Lokprofiel ingezet in strijd tegen jeugdprostitutie 7 Vooral toename besmettingen bij Poolse en Tsjechische grens Met de lente en de paasvakantie voor de deur neemt de roep om versoepeling van de coronamaatregelen ook in Duitsland toe. Maar de lockdown wordt verlengd na fors stijgende besmettingscijfers. Toch is een vakantie naar Mallorca wel toegestaan. De lockdown in Duitsland werd begin deze maand al met drie weken ver lengd tot zeker 29 maart. De regering en deelstaten besloten gisteren dat het nog langer duurt: tot 19 april. De Britse variant, met driekwart van het aantal nieuwe besmettingen, is de belang rijkste oorzaak voor de derde golf. Het Duitse RIVM noteerde gisteren 7709 positieve tests. Dat waren er 1105 meer dan vorige maandag en bijna 1600 meer vergeleken met 8 maart. Zonder de beperkende maatregelen zullen de besmettingscijfers zo snel stijgen dat in april waarschijnlijk al sprake is van een overbelasting van het gezondheidssysteem, waarschu wen virologen. Dat komt mede door het aanhoudende tekort aan vaccins en de daardoor te trage vaccinatiecam pagne. In Duitsland zijn tot nu toe iets meer dan 10 miljoen van de 83 miljoen inwoners ingeënt. Van hen kregen 7.23 miljoen een eerste prik en 3.24 miljoen ook een tweede. Files bij grenzen De regio's met de meeste besmettin gen bevinden zich in de buurt van de grens met coronahotspots Tsjechië en Polen. Eerstgenoemd land geldt sinds eind januari als een hoogrisicogebied, voor Polen is dat sinds zondag het ge val. Dit betekent lange wachtrijen bij de grenzen want alleen goederenver keer en beroepspendelaars met een negatieve test worden doorgelaten. Dat moet nog hogere besmettingscij- fers in Brandenburg, Saksen, Saksen- Anhalt en Thüringen voorkomen. Ook de zuidelijke deelstaten Beieren en Baden-Württemberg hebben te ma ken met stijgende besmettingscijfers. Om verspreiding van het corona virus en de varianten tegen te gaan, zijn toeristische overnachtingen al maanden verboden en worden alle niet-noodzakelijke binnen-, en bui- tenlandse reizen ontraden. Desondanks vlogen de eerste Duit sers afgelopen week weer naar 'lieve lingseiland' Mallorca. Vakantie vieren met coronabeperkingen zoals mond kapjes en een avondklok is er moge lijk, omdat de Balearen niet langer gel den als risicogebied. Een negatieve co ronatest voor vertrek volstaat. Quaran taine bij terugkeer is niet meer nodig. De verandering van status veroor zaakte een run op vluchten (inclusief hotel) naar het populaire Spaanse eiland, vaak 'de zeventiende deelstaat' genoemd. Die uittocht leidde tot grote frustratie van de leiders van de drie Duitse deelstaten aan Noord-, en Oostzee, waar de besmettingscijfers ook laag zijn. Daar vrezen ze voor een mislukt voorjaarsseizoen. ,,Waarom mogen mensen wel op elkaar gepakt in een vliegtuig naar Mallorca vliegen, maar niet met hun gezin per auto naar een vakantiehuisje in Rostock'', vroeg de verbolgen minister-president Manuela Schwesig van deelstaat Mecklenburg-Voor-Pommeren zich hardop af. Contactloze vakantie In een reactie op deze 'niet uit te leg gen scheve situatie' promoot zij met haar collega's van Sleeswijk-Holstein en Nedersaksen nu een 'contactloze paasvakantie' voor hun inwoners. Die kunnen met een negatieve test en in achtneming van beperkingen en hy- giënevoorschriften vakantie vieren in accommodaties met selfcatering en ei gen sanitair. i In de noordelijke deelstaten is onbegrip over het grote aantal reizigers naar Mallorca De Duitse regering ziet zich ook ge confronteerd met een roep om de lockdown niet alleen te laten afhangen van de weekcijfers van het Robert Koch Institut, het Duitse RIVM. Ook de bezetting op de intensive ca res en het besmettingspercentage per leeftijdsgroep zouden moeten