'Winkelen in tijdslot heeft voor grotere winkelier weinig zin' II Turkije geeft Unilever miljoenenboete voor ijsjes ECONOMIE 17 DNB wil fiscale voordelen huizenkopers afknijpen ROTTERDAM Unilever heeft een boete van omgerekend 51 miljoen euro gekregen van de Turkse mededingingsautoritei ten. Het concern zegt de boete aan te vechten. Het voedings- en wasmidde lenconcern heeft misbruik ge maakt van zijn dominante posi tie op de markt voor ijsjes, zeg gen de Turkse autoriteiten. Zo gaf het bedrijf illegaal kortingen aan doorverkopers, zoals win kels. Daarnaast moesten de ver kopers een exclusiviteitscon- tract tekenen. Unilever zegt dat het zich aan de regels heeft gehouden. Het bedrijf bekijkt de mogelijkheden om de boete van tafel te krijgen. IJs is een be langrijk product voor Unilever. Het concern is een van de groot ste ijsproducenten ter wereld, bekend van Ben Jerry's, Mag num en Hertogh ijs. Het zou niet de eerste keer zijn dat Unilever de fout in gaat. Zo tikte het Europees Hof van Justitie de voedingsgigant op de vingers voor concurrentiebe- lemmering. Onder meer deelde ook de Europese Commissie en Frankrijk al boetes uit aan Unilever. Die conclusie trekt INretail, brancheorganisatie van winkeliers. Sinds vorige week mogen winkels één klant per 25 vierkante meter winkeloppervlak toelaten, tot een maximum van vijftig. ,,We merken nu al dat het aantal winkelafspra ken afneemt. De grote ketens krij gen de uren niet gevuld. De fans zijn inmiddels geweest, net als de mensen die écht wat nodig hadden. De omzet zit gemiddeld op 60 pro cent, bij kleinere en middelgrote winkels loopt dat op tot gemiddeld 80 procent. Maar dan nog wordt er nog steeds verlies gedraaid'', aldus INretail-directeur Jan Meerman. Maarten Post, woordvoerder van bouwmarktketen Hornbach, kan dat bevestigen. ,,Onze gemiddelde oppervlakte is 16.000 vierkante me ter per winkel, klanten hebben een tennisveld aan ruimte. We schieten met de versoepeling niets op, de aantallen zijn te laag. Dat is balen, want deze tijd van het jaar is super belangrijk voor bouwmarkten.'' De vurige wens om de corona maatregelen verder te versoepelen, zal niet in vervulling gaan. Daar voor zijn het aantal besmettingen en ziekenhuisopnames te hoog. Winkelen op afspraak zal dan ook nog even blijven. Meerman: ,,Zo re- eel moeten we wel zijn. Afgelopen vrijdag hebben we ons plan om vei lig te winkelen voorgelegd aan de ministers van Justitie en van Eco nomische Zaken. Een uitgebreid protocol, zowel voor in de winkels als op straat. We hebben het bij voorbeeld over inzet van stewards en een streng deurbeleid. Voor waarde is dat klanten geen afspraak meer hoeven te maken, zodat spon taan winkelen weer mogelijk is. De ministers waren enthousiast. Maar met deze besmettingscijfers zakt de moed je weer in de schoenen.'' Of INretail het hoger beroep doorzet tegen de uitspraak van de rechter om het volledig openen van de detailhandel niet toe te staan, is onduidelijk. Meerman: ,,We wach ten de persconferentie van het ka- Hier heeft de klant een tennisveld aan ruimte binet af en besluiten dan of we de procedure doorzetten. Als we dat doen, wordt het hoger beroep pas eind april of begin mei behandeld. Vraag is of het dan nog zin heeft.'' INretail wil meer lokaal beleid. ,,Burgemeesters hebben al zo vaak gezegd dat ze het zelf kunnen rege len. Elk winkelgebied is anders, een winkelstraat in Zeist vereist een an dere aanpak dan de Kalverstraat in Amsterdam. We hopen dat ge meenten meer bevoegdheden krij gen voor een lokale aanpak.'' RENTEAFTREK