Lockdown: Kabinet volgt Duits voorbeeld 5 Boeterecord kilometerheffing Opnieuw veel besmettingen In België is in 2020 een re cordaantal van 31.283 boetes uitgedeeld aan vrachtwagen chauffeurs die de regels rond de kilometerheffing op de Vlaamse wegen hebben over treden. De bekeuringen zijn goed voor een bedrag van ruim 12 miljoen euro, heeft de Vlaamse minister van Finan ciën Matthias Diependaele in antwoord op vragen van het Vlaamse parlementslid Peter Van Rompuy bekendgemaakt. Vrachtwagens op Belgische wegen moeten sinds 2016 ki lometerheffing betalen. Ze dienen daartoe een kastje in hun cabine te installeren dat de gereden kilometers regis treert op basis van gps- gegevens. Chauffeurs die zon der een kastje rondrijden krij gen een bekeuring. Van Rom- puy is er echter niet gerust op dat alle boetes ook kunnen worden geïnd. Volgens hem bedroeg het inningspercen tage voor Belgische vrachtwa gens in 2019 nog 75,2 procent, maar was dit bij buitenlandse vrachtwagens maar 64,9 pro cent. ,,Het feit dat in 2020 drie op de vier boetes naar buiten landse vrachtwagens ging, stemt me niet hoopvol.'' Haar werk is onconventioneel, poëtisch en doorleefd Gemeente mag van leraar vaccinatie eisen Israëlische gemeenten mogen van leerkrachten eisen dat ze zich laten vaccineren tegen het coronavirus óf een nega tieve coronatest laten zien voordat ze op school verschij nen. De rechtbank in Tel Aviv heeft bezwaren daartegen van een klassenassistent afgewe zen. De rechter vindt dat het recht op leven en gezondheid van de leerlingen, ouders en medewerkers van de school in dit geval zwaarder weegt dan de belangen van de vrouw. Ambassadeur teruggehaald Ex-president langer vast Doden bij hinderlaag IS Angela Merkel vindt het veel te vroeg om de coronamaatregelen in haar land te versoepelen. Vandaag gaat zij bij de leiders van de Duitse deelstaten aandringen op een ver lenging van de lockdown tot in april. Vanwege de derde golf in Duitsland komt er een 'noodrem' op bestaande versoepelingen. ,,Wij kijken met meer dan een schuin oog naar de Duitse situatie'', zegt een Haagse ingewijde. Gister middag kwam een deel van het demissionair kabinet bijeen in het Catshuis om de actuele situatie te bespreken. En die situatie is niet goed, zeggen experts van het Out break Management Team (OMT). De besmettingscijfers liggen al een paar dagen boven de 7000 en ook het R-getal is met 1,13 te hoog: 100 mensen besmetten nu zo'n 113 anderen. Bittere pil In Duitsland worden sommige coronamaatregelen aangescherpt, maar in Nederland is daar voorlopig nog geen sprake van, lijkt het. ,,Het is voor velen al een bittere pil dat de terrassen niet open kunnen en de avondklok van kracht blijft'', zegt een kabinetsbron. ,,En voor rege ringspartij D66, dat net de verkie zingen heeft gewonnen, is aan- scherping helemaal geen optie.'' Afgelopen vrijdag zei D66-leider Sigrid Kaag dat Nederland 'heel snel af moet' van de avondklok, ze ker nu komend weekend de zomer tijd ingaat. D66-minister Ingrid van Engelshoven (Onderwijs) zei te ho pen dat het hoger onderwijs weer open kan. ,,We hebben natuurlijk zorgen over de besmettingscijfers, maar we zien ook hoe het gaat met de studenten.'' Derde golf Toch lijkt het erop dat de D66- bewindspersonen zich er nu bij neerleggen dat de komende weken niet kan worden versoepeld. ,,Die derde golf is er gewoon'', stelt een ingewijde. ,,Je kunt nu niet