worden meegewogen, vinden onder andere brancheverenigingen van horeca en niet-essentiële winkels. Een aantal deelstaten, waaronder Baden-Würt- temberg, experimenteert met herope ning van het openbare leven begeleid met sneltests en allerlei contact-apps. ,,Met innovatieve ideeën zoals deze hopen we de burgers een wat norma ler leven te kunnen geven en de plaat selijke economie nieuwe perspectie ven'', zei minister-president Winfried Kretschmann van de deelstaat vorige week bij de start van een proefproject in de stad Tübingen. Dat de inzet van een onlineprofiel leidt tot een aanhouding is van avond te zien in de vierde afleve ring van het programma Jojanneke uit de prostitutie. Het OM wil lok profielen vaker inzetten in de strijd tegen mensenhandelaren die actief zijn in de jeugdprostitutie. ,,We willen hier vol op inzetten, om dit vreselijke fenomeen tegen te gaan'', aldus Warner ten Kate, landelijk of ficier mensenhandel in het EO- programma. Het OM hoopt met het middel meer zaken van mensenhandel te kunnen opsporen. Ten Kate: ,,De inzet van lokprofielen komt voort uit grote frustratie. We zien zo veel op internet gebeuren. Klanten die contact hebben met minderjarigen en pooiers en mensenhandelaren die daartussen zitten. Dit is de nieuwe wereld. En dat betekent dat we ook op zoek moeten gaan naar andere opsporingsmethoden. In zedenzaken is het lokprofiel al eens ingezet, maar in zaken met pooiers en mensenhandelaren nog niet.'' De inzet van het onlinelokprofiel gebeurde tijdens een onderzoek in Midden-Nederland onder leiding van officier Daphne van der Zwan. ,,Het gaat erom dat we het facilite- ren van prostitutie door minderja rigen willen tegengaan.'' Iemand van het rechercheteam deed zich op een homochatsite voor als minderjarige en kwam in gesprek met een persoon. ,,Toen we aangaven dat deze met een 16-jarige Dit is de nieuwe wereld. We gaan dus op zoek naar andere opsporingsmethoden te maken had, werd het alleen nog maar aantrekkelijker voor hem. Hij bood zijn woonruimte aan, bood aan voor klanten te zorgen. Hande lingen die strafbaar zijn.'' Van der Zwan zegt geschrokken te zijn van de reacties die het onli- nelokprofiel ontlokte. ,,Binnen een paar minuten hadden we al een aanbod om in de prostitutie te wer ken. Er werd al heel snel een werk plek aangeboden, en gezegd dat de opbrengst fiftyfifty zou zijn.'' De 54-jarige verdachte is vorige week dinsdag in zijn woonplaats Loenen aan de Vecht aangehouden. Donderdag is hij door de onder zoeksrechter vrijgelaten, in af wachting van het proces. Wel loopt het onderzoek naar de zaak nog door. Hij heeft tijdens ver- horen aangegeven dat hij het alle maal niet zo serieus bedoelde, zegt de officier. Nieuwe techniek Het proces zal ook als toets dienen voor deze nieuwe opsporingstech niek. Van der Zwan: ,,We hebben er alle vertrouwen in dat de rechter met ons meegaat. Zo niet, dan is een belangrijk opsporingsmiddel uit onze handen geslagen.'' Het OM hoopt ook dat er een af schrikwekkende werking vanuit gaat. ,,Als mensen weten dat ze on line hiermee geconfronteerd kun nen worden, zullen ze zich hopelijk ook minder snel schuldig maken aan strafbare feiten. Je kunt niet al les maar klakkeloos typen op zo'n chatsite.'' dinsdag 23 maart 2021 Duitsland tot 19 april 'op slot' Caspar Naber Berlijn Poolse grensarbei ders staan in de rij voor een sneltest in Frankfurt an der Oder. Het Openbaar Ministerie heeft voor het eerst een onlinelok- profiel gebruikt in de strijd tegen de jeugdprostitutie. Dat leidde tot de aanhouding van een 54-jarige man uit Loenen aan de Vecht. Hij werd vorige week dinsdag aangehouden. Yelle Tieleman Den Haag —Warner ten Kate, landelijk officier mensenhandel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7