Ophef over uitspraken Aboutaleb Studie in VS: geen groter risico met AstraZeneca 4 CORONA LOCKDOWN Verlenging van de avondklok, hooguit een uurtje later, geen ruimte voor horeca: de persconferentie van vandaag belooft een deprimerende te worden. De dromen over versoepelingen zijn ingehaald door de realiteit. Iedereen op het Binnenhof wilde toch snel van die avondklok af? Jazeker. D66-leider Sigrid Kaag zei vrijdag nog dat met de zomertijd op komst dat straatverbod 'heel snel' weg moet. Premier Rutte vertelt het ook telkens: die avondklok moet de prullenbak in zodra het kan. Eén probleem: het kan nu niet, vinden kabinet en OMT. Meer dan een uurtje verlaten zit er niet in. Hoewel het kabinet twee weken geleden behoedzaam een versoe- pelpad presenteerde dat we alle maal uit het hoofd kennen (avond klok weg, terrassen en hogescholen deels open, meer ruimte voor win kels!) bleven de mitsen en maren wat minder goed in de hoofden hangen. Voorwaarde was steeds: de cij fers moeten het toelaten, de R- waarde en ziekenhuisbezetting moeten enige marge bieden. ,,Er is gezegd: we nemen een risico, kleine versoepelingen bij scholen en contactberoepen kunnen er voor zorgen dat er een toename komt'', meldt een ingewijde. ,,En die zien we nu. Je wilt massaal ge loven dat het allemaal zonder risi co's is, maar als je ergens te opti mistisch bent, zie je het weken la ter toch terug in de cijfers.'' Niet veel goeds, helaas. De ont wikkeling van het aantal besmet tingen volgt - ondanks de zware lockdown - al weken een gestaag oplopende lijn. Die toename is in Als je ergens te optimistisch bent, zie je het weken later toch terug in de cijfers Leefbaar Rotterdam reageert met grote verbazing: „Absurde uitspra ken en een klap in het gezicht als je geen kerst hebt kunnen vieren.'' ,,Voor heel veel mensen wordt het ingewikkeld om zich eraan te houden'', zei de burgemeester gis teravond na afloop van het Veilig- heidsberaad, het overleg van de 25 voorzitters van de veiligheidsre gio's. Aboutaleb doelde daarmee op het vasten dat tot ongeveer 21.30 uur duurt. Volgens de burgemeester komen moslims tijdens de vasten maand veel bij familie over de vloer. Zijn uitspraken zorgen voor veel commotie op sociale media. Velen herinneren de burgemeester eraan dat mensen met Kerstmis en Pasen ook niet met hele families bij elkaar mochten komen. Leefbaar Rotterdam vindt dat Aboutaleb 'een soort vrijbrief geeft aan moslims om zich niet aan de avondklok te houden. Raadslid Ta nya Hoogwerf wil dat de burge meester de garantie geeft dat hij tij dens de ramadan even hard op treedt als de avondklok nog geldt. lijn met projecties die gemaakt werden nadat de Britse variant voet aan de grond kreeg. Dat pad, met een reproductiegetal van 1,13 (honderd besmette personen dra gen het virus over aan 113 ande ren), zorgt bij ongewijzigd gedrag en beleid voor een steeds grotere toename van besmettingen. De afgelopen week lag het aantal besmettingen 16 procent hoger dan een week geleden en 42 pro cent hoger dan twee weken terug. Gisteren, de maandag is traditio neel een dag met wat minder posi tieve tests, kwamen er opnieuw 6304 bij. Het weekgemiddelde ligt nu op 6502. Zolang de groepen die een groot risico lopen op ziekenhuisopname - zestigers, zeventigers - nog niet ingeënt zijn, vormt deze ontwik keling een direct gevaar voor de si tuatie in de ziekenhuizen. Mede De farmaceut publiceerde gisteren de eerste resultaten van het onder zoek waar zo'n 30.000 vrijwilligers aan meededen. Bij 65-plussers komt de effectiviteit uit op 80 pro cent, stelt de Brits-Zweedse farma ceut. Aan de studies van AstraZe- neca in andere landen, zoals Groot- Brittannië en Zuid-Afrika, deden te weinig ouderen mee om daar goede uitspraken over te kunnen doen. Uit de Amerikaanse studie blijkt volgens AstraZeneca ook dat het vaccin voor 100 procent beschermt tegen ziekenhuisopnamen en sterf gevallen. Van verhoogd risico op trombose was volgens de farmaceut geen sprake. Om het AstraZeneca-vaccin is al een hele tijd veel te doen. Zo zijn er in Europa problemen met de pro ductie, waardoor de EU-landen veel minder vaccins kregen dan hen was beloofd. Bovendien legden veel Eu ropese landen de vaccinatiecam pagne de afgelopen weken stil, om dat bij een aantal gevaccineerden een zeldzame complicatie was op getreden. Ook Nederland stopte daarom met het prikken met Astra- Zeneca, maar na extra onderzoek van de Europese geneesmiddelen autoriteit EMA werd besloten om het vaccineren te hervatten. dinsdag 23 maart 2021 GO Sander van Mersbergen Niels Klaassen Den Haag Wat zeggen die cijfers dan? - Bron rond kabinet ROTTERDAM Burgemeester Ahmed Aboutaleb van Rotter dam vreest dat moslims zich niet aan de avondklok kunnen hou den tijdens de ramadan. In drie weken van 'terrassen open' naar 'niks kan': hoe is dat mogelijk? WASHINGTON Het coronavac- cin van AstraZeneca is volgens een studie in de Verenigde Sta ten voor 79 procent effectief.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4