala. Er liggen nog mappen vol papierwerk en stapels boeken op het bureau in Osman Kavala's werkkamer. Alsof hij elk moment kan binnenstappen, op het hoofdkantoor van zijn stichting Anadolu Kultur. Zijn collega's zijn hun geliefde baas allesbehalve vergeten. Zijn portret hangt aan de muur, naast protestposters met de tekst: 'Bevrijd Osman Kavala'. Kavala is een van de meest prominente politieke gevangenen in Turkije. Al ruim drie jaar zit hij in voorarrest op beschuldi ging van terrorisme. ,,Soms zijn we hoopvol en denken we dat hij binnenkort vrij kan komen", zegt Asena Günal, plaatsvervangend directeur van de organisatie. ,,En er zijn momenten dat we die hoop minder hebben." Günal weet dat het lot van haar goede vriend en baas in handen ligt van één man. ,,Die beslissing kan alleen van Erdogan komen. Het is een politiek besluit." De 63-jarige ondernemer zit opgesloten in de zwaarbeveiligde Silivri-gevangenis net buiten Istanboel. De staat klaagde hem aan voor 'poging tot het omverwer pen van de regering', hij zou de linkse Gezi-protesten in 2013 hebben gefinan cierd. Daarnaast wordt hij beschuldigd van betrokkenheid bij de mislukte coup in 2016 en van 'militaire en politieke spio nage'. Kavala kan levenslang krijgen, maar het Europees Hof voor de Rechten van de Mens stelde al meerdere keren vast dat hij onterecht in de gevangenis zit. ,,De be schuldigingen zijn absurd, totaal onge grond en bijna surrealistisch", zegt Günal, op het terras van een oude patisserie aan het Taksimplein in Istanboel. „Tijdens het lezen van de aanklachten voelde ik een diepe schaamte voor mijn land. Wat de aanklagers hebben opgeschreven leest als een aaneenschakeling van paranoïde complottheorieën." Vanaf het terras kijkt ze uit op het Gezi- park. Dit was in 2013 het toneel van hevige demonstraties die begonnen als protest tegen bouwplannen, en uitgroeiden uit tot een breedgedragen opstand tegen president Erdogan. Osman Kavala had zeker sympathie voor de protesten, zegt Günal, maar met de organisatie ervan had hij niks te maken. SANCTIES In februari vorig jaar werden Kavala en vijftien anderen volkomen onverwacht vrijgesproken voor de Gezi-aanklacht. In de zwaarbeveiligde rechtbank bij de ge vangenis was de sfeer uitzinnig. Suppor ters van Kavala vlogen elkaar om de hals. Iedereen verwachte een draconische straf, maar de zakenman was vrij. De vreugde duurde niet lang. Dezelfde avond werd hij opnieuw aangehouden voor betrokken heid bij de poging tot staatsgreep in 2016, waarvoor de Turkse regering de Gülen- beweging verantwoordelijk houdt. Soros Erdogan noemt Kavala de 'Soros van Tur kije', naar de Amerikaans-Hongaarse mil jardair en filantroop George Soros, die zelf door de Turkse president is aangeduid als de 'Jood die landen probeert te verdelen en vernietigen'. Soros' Open Society Foundation, die overwegend pro-Euro- pese projecten financiert, moest in 2018 onder grote druk uit Turkije vertrekken. Kavala heeft eenzelfde soort reputatie. Hij komt uit een familie van tabakshan delaren en verdiende veel geld. Met Ana- dolu Kultur zette Kavala projecten op voor Turken, Koerden en Armeniërs. Zo kwam er een Koerdische filmacademie en een Armeens-Turks jeugdorkest. Kavala sprak zich uit tegen de groeiende repres sie in Turkije. ,,Hij sprak openlijk over hoe Turkije een meer democratisch land kan worden", zegt Günal. ,,Wat nog het meest pijn doet is dat Osman dit altijd heel beleefd deed. Hij denkt niet in wij tegen zij, hij wilde ook met aanhangers van Erdogan in gesprek." Günal noemt Erdogans actieplan voor mensenrechten een 'pr-stunt om de Eu ropese Unie mee om de tuin te leiden'. In het plan staat onder meer dat het recht op een eerlijk proces gewaarborgd is in Tur kije. Daar is weinig van te merken, zegt ze. ,,Elke dag dat Osman in de gevangenis zit, is een schending van zijn mensenrech ten." De Turkse regering blijft erbij dat Kavala een gevaar is voor het land. woensdag 24 maart 2021 GO meedoen Vreugde na de vrijlating van Turkse zakenman Osman Kavala vorig jaar. Hij werd dezelfde dag weer opgepakt. foto afp 'Betere rechtsstaat Turkije is pr-stunt' Mitra Nazar Istanboel Eind deze week buigen EU-leiders zich opnieuw over de vertroebelde relatie met Turkije op een EU-top in Brussel. Er is roep om meer sanc ties, vanwege een olie- en gascon- flict in de Middellandse Zee dat vorig jaar flink opliep, maar ook vanwege de zorgelijke staat van de democra tie in Turkije. Erdogan wil juist verder met het toetredingsproces tot de EU. Waarschijnlijk ziet de EU af van verdere sancties, om Turkije de kans te bieden beterschap te tonen. Een week na de lancering van het actie plan van president Erdogan voor mensenrechten zette de regering stappen om een grote oppositiepar tij, de voornamelijk Koerdische HDP, te verbieden. Daarnaast werd ook de directeur van een grote mensen rechtenorganisatie opgepakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15