GEZOND Luister eens naar een chronisch zieke 'Haar woede is terecht, maar maakt ook dingen kapot' 20 René Diekstra Journalist Rianne van der Molen (40) is een van de bijna vijf Nederlanders met chronische pijn. Ze heeft dagelijks pijn in haar rug, bekken en heupen en praat erover met journalist en reuma patiënt Lynn Formesyn, van wie het boek 'Zinvol ziek' verscheen. k hoor meteen dat er iets mis is als ik de telefoon opneem, de ochtend na de verkiezingen. Met ver stikte stem zegt Fatima: ,,Hoe kan dat nou! De par tijen die verantwoordelijk zijn voor alle ellende heb ben gewonnen en de par tijen van Renske Leijten (SP) en Pieter Omtzigt (CDA), die alles boven tafel kregen, hebben verloren!'' Ze doelt op de toeslagen affaire waarin duizenden ouders ten onrechte als fraudeurs zijn weggezet met gezinsontwrichting, Fatima snapt er niets van: hoe kan het volk toch op deze partijen stemmen? scheidingen en noodge dwongen verhuizingen tot gevolg. verzoek van haar advocaat heb ik enkele gesprekken met haar. Ze kampt met woede-uitbarstingen, ze is zo boos over wat de over heid in haar leven kapot heeft gemaakt, zonder dat iemand echt verantwoor delijk wordt gehouden. ,,Ze komen er allemaal mee weg'', zegt ze woedend in ons telefoongesprek. ,,Geen ambtenaar zal ervoor veroordeeld worden.'' ziet ze enkel bevestiging van het feit dat de politici die dit onrecht hebben laten gebeuren, zeg maar Rutte en de zijnen, met de zegen van het Nederlandse volk kunnen blijven zitten. ,,Ik snap het niet'', zegt ze. ,,Er ligt dat rapport, Onge kend Onrecht, van krap drie maanden oud, waarin staat dat de grondbeginselen van de rechtstaat zijn geschon den. Het kabinet trad toch niet voor niets af? Maar zonder enige straf zetten de kiezers ze gewoon terug op het pluche. Wat is dit voor land? Wat zijn dit voor mensen?'' Dan volgt een serie scheldwoorden die ik hier niet zal herhalen. Maar ik begrijp ze wel, als ik op haar manier naar de verkie zingsuitslag kijk. Alleen, ze heeft contact met mij ge zocht om haar te helpen haar woede-uitbarstingen beter te hanteren. Want ze maakt daarin regelmatig zelf dingen kapot, jaagt haar kinderen angst aan en vervreemdt anderen van haar. Bovendien kampt ze vaak een tijd met depressieve gevoelens na een woede uitbarsting. Kortom, zo lang ze die uitbarstingen niet beter leert hanteren en voorkomen is ze op twee manieren slachtoffer: van de overheid en van zich zelf. Aan het eerste kan ik, met pijn in het hart, weinig doen, aan het tweede des te meer. Daar zit ik dan, halverwege de vrolijke voorstelling met Raymonde de Kuyper in het Rotterdamse theater Walhalla. Het voelt alsof iemand met tientallen breinaalden in mijn rug prikt. Zo zacht mogelijk ga ik verzitten op de harde stoel. Naar voren, even steunend op de linker en dan op de rechterbil. In gedachten spreek ik mezelf bestraffend toe. Wat doe ik hier? Morgen zal ik weer am per kunnen lopen. Als ik voor de zesde keer overweeg een toiletbezoek te faken, is de voorstelling opeens voorbij. Opgelucht zet ik een staande ovatie in. Theater kan niet meer, noteer ik in gedachten. Als ik met Lynn Formesyn (32) via Zoom in gesprek ga, auteur van het net verschenen Zinvol ziek over hoe je ondanks een ziekte je zinvol kunt voelen, is het een en al herkenning. ,,Voor corona ging ik soms dansen met vrienden'', vertelt ze. ,,Dan ging ik volledig over mijn grenzen en was ik de dagen daarna kapot. Tegelijk heb ik die avondjes nodig, want mijn plezierbatterij moet ook worden op geladen.'' De vrolijke Vlaamse jour nalist is moeder van twee kinderen (6 en 3 jaar) en heeft spondylitis ankylosans, een reumatische