II 6 PADDENTREK BUURTBEWONERS HELPEN MET OVERSTEKEN Ze zijn piep- en piepklein, maar hebben spatjes tot en met. De padden die jaarlijks de Donkereweg in Schuddebeurs overhuppen, zijn gék op de grote vijver op landgoed Mon Plaisir als voortplantingsstek. Buurtbewoners helpen ze elk jaar over mertjes aan. Onder hen dertien stuks die nog op weg zijn naar hun voortplantingswalhalla. De man netjes lijken er zin in te hebben. Ze klampen zich stevig vast aan de ruggen van de veel grotere vrouw tjes. ,,Die zetten hun eitjes pas af als ze in het water zijn." Pas daarna worden de eitjes door het manne tje bevrucht. Zit die klus er op dan gaan ze weer op huis aan. Ook aan de an dere kant van de weg legen vrij willigers wekenlang elke ochtend de met padden (en soms ook sala manders) gevulde emmertjes. Vo rig jaar zetten ze tegen de 900 pad den over, weet Houtman. Om hoe veel exemplaren het dit jaar gaat is pas over een paar weken bekend. Zouden de vrijwilligers van de werkgroep Schuddebeurs zich niet meer bekommeren om de padden in hun buurt zou dat niet meteen het einde van dat diertje beteke nen, denkt Houtman. ,,Maar alleen de padden die aan de kant van de vijver leven planten zich dan nog voort. Daarmee ver dwijnt het evenwicht en dat is jammer. Want die padden eten al lerlei insecten en zijn zelf ook weer voer voor heel veel andere dieren." In Zeeland zijn vijf padden- werkgroepen actief. In heel Neder land gaat het om een stuk of 120 werkgroepen. Niet dat de diertjes er op een vaste tijd staan. De amfibieën zijn tamelijk kieskeu rig. Ze houden niet van kou en niet van droogte tij dens de roadtrip naar hun favo riete voortplantingsvijver voor de deur van het landhuis. Maar is het minimaal 6 graden en heeft het geregend dan kun je er donder op zeggen dat ze opeens massaal aan het oversteken slaan. Ooit leidde dat tot een waar bloedbad op de Donkereweg. Tot buurtbewoners, op initiatief van bewoner David Schorer van Mon Plaisir, besloten de padden een handje te gaan helpen. Sinds een jaar of 25 plaatst de gemeente Schouwen-Duiveland op hun ver zoek jaarlijks paddenschermen langs de kant van de weg en wor den om de zoveel meter oude ma yonaise-emmers ingegraven. Gaan padden aan de wandel dan stuiten ze op de afrastering van gaas om uiteindelijk, op zoek naar De avondklok is ideaal voor deze dieren. Die lobbyen nu wat af in Den Haag de uitgang, in één van de emmers te kukelen. ,,Ze gaan terug naar de plaats waar ze zijn geboren", ver klaart Karel Houtman uit Schud- debeurs de jaarlijkse optocht van padden. Hij is coördinator van de paddenwerkgroep en valt maan dagochtend in voor één van de an dere leden van de zevenkoppige club. Die kwamen dit jaar al vroeg in actie toen er in februari, nog vóór het gaas was gezet, opeens sprake was van een paar warme dagen. Zij hielpen de amfibieën alsnog naar de overkant. Er werd trouw gepost vanaf dat het ging schemeren tot negen uur 's avonds. ,,De avond klok is ideaal voor die dieren. Na negenen kunnen ze gewoon gaan, want er is toch niemand op de weg. Die padden zullen wel wat af lobbyen nu in Den Haag", lacht Houtman. Voortplantingswalhalla Deze maandagochtend treft hij nog maar een enkeling in de em- dinsdag 23 maart 2021 SD M Het mannetje klemt zich al in de emmer stevig vast aan het vrouwtje, maar gepaard wordt er niet. De bevruchting vindt uitwendig plaats. FOTO'S KATJA VAN NOORT Karel Houtman haalt de padden uit de emmers om ze over te zet ten naar de andere kant van de Donkereweg waar de voor padden populaire voortplantingsvijver ligt Schuddebeurs -Karel Houtman, coördinator paddenwerkgroep Esme Soesman De Donkereweg in Schuddebeurs, waar passanten voor over stekende padden worden gewaarschuwd. foto esme soesman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 65