Minder huizen plan Buitenweg Axel Onderzoek naar toekomst dorp Doel 6 ORIËNTATIE OP OPLEIDING MIDDELBARE SCHOLIEREN In een half uur tijd kwam Sanne van Overmeeren (16) uit Sint Jansteen alles te weten over het beroep van verloskundige. Hoe? Via een online speeddate met een verloskundige. ^B ^B oe ben je erachter gekomen dat je dit I werk wilde doen?', I vraagt Sanne van I Overmeeren aan een verloskundige van ZorgSaam. De speeddate lijkt bijna op een écht bezoek, er is zelfs een digitale rondleiding door de kraamkamer. Dat is ook de bedoeling van de speeddate, vertelt decaan Gorik Hageman van het Reynaertcollege. „Corona dwingt ons om innova tief te zijn." Drie Zeeuws-Vlaamse middelbare scholen boden hun leerlingen de mogelijkheid van zo'n date. Zo'n driehonderd leerlingen van 4-havo en 4-vwo krijgen jaarlijks voorlichting over studiekeuze en beroepen. Voor de speeddate wer ken het Reynaertcollege in Hulst, het Zwin College in Oostburg en het Lodewijk College in Terneuzen dit jaar samen, vertelt Hageman. ,,Wij hadden een beroepenproject, waarbij leerlingen een dag mee op pad gingen in een bedrijf. Mijn col lega's van de andere twee scholen hielden jaarlijks een beroepen- avond. We waren al aan het kijken hoe we konden samenwerken." Er lag een idee om een informa tiemoment voor bedrijven te hou- den én om op pad te gaan. Dat kan nu niet vanwege corona, maar de drie scholen houden wel de beroe- penspeeddate. Er zijn 45 verschil lende beroepen vertegenwoor digd, uit allerlei sectoren. De leer lingen konden inschrijven voor drie verschillende rondes. ,,Zo kunnen leerlingen kijken waar hun interesse ligt." Huisarts Sanne uit 4-vwo wil meer weten over het beroep van verloskun dige, ic-verpleegkundige en me disch specialist orthopeed. ,,Ik denk dat ik huisarts wil worden", vertelt ze. Dat beroep kon ze niet kiezen voor de speeddate, maar wel drie beroepen met raakvlak ken. ,,Geneeskunde is breed en het lijkt me leuk om meerdere leeftijdsgroepen te behandelen." Tijdens de uitleg van de verlos kundige schrijft ze mee en stelt ze haar vragen via een chatfunctie. De verloskundige vertelt over haar passie voor het vak, maar ook over onregelmatige werktijden, de op leiding en moeilijke momenten tijdens haar werk. Sanne: ,,Het is nuttig, nu weet je toch iets meer." Tessa de Block uit Hulst zat aan de andere kant van het scherm, ze gaf voorlichting over haar werk bij het Instituut voor Tropische Ge- Het is nuttig, nu weet je toch iets meer over de beroepen die je uitkoos -Sanne van Overmeeren, leerlinge 4-vwo neeskunde in Antwerpen, waar onder meer onderzoek naar infec tieziekten wordt gedaan. Tessa is onderzoekslaborant en werkt er sinds 2013. Ze volgde een laboran tenopleiding en een extra oplei ding bio-informatica. Ze kreeg daar allerlei vragen over. ,,De leer lingen wilden weten welke vaar digheden je moet hebben en welke opleiding." Ze vindt de speeddate een leuke manier om haar werkge ver onder de aandacht te brengen. ,,Maar het is natuurlijk leuker als je elkaar in het echt kan zien!" De speeddate werd gehouden in samenwerking met Rotary Ter- neuzen, netwerkplatform Rootzz en met steun van Lesgeven In Zee land. Op Walcheren hielden drie scholen eerder samen ook een be- roepenspeeddate als proef. Er wordt bekeken of de speeddate in de toekomst mogelijk ook Zeeuws- breed kan worden gehouden. Voor het zo goed als verlaten Scheldedorp Doel lijkt toch een nieuwe toekomst te lonken. Hoe en wat laat Vlaams minister Ma- thias Diependaele (wonen en erf goed) de komende maanden on derzoeken. De actiegroep Doel 2020 die zich al sinds 1997 met re delijk veel succes inzet voor be houd van Doel, reageert afwach tend. Doel 2020-voorzitter Jan Creve is blij met de toezegging van Die- pendaele, maar hij heeft al vaker meegemaakt dat de Vlaamse rege ring beloftes niet nakwam. ,,Wij tellen alvast wel onze zegeningen. Er komt een nieuwe haven, maar Doel kan blijven. Ook worden de omliggende polders niet verder aangetast. Dat is alvast winst." Veel is er niet over van het oude Doel. Tal van huizen zijn gesloopt, vele staan er desolaat bij, maar, stelt Creve, er zijn er nog genoeg die het behouden waard zijn. ,,Doel is langzaam uitgedoofd, het zal ook wel enige tijd duren voor dat levendigheid terugkomt. Maar daar is nu wel enig zicht op." Voor de zomer moet het onder zoek naar een nieuwe toekomst voor het nu vooral onder 'ramp toeristen' populaire Doel gereed zijn. Tien jaar heeft het geduurd, voordat dit nieuwe plan er is gekomen. In 2011 ging een streep door de tweede fase van het plan Buitenweg, nadat het bedrijf Luteijn met succes be zwaar had aangetekend bij de hoog ste bestuursrechter in Nederland, de Raad van State in Den Haag. Als enige van de vele bedrijven in het plan was Luteijn niet uitgekocht. De firma vreesde minder activiteiten te kunnen ontplooien, als er vlakbij nieuwbouwwoningen zouden ko men. In de markt zetten Daar is rekening mee gehouden. De tweeënveertig huizen komen op gepaste afstand van het scheepsre- paratiebedrijf. Diverse woningtypes zitten ertussen: vijftien levensloop- De tweeënveertig woningen komen op gepaste afstand van het scheeps- reparatiebedrijf bestendige rijwoningen, bedoeld voor ouderen; zes patiowoningen ook voor ouderen; twee twee-on- der-één-kaphuizen; en vijftien hui zen voor gezinnen met twee bouw lagen. Aannemingsbedrijf Van der Poel mikt met de laatste ook op star ters. ,,We willen die scherp in de markt zetten", aldus directeur Tom de Caluwé, al kan hij nog geen prijs noemen. Anja Luteijn van het scheepsrepa ratiebedrijf reageert terughoudend. ,,We laten het momenteel door een deskundige bekijken, of alles klopt. Als het goed is, is het goed." Tot en met 31 maart zijn reacties mogelijk op het plan bij de gemeente Terneu- zen. De Caluwé van Van der Poel is optimistisch gestemd. ,,In de loop van 2022 hopen we te kunnen be ginnen met bouwen." dinsdag 23 maart 2021 Een speeddate met je beroep Sanne van Overmeeren heeft de vragen die ze wil stellen over het beroep van verloskundige op papier gezet. foto anne hana Sophie Stockman Hulst Harmen van der Werf Doel Het plan Buitenweg in Axel zal dan toch worden voltooid, maar wel met minder woningen. Vie renvijftig zouden er komen. Dat aantal is teruggebracht tot tweeënveertig om binnen de mi- lieugrenzen van het naastgele gen scheepsreparatiebedrijf Lu- teijn te blijven. Harmen van der Werf Axel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 69