Woonwijk West-Kraaijert bijna compleet BEVELANDEN EN THOLEN 5 PROBLEMEN JONGEREN Een doffe dreun doorbreekt zaterdagavond de stilte in Heinkens zand. Daarna is het weer even rustig als in de uren daarvoor. Heinkenszand heeft al tijden overlast van een kleine groep jon geren. Ze richten ver nielingen aan, steken vuurwerk af, zijn lawaaiig en ver tonen intimiderend gedrag. Vooral het gebied rond de Jan van Schen- genschool en de woonlocatie de Rietschans van stichting Philadel phia is doelwit. Afgelopen vrijdag was het weer raak en werd de mo- zaïekbank op het schoolplein ver nield. De meervoudig gehandi capte bewoners van de Rietschans hebben er inmiddels slapeloze nachten van. Maar zaterdagavond is het rus tig. Het plein bij de Rietschans wordt vooral bevolkt door fietsers en hondenbezitters met hun vier voeters. De rust wordt slechts even doorbroken door een auto op het plein. De chauffeur pikt ie mand op en rijdt weer weg. Na een kwartiertje duikt een groepje meiden op. Ze drentelen wat heen en weer. Dan weer bij de Stenge, dan weer richting de school. Twee van hen komen maar eens infor meren wat die verslaggever toch aan het doen is. Zelf zijn ze maar wat aan het wandelen, verklaren ze. ,,En we maken geen lawaai bij de Rietschans want we weten dat de bewoners daar last van heb ben." Vanuit de beweegtuin bij Fonteyne komt gelach en klinken stemmen. Het weerkaatst hard tussen al die gebouwen maar al snel is het weer stil. Een half uurtje later komen twee jongens op brommers voor bij gescheurd. Even later gevolgd door twee meiden met luide mu ziek. En terwijl de minuten daarna weer in stilte wegtikken richting avondklok is daar ineens één en kele doffe knal van vuurwerk. Het plein voor de Rietkraag in Heinkenszand is populair onder jongeren om elkaar te ontmoeten. De overlast wisselt sterk, vertellen veel betrokkenen. Soms is er niks aan de hand, soms is het erg. Vaak zitten ze in de buurt van de Wij worden nu probleemeigenaar gemaakt en dat klopt niet school. Dat bewijzen ook de vele sporen van zwaar vuurwerk rondom de gebouwen. Vanuit de buurt is een petitie gestart om de overlast te stoppen en deze is in- middels meer dan driehonderd keer ondertekend. Burgemeester Gerben Dijkster- huis voelt zich gesteund door de petitie. ,,Het onderstreept waar we mee bezig zijn", zegt hij. Toch vindt hij dat de oplossing niet al leen van de gemeente moet ko men. ,,Wij worden nu probleem eigenaar gemaakt en dat klopt niet", zegt hij. ,,Er wordt vaak ge zegd dat er cameratoezicht moet komen of dat de politie maar moet arresteren, maar zo werkt het niet. Ook de ouders zijn aan zet." De gemeente probeert in overleg met de dorpsraad, de ouders, stichting Philadelphia, de politie en het jon gerenwerk te kijken wat er aan ge daan kan worden. ,,Alle partijen moeten het met elkaar doen." Hij wil de problemen niet bagatellise ren. ,,Er is een groepje dat zich ver velend gedraagt. Daar omheen hangt ook een groepje." Maar, legt hij uit, er zijn ook heel veel kinde ren die daar spelen of elkaar ont moeten en die niks te maken heb ben met de overlast. Zij krijgen volgens Dijksterhuis ook weleens de wind van voren omdat de maat vol is bij de buurtbewoners. De rij van acht aaneengesloten hui zen komt op het perceel grond tus sen de Tarwestraat en de Klaver straat. Ter hoogte van de knik in de Postweg. De kavel is één van de laatste plekken waar nog gebouwd kan worden in West-Kraaijert. Vol gens de gemeente Borsele is er daarna nog maar een beperkt aantal bouwkavels beschikbaar. Dat be- treft dan met name kavels voor vrij staande woningen. De rij van acht woningen zal worden gebouwd door Aannemingsbedrijf Fraanj e en is bestemd voor de verkoop. Bij de woningen worden tien parkeervak ken aangebracht. Die komen in de Klaverstraat te liggen. Twee bezwaren Tegen de plannen zijn twee bezwa ren ingediend. Een van die zogehe ten zienswijzen ging over de par keerdruk die de nieuwe woningen met zich meebrengt. Volgens de be zwaarmaker zal het plan extra par keeroverlast in de buurt veroorza ken. Omdat de tien plekken te wei nig zouden zijn en het in de omlig gende straten (Tarwestraat, Klaver straat en Korenweg) toch al heel druk is met geparkeerde auto's. De wens was dan ook om meer par keerplekken te realiseren bij de nieuwbouw. Parkeerplaatsen Die komen er niet, is de reactie van Borsele. Want hoewel de gemeente er ook van uit gaat dat er meer dan tien parkeerplaatsen nodig zijn voor de acht woningen (namelijk 16), houdt Borsele het toch bij de tien nieuwe plekken uit de oor spronkelijke plannen. 'Omdat in de woonwijk een overcapaciteit aan parkeermogelijkheden is', meldt de gemeente. 'Aan de Zwartebessen- straat wordt nauwelijks geparkeerd. Daarnaast zijn er in de directe om geving nog plaatsen beschikbaar aan de Postweg en ook nog, in min- dere mate, aan de Korenweg'. Het tweede bezwaar had vooral betrekking op de verkeers veiligheid voor fietsers en voetgan- In de Lewedorpse nieuwbouwwijk wordt over een paar maanden gebouwd aan acht nieuwe woningen gers. Op het wel en niet aanwezig zijn van stukjes fietspad en voet pad, en het totaal ontbreken van eenduidigheid hieromtrent. De be zwaarmaker wilde dat eerst de vei- ligheid werd geborgd voordat het plan zou worden goedgekeurd. Breed gedragen plan Ook die zienswijze is afgewezen door de gemeente Borsele. Als re den wordt daarvoor gegeven dat de nieuwbouw niet zorgt voor een an dere inrichting van de openbare ruimte rond de woningen. Een in richting die bovendien ooit tot stand is gekomen in nauw overleg met verkeersdeskundigen, bewo ners, de dorpsraad en andere maat schappelijke instanties. Een breed gedragen plan dus. Borsele verwacht dan ook dat de procedures voorspoedig kunnen worden afgerond. Dat zou beteke nen dat de nieuwbouw in mei of juni kan beginnen. maandag 22 maart 2021 BE Heinkenszand worstelt met overlast Melita Lanting Heinkenszand - Gerben Dijksterhuis, burgemeester Heinkenszand Op de kop van de Lewedorpse nieuwbouwwijk West-Kraaijert wordt over een paar maanden gebouwd aan acht nieuwe wo ningen. De bezwaren die tegen dit plan zijn ingediend, zijn afge wezen. Willem Adriaansens Lewedorp De mozaïekbank op het plein van de Jan van Schengenschool is vrijdag vernield. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 46