Met zijn terugkeer is er leven in de brouwerij UITGELICHT machtige FORMULE 1 15 MAX L 1 dinsdag 23 maart 2021 ■JSTEP China ontbreekt opnieuw voudig kampioen Sebastian Vettel werd iemand naar het team gelokt die nog beter bij de ambities past. Stroll (61), rijk geworden in de mo dewereld en zelf een verwoed verza melaar van oude Ferrari's, wil bin nen vijfjaar de eerste titel. Investeert hij vervolgens zijn centen in een be staand topteam, als die ambitie te hoog gegrepen is? Of is Dimitry Ma- zepin, de steenrijke Rus achter Haas en vader van debutant Nikita Maze- pin, hem tegen die tijd te vlug af? Salman bin Hamad bin Isa Al Khalifa Kroonprins van Bahrein, decor van een dubbele ontmoeting eind vorig jaar en de wintertests en de eerste race van dit seizoen. Het Midden Oosten wordt meer en meer de regio waar Formule 1 de centen raapt. Abu Dhabi is niet meer weg te denken, Saoedi-Arabië komt er dit jaar bij. Maar Bahrein was in 2004 de eerste bestemming in de Golfregio waar Bernie Ecclestone destijds met zijn circus belandde. Salman (51), sinds 1999 kroon prins, speelde zelf een grote rol in het binnenha len van de ko ningsklasse. Hij is hét gezicht achter een van de meest lucratieve races voor de sport en daarnaast ook nog eens in het be zit van een flinke hoeveelheid aande len van de McLaren-groep. Betrokken? Reken maar! Na zijn derde plaats in de kwalificatie op de Red Bull Ring onderbrak Lando Nor- ris afgelopen jaar zelfs even een live tv-interview met Sky Sports. De kroonprins hing aan de lijn. Max Verstappen Macht? Invloed? Natuurlijk heeft Max Verstappen het allemaal. Door alleen maar te doen waar hij steen goed in is: racen. Hele volksstammen lopen achter de Limburger aan, sinds hij als jongste coureur ooit een race won (Spanje 2016). Verstappen is een goudmijntje voor de sport. Met een jaar vertraging keert dit seizoen zelfs de Dutch GP in Zandvoort terug op de kalender, na 36 jaar afwezigheid. Zonder Verstappen was dat nooit gebeurd. Hij is dé man die de sport moet gaan dragen, als de grote Lewis Hamilton straks afzwaait. Wellicht is zijn sportieve toe komst nu even ongewis bij Red Bull, dat straks de motor van Honda in ei gen beheer neemt. Maar zelfs als hij zelf niet op het winnende paard blijkt te hebben gegokt, is er nog geen man overboord. Een coureur van 23 jaar die al tien races won en 42 podiumplaatsen behaalde, weet dat er elders altijd deuren open zul len gaan. FERNANDO ALONSO Zo geliefd als hij onder For mule 1-fans is, zo weinig vrien den lijkt Fernando Alonso te hebben in de paddock. Het ge zicht van Sebastian Vettel sprak boekdelen toen hem werd ge vraagd naar een eventuele ren tree van de Spanjaard. ,,Ik geef er niets om'', zei Vettel. ,,Hij heeft mij nooit gemogen.'' En bij Lewis Hamilton zit de animositeit nog veel dieper. In het lezenswaardige boek The mechanic vertelt oud McLaren- monteur Marc Priestley smake lijk over het jaar dat Hamilton en Alonso teamgenoten waren: 2007. Het was het debuutjaar voor de Brit, maar die manifes teerde zich direct als titelkandi daat en dus grootste concurrent voor Alonso. Twee kapiteins op De Spanjaard, die in de zomer 40 wordt, heeft een aardige lijst met akkefietjes opgebouwd een schip, het ging nog even goed, tot de kwalificatie in Hon garije. Lang verhaal kort: Hamil ton flikte Alonso, Alonso sloeg keihard terug, teambaas Ron Dennis woedend, beide