Lekker loslaten is het devies ï-V ZEELAND 11 SCHRIJVER ROB RUGGENBERG Ooit gingen ze samen naar de bioscoop en op vakantie. Later echter negeert de vader zijn zoon compleet. Maar nu is er vaderschapserkenning en kan Sebastiaan van Gompel uit Veldhoven eindelijk zeggen dat kinderboekenschrijver Rob Ruggenberg zijn vader is. helpihet Veldhoven f ebastiaan van Gompel.'' Dat zegt hij, als hij zich ^^^^voorstelt aan iemand. ,,Ja, want dat heb ik altijd zo gedaan. Het zou vreemd zijn als ik nu ineens Ruggenberg zou zeggen. Ik voel me het meest thuis bij Van Gom pel. En de naam Ruggenberg zou ik niet met trots kunnen dragen. Nog niet. Misschien ooit." Vandaag verschijnt het boek Help! Het loslaten begint van Hanneke van Gompel. In die publicatie gaat het over de overgang maar onthult zij ook het geheim dat haar oudere zus Mar- gret en haar zoon Sebastiaan (31) ja renlang hebben moeten meetorsen: het feit dat Rob Ruggenberg er jaren lang twee levens op nahield. Er is sprake van echte liefde begin jaren 90, tussen Margret van Gompel, redactiesecretaresse van het Eindho- vens Dagblad en Rob Ruggenberg, journalist van Brabants Pers. Pro bleempje: hij was getrouwd. Er ont staat een geheime relatie waaruit even later een door beiden zeer ge wenst kind wordt geboren. De in Best wonende Ruggenberg leidt een dub belleven, want hij bezoekt vriendin en zoon zo vaak als mogelijk, gaat met hen op vakantie, helpt later zijn zoon met huiswerk. Maar Sebastiaan heeft het heel moeilijk met het feit dat alles stiekem moet. Hij is het beu om altijd maar te moeten vertellen dat zijn vader 'in het buitenland zit'. In zijn pubertijd barst de bom en confronteert hij zijn vader: ,,Of jij vertelt het je vrouw ofik doe het!" Ruggenberg, inmiddels ge vierd kinderboekenschrijver - hij won onder meer de Thea Beckman- prijs - kiest eieren voor zijn geld en verbreekt de relatie en vervolgens ook alle contact met zijn zoon. Optater Dat gaat ten koste van Sebastiaan; diens zelfvertrouwen krijgt een opta- ter. Hij stuurt een mail naar zijn va der, maar die wordt niet beantwoord. In een ultieme poging gaat hij naar het huis van zijn vader in Best, maar na het noemen van zijn naam, gooit de echtgenote de deur voor zijn neus dicht. En stuurt de vader vervolgens een mail waarin hij Sebastiaan de les leest en besluit met 'Ik wil niets meer met je te maken hebben'. Na het plotselinge overlijden van Margret van Gompel in 2012 neemt haar zus Hanneke de zorg voor Sebas tiaan over. Als Sebastiaan later hoort dat zijn vader een hartaanval heeft gehad, stuurt hij hem een mail met het verzoek of hij nu openstaat voor contact. Maar Ruggenberg antwoordt furieus: 'Nooit meer - is dat nog steeds niet tot je botte hersens door gedrongen?' Dan overlijdt in oktober 2019 de va der en besluit even later Sebastiaan te gaan voor vaderschapserkenning. ,,Ik heb dertig jaar moeten lijden. Mag eindelijk gezien worden wie ik ben? Een kind van een vader die gek op mij was en ik op hem." De rechtbank stelt na onderzoek het ouderschap vast en die erkenning is erg belangrijk voor hem: ,,Dat is een stap die mijn vader niet heeft gezet en wij nu wel. Het voelt in zekere zin Het kind in mij neemt hem alles kwalijk alsof je bestaan eindelijk wordt erkend, het voelt rechtvaardig." Of hij zijn vader iets kwalijk neemt, was de vraag. ,,Het kind in mij neemt hem alles kwalijk. De meer volwassen Sebastiaan probeert hem te vergeven." Even stil. Dan: ,,Ik heb hem al een beetje vergeven. Maar feit blijft dat hij ooit iets aanging met iemand terwijl hij al een vrouw had. Dat hij daar ver volgens van is weggelopen en daarmee zowel mijn moeder als mij in de steek heeft gelaten. Plus, op het moment dat ik een beroep op hem deed, keerde hij mij de rug toe. Dat is ongelooflijk pijn lijk." In haar boek Help! Het losla ten begint - voor vrouwen van veertig en verder, schetst Hanneke van Gom pel (1964) in dagboekvorm haar weg door de overgang. Haar manier? Loslaten. Al tijd op het hoogste niveau willen presteren? Beter niet doen. Het altijd maar willen plezieren van ande ren? Levert - uiteindelijk - amper iets op. Beter is het om écht jezelf te zijn en daarnaar te handelen, zo stelt Van Gompel. ,,Met dit boek wil ik mensen inspi reren om helemaal zichzelf te worden en om werkelijk je hart te volgen." Ja, er zijn veel boeken over de overgang, maar die zijn vaak vooral informa tief of medisch. ,,Ik had be hoefte aan een boek met le vensverhalen. Dat was er niet en dus ben ik het zelf gaan schrijven." En ja, de overgang is inderdaad een 'hormonenhel' en de weg naar een meer aangenamer leven kost veel kruim, zo veel maakt de Bossche schrijfster duidelijk. Vrede sluiten met je lijf blijkt heilzaam te zijn. En, ook een belangrijke les, pak de dingen goed aan, dan kom je er met veel zelfver trouwen uit. Dat geldt vast ook voor Sebastiaan. LOSLATEN begint s. dinsdag 23 maart 2021 VL Eindelijk erkenning voor geheime zoon Sebastiaan Rob Schoonen r.schoonen@ed.nl Sebastiaan van Gompel en zijn tante Hanneke van Gom pel. FOTO KEES MARTENS/DCI - Sebastiaan van Gompel 'Help! Het loslaten begint, Hanneke van Gompel, 22,95 euro, deinspiratiebron.com 03 rn O Z Het boek waarin het geheim wordt onthuld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 71