zelfs contraproductief. Maar dat betekent niet dat de overheid de boel de boel kan la ten. Het begrotingstekort moet niet te veel oplopen, want de staatsschuld moet behap baar blijven. Dan heeft de overheid een buf fer om de volgende crisis aan te kunnen pakken. Als de overheid extra geld wil binnenha len moet die wel goed kijken waar dat geld vandaan komt. ,,Verhogen van de winstbe lasting voor bedrijven en de loonbelasting werkt verstorend. Beter is het om de belas ting op vervuiling te verhogen'', meent Knot. Sowieso moet Nederland meer doen om de CO2 uitstoot te beperken, zegt DNB. Daar ligt een taak voor overheid, bedrijfs leven en burgers. Knot pleit ervoor dat de overheid investeert in de energietransitie. Dat maakt de economie toekomstbestendig en zorgt ervoor dat het bedrijfsleven kan blijven concurreren. Dat is goed voor het toekomstig verdienmodel van bv Neder land. Werk aan de winkel Zorgen dat banken en overheden er financi eel goed voor staan is belangrijk om een vol gende crisis het hoofd te kunnen bieden. Er is echter meer werk aan de winkel, betoogt Knot. ,,Er is nog een aantal lessen te trek ken.'' Over de arbeidsmarkt bijvoorbeeld. Duidelijk is dat flexwerkers de klap van de crisis hebben opgevangen en mensen met een vaste baan grotendeels buiten schot zijn gebleven. Knot wil dat de rechtspositie van flex en vast meer naar elkaar toegroeit. Te gelijkertijd moet de fiscale bevoordeling van zzp'ers worden verminderd. Door flex min der flex en vast minder vast te maken zal de arbeidsmarkt verbeteren, is de verwachting. Dat moet per saldo tot meer banen leiden en meer zekerheid voor werknemers. dinsdag 23 maart 2021 Winkelen op afspraak geeft het midden- en kleinbedrijf meer lucht, maar voor grootwinkel bedrijven zet de versoepeling weinig zoden aan de dijk. Sanne Schelfaut Zeist - Maarten Post, Hornbach M Sinds vorige week dinsdag mogen winkels klanten ont vangen op af spraak. Maar veel (grotere) winkeliers zeggen weinig te hebben aan die versoepe ling van de re gels. FOTO CARLO TER ELLEN DEN HAAG Gisteren maakte het Centraal Bureau voor de Statis tiek bekend dat de huizenprijzen in fe bruari met 10 procent waren gestegen ten opzichte van een jaar eerder. Dat is de hoog ste stijging in bijna twintig jaar. Op de woningmarkt in Nederland is sprake van een chronisch probleem dat niet zomaar even met wetten en regels kan worden opgelost, stelt de Vereniging Eigen Huis (VEH). ,,Die prijsstijging is geen goed nieuws'', zegt Klaas Knot, de president van De Nederlandsche Bank (DNB). Huizen worden voor steeds meer mensen onbetaal baar. ,,Dit vergroot de kloof tussen de huizen bezitters en de starters op de woningmarkt.'' Dé oorzaak van de pro blemen is een tekort aan woningen. Naast het bouwen van huizen, moet volgens de VEH ook worden ingezet op het ombouwen van vast goed. De soepelere leenregels zorgen er ook voor dat er steeds meer gebo den kan worden, wat tot verdere prijsstijgingen leidt. Ook regelingen rond de overdrachtsbe lasting, om bijvoorbeeld starters te helpen, zor gen juist voor hogere prijzen. De belastingvoordelen van kopen moeten nu worden aangepakt, vindt Knot. ,,De fiscale behandeling van het eigen huis is erg royaal. De vermogensopbouw van de huizenbezitters wordt deels door de be lastingbetaler betaald.'' Knot wijst erop dat de lage rente ook een voor deel heeft. Hoe lager de rente hoe lager het fis cale voordeel van de renteaftrek. ,,Nu is het moment om de aftrek van de hypotheekrente te beperken.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17