mnnnii van de Nederlandse ambassadeur 14 datje grijpt. Ik heber een klik mee Even thuis. In Groningen. Om zijn gezin te omarmen en de accu op te laden. Het ambassadeurschap in Irak weegt zwaar. „Maar het geeft zo veel voldoening'', zegt Michel Rentenaar, 'onze man' in Bagdad. Voor een Nederlandse am bassadeur in Irak is het vaak afzien. Het is een be staan zonder gezin, luxe en rust. Michel Rentenaar (58), sinds vorig jaar zo mer werkzaam in Bagdad, woont en werkt met zijn twaalf medewer kers op een afgeschermd terrein met bewa king. Het dak weerstaat inslagen van mor tieren. Douche en toilet deelt hij met ande ren. Zijn privéruimte - inclusief bed, meet 3 bij 4 meter. Rentenaar heeft er lak aan. Hij spreekt vloeiend Arabisch. Hij heeft gewerkt in an dere crisisgebieden, waaronder Afghanistan en de Palestijnse gebieden en zit ook in Irak op zijn plek. Het enige nadeel is dat hij er zit zonder zijn gezin. Uit veiligheidsoverwe gingen. Daarom vliegt hij geregeld naar Ne derland, om een paar weken zijn gezin te omarmen. ,,En om de accu op te laden'', zegt 'onze man' in Bagdad, gezeten op een bankje in het Martinikerkhof. ,,Dit is mijn favoriete plekje. Ik voel me hier ongelooflijk Hollands, kom hier helemaal tot rust.'' Terug naar Irak. ,,Het is een land dat je grijpt. Ik heb er een klik mee. Ik heb altijd met plezier gewerkt in dit soort ingewik kelde landen.'' Rentenaar geniet nog na van zijn eerste reizen door Irak, weg uit de vei ligheidszone in Bagdad. ,,Het land is niet al leen de hoofdstad. Dus als het kan moet je op pad. Door corona kon dat niet. Dat leidde tot een soort depressieve toestand op de ambassade. Niets mocht en kon, terwijl di- plomatie vooral mensenwerk is. Dus ik zei op mijn allereerste werkdag 'ik wil dat jullie coronatafels kopen'. Lange tafels voor in de tuin waardoor mijn Iraakse gasten veilig aan de ene kant kunnen zitten en ik aan de an dere kant. De 'Dutch coronatables' gingen als een lopend vuurtje door Bagdad. Zelfs de president vroeg ernaar toen ik mijn geloofs brieven aanbood.'' De gesprekken in de ambassadetuin ga ven de energie om ook buiten Bagdad af spraken te maken. In Najaf, Mosul, Erbil, vluchtelingenkampen. Rentenaar: „Overal hanteerden we een strak coronaschema. Ik werd op een gegeven moment de coronadic tator genoemd.'' Konvooi Rentenaar gaat met een gewapend konvooi op pad. „Islamitische Staat is nog steeds ac tief. Vooral in de soennitische driehoek in het noorden.'' Mede daarom draagt Neder land bij aan de wederopbouw van het vei ligheidsapparaat. ,,We leiden politieagenten op, geven adviezen. Honderddertig Neder landse militairen beschermen het vliegveld van Erbil. Het gevaar zal minder worden als het mensen beter vergaat, dan heeft IS min der draagvlak. Mensen willen toch vooral een betere toekomst voor zichzelf en hun kinderen.'' Volgens de ambassadeur worden jongeren de sektarische verdeling tussen sjiieten, soennieten en Koerden ook zat, on der het motto 'we zijn allemaal Irakees, we moeten loslaten wat ons verdeelt'. Met de rondreis stapelde de nuttige infor matie zich snel op. In Najaf, het grootste sji- itische heiligdom, sprak de ambassadeur met ayatollah Basheer al-Najafi. ,,Dan ver- wacht je een zwaar religieus verhaal, maar het gesprek was heel praktisch gericht. Al- Najafi zei dat alles draait om het herstel van de economie. Als we stabiliteit willen moe ten er banen komen.'' Dat is zeker in het be lang van jongeren. ,,70 procent van de veer tig miljoen Irakezen is jonger dan 30. Als je die geen perspectief biedt dan gaan ze of rechtsaf, richting extremisme, of linksaf, met een onzekere migratiereis richting Eu ropa. In beide gevallen raakt dat kernbelan- gen van Nederland.'' Buiten Bagdad zocht Rentenaar naar mensen die het verschil willen maken. Hij kwam ze volop tegen, zoals in Mosul, de ge wezen hoofdstad van Islamitische Staat die bij de herovering gedeeltelijk is verwoest. ,,Ik bezocht daar start-ups, ontmoette jonge mensen met geweldige ideeën. Onder wie een vrouw die een methode ontwikkelde om met behulp van virtual reality, met zo'n scherm op je hoofd, tandartsles te geven.'' Dat Irakezen met Nederlandse hulp voor uit worden geholpen, staaft de ambassadeur met aansprekende voorbeelden. ,,In Iraaks Koerdistan bezocht ik een boer die met onze hulp cherrytomaten teelt. Zoiets schept meteen banen. We hebben laatst 380 geiten naar de regio geëxporteerd. Een boer gaat er ijs maken van geitenmelk.'' Tuinbouw Nogal wat bestuurders en jongeren hebben in Nederland gewoond, hebben daar kennis opgedaan. Van de minister van Buiten landse Zaken, Fuad Hussein, tot de jonge ei genaar van winkels met tuinartikelen. ,,Hij leerde in de buurt van Rotterdam van alles over tuinbouw. Bij terugkeer in Irak dacht hij 'dat kan ik ook'. We hebben hem gehol pen door risico af te dekken met een verze kering. Nu leidt hij de keten Gardenia. Als je er binnenloopt, waan je je in een Neder landse Intratuin.'' De Nederlandse kennis over land- en tuinbouw en over waterbeheer is in Irak ui terst welkom. ,,Zeker voor het platteland waar de armoede het grootst is. Hoe verder je van een rivier zit, hoe minder water en minder ontwikkeling. Om die ongelijkheid te bestrijden helpen we bij de opzet van modelboerderijen waar je ook in droge ge bieden van alles kunt laten groeien. Hon derden Irakezen hebben onderwijs gevolgd in Wageningen en bij het IHE Delft Institute for Water Education." De ambassadeur hamert erop dat ontwik kelingshulp geen weggegooid geld is. ,,We gooien niets over de balk. In Koerdistan ver dienen we aan de ontwikkelingshulp. Daar moeten we in andere delen van Irak ook naartoe. Daarom is het zo belangrijk dat de rest van Irak net zo veilig wordt, opdat eco nomische groei overal stabiliteit en rust brengt en de Irakezen verder kunnen.'' woensdag 24 maart 2021 GO Hans van Zon Groningen De Nederlandse ambassadeur Michel Rentenaar op bezoek bij geestelijken in Najaf en bij Nederlandse militairen bij het vliegveld van Erbil. fotos ministerie van bz

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 14