helften van de garage op voet van oor log, en aan het einde van de rit Kimi Raikkönen met één punt meer dan de twee konkelende kemphanen. Uiteraard zijn Hamilton en Alonso - deze zomer wordt hij 40 - wijzer en volwassener dan toen. Maar de Spanjaard heeft een aardige lijst met akkefietjes opgebouwd. En hij is uitgespro ken. ,,Niemand drukt op de zwakke plek van Hamilton'', zei hij vorig jaar. ,,Hij start het sei zoen vaak traag, maar niemand profiteert daarvan. We moeten nog zien hoe goed Hamilton is als de druk erop staat.'' Alonso zegt 'beter te racen dan ooit', maar of de Alpine (Renault) hem in staat stelt om Hamilton behalve verbaal ook op de baan aan te pakken, is zeer de vraag. Maar met zijn terug keer in de Formule 1, na twee jaar afwezigheid, is er in elk geval leven in de brouwerij. 4>inter De ultieme verpersoonlijking van het grote geld in de Formule 1. Nam in 2018 Force India over, waar hij Racing Point van maakte en zijn zoon Lance een zitje gaf. Deze winter volgde de tweede transformatie, toen het roze Racing Point groen werd door de komst van Aston Martin. De Canadese miljardair investeerde een vermogen van bijna 200 mil joen in Aston Martin, waar mee hij 16,7 pro cent van de aan delen in handen kreeg. Met vier- Groter dan de sport? Misschien wat overdreven, maar het is niet gek om te beweren dat de Formule 1 van wege de aanwezigheid van een kleurrijke persoonlijkheid als Lewis Hamilton (36) nieuwe markten aan boort. De zevenvoudig kampioen heeft de wereld als zijn speelveld. Liefst zes miljoen volgers op Twitter, 21 miljoen op Instagram en zijn mondiale bekendheid is nog veel groter. Geen coureur op de grid kan nu in en naast de auto tippen aan de grootsheid van Sir Lewis Hamilton. De Brit tekende onlangs bij voor een jaar, tot genoegen van velen. ,,Hij is een geweldige atleet, een geweldig mens en hij heeft de sport in een an dere dimensie gebracht'', aldus Stefano Domeni- cali, CEO van de F1 Group. Daar naast gebruikt Hamilton als donkere cou- reur zijn plat form meer en meer om politiek actief (Black Lives Matter) te zijn, waarmee hij de For mule 1 ook probeert te transforme ren tot een inclusieve sport, met gelijke kansen voor iedereen. Lawrence Stroll Portugal, staken meteen geruchten de kop op dat Liberty af wil van de Formule 1. Al snel weer tegengespro ken, maar het is niet meer dan nor maal dat het grootste mediabedrijf ter wereld puur zakelijk naar een in vestering als Formule 1 kijkt. Het enige wat Liberty zoekt in de sport is geld. En juist winst maken is lastig, met afbrokke lende kalenders en lege tribunes. Liberty, ook eige naar van honk balclub Atlanta Braves, is met zuster bedrijf Liberty Global daarnaast ei genaar van Discovery Channel en Ziggo Sport. Lewis Hamilton www GO MUSTEK! Nog één overwinning en dan komt Groot- Brittannië op een indrukwekkende 300 GP-zeges in de Formule 1. Met dank voor het grootste deel aan Lewis Hamilton (95), maar ook onder anderen Nigel Mansell (31, foto) en Jackie Stewart (27) stonden vaak op het hoogste ereschavot. Nederland komt op plek 16 met 10 zeges (allen Max Verstappen). Zestien jaar op rij een zekerheidje op de kalender, de Grand Prix van China. Maar vorig jaar ging er een streep door vanwege corona en ook dit jaar staat de race in de buurt van Sjanghai niet op het programma. - Rik Spekenbrink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 63