II NAC-directeur: 'Kijk nu al naar nieuw stadion' 8 ZEELAND Nu landelijke dealers als Louwman en Van Mossel steeds meer autobedrijven overnemen, is autobedrijf Swagemakers een van de laatste der mohikanen. Zestig jaar na de start aan het Korenbeursplein is het misschien wel het oudste garagebedrijf in Bergen op Zoom. maandag 22 maart 2021 Timo van de Kasteele Bergen op Zoom Je blijft je er elke keer over verbazen. Die enorme autopaleizen langs de snelweg. Met merk-apostelen die de titel verkoopadviseur mogen dra gen. Keurig in driedelig pak, met de haren glad achterover gekamd. Niets van dat alles bij garagebe drijf Swagemakers, aan de Oude Moerstraatsebaan in Bergen op Zoom. Hier sleutelt eigenaar Richard Swagemakers (52) net zo makke lijk zelf aan een Fiat, Alfa Romeo of een willekeurig ander merk. Om een uur later een gloednieuwe auto af te leveren aan een klant. ,,Dat is wat mensen waarderen, dat je kennis van zaken hebt en weet waar je over praat." Laat dat maar aan Swagemakers over. Amper zestien jaar oud gaat hij bij zijn vader Jac (84) in de werkplaats aan de slag. ,,Dat ging toen nog zo. Meteen na de school banken sleutelen aan oude en nieuwe auto's. Zo heb ik het vak geleerd." De liefde voor Alfa Romeo kreeg hij met de paplepel ingegoten. Swagemakers: ,,In de beginjaren verkocht mijn vader merken als Sunbeam, Glas, Skoda en Dai hatsu. Halverwege jaren zeventig kregen we het Alfa Romeo-dealer- schap en zijn we in 1978 van het Korenbeursplein verhuisd naar het pand waar we nu zitten. Als ventje heb ik zelfs nog de eerste schop in de grond gezet." Het Alfa-virus blijft hangen. ,,Ze zeggen weleens; je moet ooit een keer Alfa Romeo hebben gereden. Wij zijn dat blijven doen. Het is Richard Swagema kers bij zijn favoriete Alfa Romeo foto marina Tot 1978 was het be drijf gevestigd aan het Korenbeursplein. Alfa Romeo is een prachtig merk met enorm rijke historie - Richard Swagemakers zo'n prachtig merk, met een enorm rijke historie." Swagemakers verkoopt ze niet al leen, hij verzamelt ze ook, uit pure liefhebberij. Zo staat in de showroom een Giulietta Spider uit 1961, het jaar waarin het autobedrijf is opgericht. Toch heeft hij ook zeker wat met de nieuwe modellen. Als Swagemakers een favoriet moet noemen, dan is het toch wel de Alfa Romeo 8C. ,,Met die fantastische Maserati-motor. Een ge weldige stuurmansauto." Autobedrijf Swagemakers is een echt familiebedrijf. Richard runde het tot 2007 samen met zijn vader. Zijn zus Carla doet nog altijd de ad ministratie. „Geleidelijk heb ik het bedrijf overgenomen. Nu werken we nog met vier man." Een derde generatie is nog niet zo zeker. ,,Mijn zoon helpt af en toe wel- eens mee. Maar zo vanzelfsprekend als hoe het bij mij destijds ging, gaat het tegenwoordig niet meer. Hij wil geen smeer aan zijn handen krijgen. Maar zeg nooit, nooit." Als de Berge- naar naar de toekomst kijkt, ziet hij het autolandschap sterk veranderen. ,,Je ziet steeds meer autobedrijven fuseren. Ons streven is zo lang moge lijk zelfstandig blijven." Swagemakers ziet kansen op het gebied van bedrijfswagens. ,,Wij gaan ons specialiseren in campers", zegt hij. ,,Een groot deel heeft een Fiat Ducato onderstel. De techniek daarvan kunnen wij dromen. En nu steeds meer mensen een campertje kopen, zien wij daar wel markt in." Ook zorgt hij dat zijn monteurs bijblijven op het gebied van elektrifi catie. ,,Steeds meer automerken gaan over op hybride of vol elektrische au to's. Wil je in de toekomst een rol van betekenis kunnen spelen, dan moet je je personeel blijven scholen. Dat doen we dan ook." NAC-directeur Mattijs Manders laat er geen gras over groeien. Kondigde hij in januari aan op weg te willen naar een nieuw stadion, intussen is hij al bezig met het op zetten van een wat hij noemt pro jectgroep. Die groep, die gaat be staan uit de club, supporters, sponsors en gemeente moet de mogelijkheden onderzoeken. ,,We moeten nu met deze studie begin nen.'' Palko Peeters Breda Manders zei dat donderdagavond in de Bredase gemeenteraad, waar het nieuwe huurcontract tussen ge meente en club op de agenda stond. Het was voor Manders, die zomer 2020 aantrad, de eerste ontmoeting met de lokale politiek. ,,Leuk om kennis te maken", zei hij in de door corona noodzakelijke hang-out. Er wordt een streep gezet door woe lige jaren waarbij stad en club over el kaar heen buitelden. Nieuwe afspra ken over de huur van het Rat Verlegh Stadion, sinds 2003 eigendom van de gemeente, zijn kostendekkend. Deal is onder meer dat de gemeente een deel van de businesslounges overneemt en gaat verhuren. Ook komt er coronasteun: NAC hoeft zes maanden geen kapitaallasten te betalen. De huur wordt dan wel met een jaar verlengd tot 2035. Jaarlijks ontvangt de gemeente 650.000 euro huur (was 690.000 euro). Wat dit de Het is voor investeerders juist in deze periode interessant, tegen de stroom in —Mattijs Manders burger gaat kosten? Niks, reageerde wethouder Paul de Beer (D66, vast goed) op die vraag. De Beer die met Manders blij is dat het 'eindelijk' tot een gedegen ontvlechting komt, 'het zoet en zuur eerlijk verdeeld'. Manders sprak in januari in een open brief aan de ruim 11.000 seizoen kaarthouders en sponsors al de ambi tie uit over tien jaar een nieuw, sfeer vol en modern stadion te willen reali seren. ,,We werken aan een stip aan de horizon. Tien jaar is een mooi rond ge tal, maar ik kan ook elf jaar zeggen." Over de projectgroep: ,,Het gaat erom de juiste keuzes te maken. We weten niet wat corona brengt. Maar het is voor investeerders juist in deze periode interessant, tegen de stroom in. We moeten nu met deze studie be- ginnen. Niet omdat het niet een fijn stadion is, maar het is wel 22 jaar oud en wat gedateerd." De club zit volgens Manders aan een plafond van 14 tot 16 miljoen omzet: ,,Dat is het maximale wat je er uit kunt halen." Om mee te doen in het linkerrijtje in de eredivisie is volgens hem een omzet van 20 tot 24 miljoen nodig. ,,NAC hoort daar thuis." Het ideale plaatje: alles bij elkaar, nieuw stadion en trainingsfaciliteit. ,,Paul de Beer weet wat de ideale loca tie is, die ga ik niet noemen. We heb ben nog even tijd." Nieuw stadion of niet; de looptijd van de huur ligt wel vast. En volgens De Beer investeert de gemeente niet mee in het stadion. 'Je moet eens Alfa gereden hebben, ik doe het nog steeds' POPOVA/PIX4PROFS FOTO SWAGEMAKERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 48