Nagelbijtend wachten op zetel in 8 NIEUWS OttTf Paus haalt uit naar zondige maffia TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN \r Verkenners Annemarie Jorritsma (VVD) en Kajsa Ollongren (D66) praten vandaag en morgen met zeventien lijsttrekkers over een mogelijke nieuwe coalitie. Hoe zien de komende weken eruit? Paus Franciscus heeft zich scherp uitgesproken tegen de maffia. De katholieke kerkvorst omschreef ze op de dag waarop slachtoffers van de criminele groepen worden herdacht als 'organisaties van zonde' die misbruik maken van de coro- napandemie en zich met cor rupte praktijken verrijken. Franciscus verwees naar uit spraken van zijn voorgangers over maffiagroeperingen. „Jo hannes Paulus II wees hun doodscultuur af, en Benedictus XVI veroordeelde hen als een weg naar de dood. De zondige organisaties, maffiastructuren, wisselen het geloof in voor af goderij, tegen het evangelie van Christus in. Vandaag herden ken we alle slachtoffers en her nieuwen we onze inzet tegen de maffia." In 2018 veroordeelde de paus maffiosi als godslasterlijk toen hij in een mis eer bracht aan een priester die 25 jaar eerder door de maffia was vermoord. Johannes Paulus II riep Sicilia- nen in 1993 op in opstand te komen tegen de maffia. De Italiaanse president Ser gio Mattarella zei gisteren dat uitroeiing van de maffia moge lijk en noodzakelijk is. Ik heb mijn vakantie nog niet geboekt. Dat zou prematuur zijn Trump komt met eigen sociaiemediapiatform De Amerikaanse oud-presi dent Donald Trump keert bin nenkort met een eigen dienst terug op sociale media. Dat heeft zijn adviseur Jason Miller gisteren tegen Fox News ge- zegd.Volgens Miller is de dienst er over twee a drie maanden. Miller zei dat hij ver der geen informatie kon ver strekken over de ambities van Trump met het nieuwe plat form. Hij zei wel te verwachten dat het 'tientallen miljoenen mensen zal trekken'. IfaaaïiniPEiil Holland Barrett Nu het stof van de verkiezingen is neergedaald, kan de formatie begin nen. Op de tafel van verkenners An nemarie Jorritsma (VVD) en Kajsa Ollongren (D66) liggen 150 puzzel stukjes. Het doel: een puzzel leggen met minimaal 76 stukjes, zodat het nieuwe kabinet een meerderheid heeft in de Tweede Kamer. Jorritsma en Ollongren hebben een bomvol programma: in de Stadhou derskamer op het Binnenhof spreken zij vandaag met de acht lijsttrekkers van partijen die minstens acht zetels hebben. Van Mark Rutte (35 zetels) tot Jesse Klaver (8 zetels) en Thierry Baudet (8 zetels). Morgen volgen de leiders van de negen kleinere par tijen. De twee verkenners hebben een week de tijd - tot 30 maart - om een voorstel te doen voor een kansrijke coalitie. Daarna debatteert de nieuwe Tweede Kamer over dat voorstel, waarna de informatiefase begint: achter gesloten deuren wordt onder handeld over het regeerakkoord. Als dat rond is, mag premier Rutte de ministersposten in zijn vierde kabi net verdelen. Voordat het zover is, moeten nog een paar politieke hob bels worden genomen. Nederiand zit nog midden in de coronacrisis. Krijgen we daardoor extra snel een nieuw kabinet? De meeste partijen maken er geen geheim van dat ze liefst vóór de zo mer een nieuw kabinet op het bordes van Paleis Noordeinde zien staan. Meerdere lijsttrekkers, onder wie VVD-premier Rutte en CDA-leider Wopke Hoekstra, vinden dat zij het zich niet kunnen permitteren om tij dens de coronacrisis eindeloos te blij ven onderhandelen. Het land moet geregeerd worden! Dat lijkt een dringende reden, ware het niet dat er op het gebied van co rona nu ook al 'gewoon' wordt door geregeerd. Het demissionaire kabinet heeft namelijk de steun van de nieuwe Tweede Kamer om besluiten te nemen over coronamaatregelen, zoals de lockdown en de avondklok. Alleen Forum voor Democratie wijst het coronabeleid volledig af. Corona minister Hugo de Jonge hoeft van een ruime meerderheid in de Kamer niet op zijn handen te zitten. Rutte stelde twee weken geleden voor de formatie in twee fases op te Carline van Breugel (26) voerde campagne, op de motor, door het hele land. Voor de jongerenstem. Het D66-kandidaat-Kamerlid is 'optimistisch' dat zij, als nummer 32, met voorkeursstemmen tóch de Tweede Kamer in komt. D66 haalt waarschijnlijk 23 Kamerze tels. Honderd vrijwilligers hiel pen haar. ,,Mijn Instagramposts zijn ruim een miljoen keer beke- ken. Het móet gelukt zijn." In de loop van vandaag komt er een beter beeld van de voorkeurs stemmen, als alle kieskringen (al leen Den Haag is een dagje later) hun resultaten bekendmaken. Pas vrijdag, als de Kiesraad de verkie zingsuitslag officieel vaststelt, is het helemaal zeker. Maar onge duldige Kamerleden kunnen nu al een inschatting maken, als ze gaan rekenen met de gemeenten die hun uitslagen al openbaar hebben gemaakt. Waar het voor Van Breugel nog nagelbijten is, voelt Lisa Wester- veld inmiddels opluchting. Ze keek naar de telkens binnendrup pelende uitslagen, en de beno digde voorkeursstemmen lijken binnen. Het Kamerlid van Groen- Links staat op 10 op de kandida tenlijst. De partij haalde 8 zetels. Westerveld zou dus normaal bui ten de boot vallen. Eigen kracht Maar in 2017 kwam ze ook op ei gen kracht de Tweede Kamer in. Als een kandidaat genoeg voor keursstemmen haalt - kiezers die het vakje bij jouw naam rood kleuren - kan die omhoog schie ten en de plek van een hoger ge plaatste kandidaat innemen. ,,Ik heb echt honderden berichtjes gekregen van mensen die op me hebben gestemd." Vaak van men sen die ze helemaal niet kent, zegt ze, maar die haar inzet op jeugdzorg en onderwijs blijkbaar bijzonder waarderen. maandag 22 maart 2021 VATICAANSTAD Tegenstanders van de Israëlische premier Benjamin Netan yahu proberen de leider van de Likoedpartij al maanden tot af treden te bewegen. Zaterdagavond verzamelden zich 20.000 boze Israëliërs voor de ambtswoning van 'Bibi'. foto getty WASHINGTON Ben Wallace, Britse minister van Defensie waarschuwt zijn landgenoten dat het nog te vroeg is om te reserveren. Perskindol is een Medisch Hulpmiddel. GO De puzzel ligt op tafel: formeren maa Peter Winterman Den Haag De stemmen zijn geteld, de ze teluitslag is zo goed als zeker. Wat nog spannend is: welke mensen er plaatsnemen op die zetels. Vandaag weten de kan didaat-Kamerleden meer. Hanneke Keultjes Den Haag AFTREDEN GEËIST

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8