Jasmine is met haar opruimwerk een voorbeeld voor iedereen ZEEUWS-VLAANDEREN 5 SPEELGOEDVERKOOP KANKERBESTRIJDING Puzzels, houten speelgoed, boeken en ballen. Alles vliegt over de toonbank van de 9- jarige Esmee uit Kloosterzande. Zaterdag verkocht ze speelgoed om geld op te halen voor KiKa. ,,We hebben heel veel steun gekregen." i smees vader Rich McLean overleed vorig jaar aan een zeldzame vorm van kanker. Dat I gebeurde vlak voordat dochter Esmee hem zou bezoeken in de Canadese stad Toronto, waar Rich op dat moment woonde. Es- mee vond dat zo erg, dat ze besloot geld in te zamelen voor KiKa. Na dat ze in deze krant haar verhaal had gedaan, regende het steunbe tuigingen. ,,Zelfs uit Hongkong", vertelt moeder Wendy van Oort. ,,Een vriend van Rich woont daar. Hij heeft Esmee een mooie brief geschreven." Esmee zamelt geld in door speelgoed te verkopen in de eigen voortuin in Kloosterzande. Uiter aard heeft ze zaterdag een T-shirt met de Canadese vlag aangetrok ken. Ze heeft al voor 75 euro aan spulletjes verkocht. ,,Ik heb puz zels, speelgoedhuisjes, boeken en een bal verkocht", vertelt Esmee. Speelgoed dat ze niet meer nodig heeft, verkoopt ze voor een zacht prijsje. ,,Ik vond niet al het speel- goed leuk meer en ik heb al veel boeken uitgelezen. Nu mag ie mand anders ze lezen." Ook is veel verkoopwaar geschonken. De ach terburen hebben iets gebracht, stichting De Melkkan leende een tafel en tent. Een inwoner van Biervliet heeft zelfgemaakte hou ten paashazen gedoneerd die Es- mee voor 5 euro per stuk verkoopt. Bijna achthonderd euro Het is zaterdag precies een jaar ge leden dat Rich ziek werd en naar het ziekenhuis moest. Esmee en moeder Wendy hebben de laatste weken veel steun gekregen. ,,Dat doet ons goed", zegt Wendy. Ook Ik ben heel blij dat ik de ketting met de as van mijn vader weer terugheb online zamelen ze geld in. ,,Ik hoopte op 150 euro, maar de teller staat al op bijna achthonderd euro. Elke euro is er een, maar ik had niet verwacht dat het zo veel zou zijn." Daar stopt weer een vrouw op de fiets. Esmee verkoopt haar een houten paashaas. Als een volleerd caissière neemt ze het geld in ont vangst en steekt het in de spaar pot. ,,Of ik later in een winkel wil werken? Misschien wel, maar het liefst word ik dierenarts." Om Es- mees nek hangt de ketting met in het hangertje de as van haar vader. Maandag raakte ze de ketting kwijt, gelukkig vond ze hem vrij dag terug in haar schooltas. Op merkelijk, want de tas was meer maals binnenstebuiten gekeerd. Wendy vermoedt dat iemand de ketting heeft afgerukt en vrijdag terug in de tas heeft gestoken. De ketting was vlak bij het slotje afge- broken. ,,Ik ben heel blij dat ik hem terugheb!", zegt Esmee. Esmee en Wendy blijven de hele middag in de voortuin zitten. „Ge lukkig is het mooi weer", lacht Es- mee. Maar stiekem heeft ze ook wel zin in de avond. ,,Want dan krijg ik taart." Vooral mensen uit de buurt komen zaterdag iets ko pen. ,,Onze oude buurvrouw uit Hulst is ook al geweest", zegt Wendy. ,,En de vrouw van mijn stiefbroer is helemaal uit Utrecht gekomen." De Canadese familie van Rich laat ook van zich horen. ,,Hij had 49 (achter-)neven en nichten en zes ooms en tantes. We krijgen ook van hen veel support." Jasmine begon dit jaar zwerfafval in haar omgeving op te ruimen. ,,Veel mensen die in onze straat rijden, gooien zomaar spulletjes op straat. Dat vind ik niet kunnen en daarom ruim ik het op." Dat doet ze met een grijptang die ze van een kennis kreeg. ,,Want opruimen met je handen, is erg vies." Jasmine is al lang met natuur en milieu be zig. ,,Want ik vind het heel belang rijk. Ik zal het nog lang blijven doen. Ik hou gewoon van de na tuur, daarom ben ik ook bij de scouting gegaan." Rommel te lijf Uitgerekend op het scoutingter rein in Oostburg overhandigde wethouder Rian de Feijter haar een speldje met daarop de tekst: 'Trots op ons schoon Zeeland'. ,,Jasmine is een voorbeeld voor ie dereen", sprak de wethouder de kinderen toe. ,,Ik hoop dat jullie al lemaal vaker zwerfafval oprui men." En passant gingen de kinde ren - met grijptang - de rommel te lijf op de parkeerplaats van het scoutingterrein. Jasmine is niet de enige die in de prijzen viel. Bij Schoon Zeeland, dat had opgeroepen 'afvalhelden' te nomineren, kwamen 35 aanmel dingen binnen. Vanwege corona kon niet iedereen in het zonnetje worden gezet. Daarom werden er drie 'afvalhelden' uitgepikt. Annie Ruben-van Driel kreeg een speldje omdat ze de polders rond Hoek netjes houdt. Ted van der Zanden springt wekelijks op de fiets om in Kloosterzande hetzelfde te doen. maandag 22 maart 2021 VL Esmee maakt KiKa blij met gevulde kas Bob Maes Kloosterzande -Esmee McLean Jasmine Bolsius (12) is vaak in de weer met een grijptang. Daarmee raapt ze zwerfafval op, in haar woonplaats Hoofd plaat of in de Braakman. Een voorbeeld voor andere kinde ren, vindt Schoon Zeeland. Daarom reikte de Sluise wet houder Rian de Feijter zaterdag een speldje aan Jasmine uit. Bob Maes Oostburg Na de uitreiking van het speldje ging Jasmine (l), samen met Car men, meteen weer aan de slag. foto anne hana Esmee verkoopt houten figuren die zijn geschonken door een man uit Biervliet. foto anne hana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 47