aandoe ning. ,,Ik heb pijn in mijn bekken, ruggengraat, nek en vaak last van mijn handen. Op slechte dagen loop ik mank, maar verder zullen mensen het zelden aan mij zien.'' Het idee voor haar boek ontstond toen ze op een Antwerpse boeken beurs zocht naar boeken over chroni sche ziekten. Ze zag hier en daar iets over een bepaalde behandeling, maar niets over hoe het is om te leven met langdurige pijn. Opvallend, want er wordt geschat - op basis van een Noors onderzoek uit 2006 - dat in Nederland ongeveer 18 procent van de bevolking kampt met chronische pijn. Van mensen - zoals ik - die grotendeels normaal kunnen leven, tot zij die aan huis zijn gekluisterd. Van mannen en vrouwen die na kanker nooit meer de oude zijn ge worden, een reumatische aandoe ning hebben of een ongeluk kregen. Formesyn besloot in gesprek te gaan met politici, beleidsmakers, artsen, therapeuten en patiënten uit Nederland en België. ,,Het boek is een hart onder de riem voor wie pijn ervaart, en een schop onder de kont voor medici, therapeuten en beleid smakers. Sta eens stil bij de wanhoop en onmacht die mensen die iets mankeren - 'mankemensen' noem ik ze in het boek - voelen. De pijn zorgt ervoor dat ze vaak minder kunnen werken, veel thuis zijn en hun sociale leven deels moeten opgeven. Daarbij is het zoeken naar wat er precies mankeert en de beste behandeling vaak slopend.'' Horendol Mijn eigen rondgang langs artsen en therapeuten vond ik zowel uitput tend als verwarrend. Dat de pijn was begonnen toen ik halverwege mijn tweede zwangerschap op Amster dam Centraal iets voelde verzakken, deed amper ter zake. Een orthopeed meldde stellig dat artrose de oorzaak was, de huisarts wist zeker van niet, 'Soms moet je mondig zijn als mankemens. Toon je kwetsbaarheid en er ontstaat begrip' een reumatoloog twijfelde over de ziekte van Bechterew, een acupunc turist dacht meer aan een onver werkt familietrauma en volgens een reumaverpleegkundige bestond de pijn niet echt en diende hij wegge dacht te worden. Horendol werd ik van al die diagnoses en bijbehorende pijnstillers, voedingssupplementen en therapieën. Als ik het aan Formesyn voorleg, ziet ze daar een van de grote proble men rondom chronische pijn. ,,Het niet weten omarmen, lijkt heel moei lijk voor de medische wereld. Dat is iets wat ik in veel gesprekken terug hoorde. Er moet een diagnose op papier komen. Het is alsof de manke- mens dan pas serieus genomen kan worden.'' Verdorven plant Wie mij ziet fietsen of lopen, ziet ook niet meteen iets. Als de pijn het ergst is, verbijt ik hem in bed of bad. Maar wanneer ik zitten, fietsen en wande len continu afwissel, pijnstillers slik, op tijd even ga liggen en dagelijks mijn rugoefeningen afwerk, ben ik vaak een goedlachse vrouw. Daar kleeft volgens Formesyn een risico aan. ,,Als ik hoor dat ik er goed uitzie, lijkt dat een compliment'', zegt ze. ,,Maar het kan ook voelen alsof ie mand me niet gelooft. Blijkbaar moet een zieke eruitzien als een verdorven plant. Het zou mooi zijn als dat beeld kantelt.'' We weten niet hoe de zieke zich voelt en daarom moet je volgens For- mesyn luisteren. Bij voorkeur zonder de goedbedoelde ongevraagde advie zen die vrijwel ieder mankemens op zich afgevuurd krijgt. ,,In een maat schappij waarin alles maakbaar is, lijken mensen te verwachten dat pijn om pot. DINSDAG 23 MAART 2021 WW Fatima is een van hen. Op René Diekstra krijgt een boze cliënt aan de telefoon, een dag na de verkiezingen. In de verkiezingsuitslag c Reageren? rene.diekstra@dpgmedia.nl Wat als de pijn nooit weggaat □p bas Dit is ee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20