Knipsels in onze boeken II 5 IN QUARANTAINE DAG 374 Er gaat maar een ding boven het genot van een nieuw boek kopen: een bijzonder tweedehandsboek vinden. Ik koop er weleens, ik krijg er weleens. De gedachte dat het boek al van iemand is geweest, kan de waarde ervan verhogen. Nog mooier is het knipsels te vinden, gestoken tussen de bladzijden van zo'n boek. Mensen doen dat, of misschien moet ik zeggen: de den dat. Ze bewaarden recensies van boeken, interviews met de schrijver, of stukken die volgens hen bij zo'n boek pasten. Is niet meer nodig, want alles is immers beschikbaar in de 'cloud'. Onlangs kreeg ik via een lieve lezeres drie boeken van Rudy Kousbroek toe gestuurd. Een beroemd essayist uit de jaren 70. Titels die in mijn geheugen mythisch zijn: Anathema's 1,2 en 3. Ik durf het haast niet te zeggen: maar bij lezing van die essays zie je wel dat we geëvolueerd zijn. Ik ga hier niet als kleine krabbelaar in een paar zinnen de grote Rudy Kousbroek afkammen. Maar het zijn boeken die nu waar schijnlijk niet meer uitgegeven zouden worden. Slechts een enkel stuk heeft de tand des tijds door staan. Waar zit 'm dat in? Mis schien in de stijl en de zo breed tentoonge spreide intellec tualiteit, maar ook wel in de thematiek van de stukken. De wereld waarin en waarover hij schreef is zo veranderd. Mensen als Kousbroek ont dekten voor hun lezers nog onbekende (intellectuele maar ook fysieke) verten, die inmiddels voor ons allemaal onder handbereik liggen; want onze reisbe hoefte kent geen grenzen meer en we bevredigen elke mogelijke vraag via het internet. Enfin, deze uitweiding mocht u gerust overslaan. Maar in die boeken zaten dus ook knipsels uit de jaren 70, stukjes uit NRC, een pagina uit Vrij Nederland, 1972, toen het nog op krantenformaat verscheen. Ja dat is zeer plat van me, maar ik geniet van een oude cartoon van Yrrah, een advertentie voor de 'Italiaanse automobiel Lancia'. Of van een stuk van de VN-correspondent uit Duitsland, die aankondigt dat Willy Brandt (op de foto met een sigaartje in z'n mond) binnenkort echt een keertje naar Oost-Duitsland gaat om Honecker te bezoeken. Machtig. Dat wij nu weten wat zij niet konden be vroeden. En het maakt me reuzebe- nieuwd naar over twintig jaar. Als dit hele coronadossier hopelijk achter ons ligt. Wie er dan met welke blik de knip sels tussen onze boeken vindt. Machtig. Dat wij nu weten wat zij niet konden bevroeden door het gedoe met AstraZeneca moet het leeuwendeel van de risi cogroep nog gevaccineerd worden, constateerde deze krant vorige week. Gisteren werden bijna 2200 zie kenhuisbedden bezet door coro napatiënten. Het aantal steeg in één etmaal met 120. Daarmee is de situatie nog onder controle, maar tegelijk is dat niveau niet heel ver verwijderd van de piek van de tweede golf (2882 bezette bedden op 5 januari). Met andere woorden: als de exponentiële groei in het aantal besmettingen doorzet, ko men de grenzen van de zorgcapa- citeit wederom rap in beeld. Geen vrolijke. Het wordt een pers- Alleen al het feit dat we ons moeten voorbereiden op code zwart, maakt me boos Armand Girbes, hoofd van de in tensive care in het Amsterdam UMC, gebruikt het Franse woord 'lassitude': het ziekenhuispersoneel heeft er 'een beetje genoeg van'. Hij rekent er niet op dat het komende maand code zwart wordt op de ic. ,,Maar we bereiden ons er wel op voor, we zullen er klaar voor zijn. Alleen al het feit dat we dat moeten doen, maakt me boos. Het is een gevolg van het irrationele be leid dat we nu al zo lang voeren, op allerlei vlakken. Door niet als eerste de mensen te vaccineren die het vaakst met Covid in het ziekenhuis terechtkomen, zitten we nóg langer aan deze maatregelen vast en duurt de crisis langer dan nodig.'' De lente komt. De lente. Komt. Al leen al het feit dat we dan weer va ker naar buiten kunnen, is iets om naar uit te kijken. Helemaal prach tig zou het zijn als warmere tempe raturen ook een knock-out uitde len aan het virus. Vorig jaar stegen de temperaturen begin april rich ting de 20 graden, en in dezelfde periode kelderde het aantal zieken huisopnamen. Ook nu wordt beter weer voorspeld. Dat k^n verschil maken, stellen virologen - maar reken je niet te rijk, waarschuwen ze tegelijk. Het betere weer viel vorig jaar samen met een zware lockdown die goed werd opgevolgd. Ook zijn er nu an dere mutanten in het spel. En in Spanje, zei de bekende viroloog Christian Drosten afgelopen week end in Duitse media, nam het aan tal besmettingen in de zomer een tijdlang toe, niet af. Wel wordt alom aangenomen dat coronavirussen bij warmer weer aan kracht inboeten, en dat de maat schappij minder hard hoeft te wer ken om zo'n virus de kop in te druk ken. Dat biedt een basis voor versoe pelingen. Voeg daaraan toe dat alle kwetsbare groepen over een week of vijf, zes wel een prik hebben gehad, en er gloort toch iets van hoop. Al kost het na wéér een persconferen tie met half gebroken 'beloften' best wat moeite om dat nog te kunnen zien. conferentie die 'een pas op de plaats maakt', en dat zijn niet de leukste. Versoepelingen zitten er niet in, maar er worden ook geen stringentere maatregelen aange kondigd, is de inschatting. Want wie denkt dat op het Bin nenhof allemaal mensen rondlo pen die genieten van avondklok ken, winkelverboden en school- sluitingen heeft het mis. De poli tici zelf zijn het ook beu. Daarbij worstelen ze met een prominent probleem: het draagvlak voor maatregelen neemt af. Uit de laat ste RIVM-peiling onder dik 50.000 mensen blijkt bijvoorbeeld dat 44 procent de bezoekrestric- ties (helemaal) niet steunt, bij de avondklok is dat 40 procent. De naleving is nog wel hoog, maar af brokkelend vertrouwen kan een voorbode zijn voor grotere proble men, weet de bron: ,,Dat is naar, maar het virus heeft daar geen boodschap aan.'' Bert Mulder, arts-microbioloog in het CWZ in Nijmegen: ,,We kijken met enigszins ingehouden adem naar de komende weken. Met een R van 1,13 verspreidt het virus zich en heb je elke paar weken een ver dubbeling van het aantal patiën ten. Meer kan ik er niet van ma ken. Nu praten over versoepelin gen is gewoon niet zo zinvol.'' Jan Kluytmans, OMT-lid en arts-microbioloog in het Amphia Ziekenhuis in Breda noemt de si tuatie 'zeker zorgelijk'. ,,We hou den het nauwlettend in de gaten.'' dinsdag 23 maart 2021 GO In ziekenhuis Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl Een jaar geleden zorgde warmer weer ervoor dat we massaal de buitenlucht opzochten. fotos anp Wat wordt de boodschap van daag? -Armand Girbes, hoofd ic in het Amsterdam UMC Is er iets waar we ons op kunnen verheugen? Coronapatiënten in het ziekenhuis 1 april '2022 mrt'21 Hoe is de sfeer in de ziekenhui zen nu? 4000 1000

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5