zeggen: we gaan de boel weer opengooien. wordt gekeken naar versoepelin gen, stelt Koopmans. ,,We hebben de prognoses gezien en daar was geen ruimte'', zei ook ic-specialist Diederik Gommers. Verder meldde OMT-lid Menno de Jong dat 'een terrasje met Pasen' geen optie is. ,,Vanuit de infectie- druk denk ik dat het openen van de terrassen een brug te ver is. In mijn optiek is het te snel. Als er versoe peld gaat worden, dan denk ik eer der aan kleinere versoepelingen, zoals in het hoger onderwijs. De avondklok zou ik op dit moment zeker aanhouden. Er zijn nog een behoorlijk aantal risico's. We zijn er nog lang niet.'' CIJFERS Hoe meer ruimte we geven, hoe meer het virus kan circuleren Daar is het echt te vroeg voor. Het probleem is ook dat mensen zich niet goed meer aan de regels hou den. Dat helpt niet.'' OMT-leden lieten in het week end al weten dat de druk op de zorg momenteel te groot is. ,,Hoe meer ruimte we geven, hoe meer het vi rus kan circuleren'', vatte OMT-lid Marion Koopmans het samen. ,,En de cijfers zijn nog steeds zorgelijk.'' Het aantal besmettingen stijgt en 'we zitten nog met de Britse vari ant'. Dat stemt niet gunstig als maandag 22 maart 2021 GO BRUSSEL De jury die de Prijs der Neder landse Letteren aan de Suri naamse auteur Astrid Roemer toekende roemt haar 'unieke positie in het Nederlandstalige literatuurlandschap'. TEL AVIV SCHOOLPROJECT Leerlingen van basisschool Vivalys in de Zwitserse ge meente Ecublens planten, uitgedost als echte astronauten, de vlag van hun land in de grond. De activiteit maakte deel uit van hun Mars-project. Missie geslaagd. foto stefan wermuth MOSKOU De Russische am bassadeur in de Verenigde Staten is gisteren terug gekeerd in Mos kou. President Poetin riep de hoge diplomaat terug om zijn on genoegen te uiten. Hij besloot daartoe nadat de Ameri kaanse president Joe Biden bevesti gend had geant woord op de vraag of hij Poetin be schouwt als 'een moordenaar'. LA PAZ De voorlopige hechtenis van de voormalige Bolivi aanse interim-pre sident Jeanine Anez is met twee maanden verlengd. Ze wordt beschul digd van het leiden van een staats greep. BAMAKO Terreurbeweging Islamitische Staat claimt verantwoor delijk te zijn voor de dood van 33 Malinese soldaten die vorige week maandag om het leven kwamen bij een hinderlaag. Ze zouden wapens, munitie en voer tuigen hebben buitgemaakt bij een aanval op een konvooi nabij de plaats Ansongo. Er raakten ook 14 sol daten gewond. Nederland kijkt 'met meer dan een schuin oog' naar Duitsland als het gaat om de lockdown. Het kabinet is van plan de coro namaatregelen tot in april te verlengen, net als de Duitse bondskanselier Merkel doet. Peter Winterman Den Haag -Viroloog Marion Koopmans Het RIVM heeft tussen zater dagochtend en zondagoch tend 7025 nieuwe corona- gevallen geregistreerd. Een etmaal eerder waren dat er meer, 7668. Van de vier grote steden telde Amsterdam in het weekeinde de meeste nieuwe besmettingen (313), in Rotterdam zijn 285 inwoners positief getest, in Den Haag 214 en in Utrecht 146. Er zijn zondag 15 sterfgevallen door corona gemeld. Op zaterdag waren dat er 18, op vrijdag 46. Rond deze tijd zal het totaal aantal bevestigde coronage- vallen boven de 1,2 miljoen uit komen, verwacht het RIVM. Minister Hugo de Jonge en premier Mark Rutte op weg naar het Catshuisberaad. foto phil nijhuis/epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5