Laadplein transferium is opmaat tot meer SCHOUWEN-DUIVELAND 5 SPAR BURGH-HAAMSTEDE Het is nu nog een puinbak, maar oh... wat wordt het mooi. In een voormalige schuur aan de Kloosterweg 87 in Burgh-Haamstede opent vrijdag 23 april een gloednieuwe supermarkt de deuren. De Spar, die weg moest uit de Noordstraat, is terug. I n hoe. De voormalige koeienstal, waar de laatste decennia een campingwinkel in I huisde, wordt centime ter voor centimeter onder handen genomen. De oude balken blijven behouden en geven de supermarkt een landelijke uitstraling. ,,Dit wordt wel een van de mooiste winkels die we hebben", verwacht eigenaar Koen van Grootel. Vijfjaar lang was de Spar geves tigd aan de Noordstraat, tot Van Grootel en zijn team te horen kre gen dat de super begin dit jaar het pand moest verlaten. Op de oude stek komt, zo werd onlangs be kend, een Aldi. Voor Van Grootel en regiomanager Marjolijn Theijs sen stond van meet af aan vast dat ze 'hun' Spar elders in de omge ving zouden onderbrengen. Dus gingen ze direct op zoek. ,,We hebben een drive om in deze buurt te blijven. Er wonen hier veel oudere mensen die hech ten aan het persoonlijke contact bij ons in de winkel. Hier kunnen ze nog een praatje maken", zegt Theijssen. Ook weet ze uit erva ring dat lang niet iedereen inter net heeft of het wil gebruiken om bestellingen te plaatsen. ,,Ik vind het belangrijk dat me vrouw De Jonge ons 's ochtends kan bellen voor een halfje bruin en een pakje boter. Wij hebben als Spar nog altijd een sociale func tie." En we bieden werkgelegen heid in de buurt, vult Van Grootel aan. ,,Er werkt hier een fantastisch team. Die mensen kunnen nu ook gewoon door." Angst voor concurrentie van de Aldi hebben de twee niet. En ook Wij kunnen niet meer in een 'gewone' supermarkt werken het plan dat er ligt om de Albert Heijn over een paar jaar te verkas sen van Burgh naar Haamstede weerhoudt ze er niet van hun ei gen plannen uit te voeren. ,,We gaan uit van onze eigen kracht en we houden wel van een uitda ging." De nieuwe Spar ligt niet meer midden in het dorp maar wel te midden van campings, aan een weg waar veel strandgangers en fietsers passeren. Er is straks alle ruimte om voor de deur te parke ren. Het assortiment wordt afge stemd op de behoefte ter plekke. ,,We verkopen straks veel verse producten: verse maaltijdsalades, belegde broodjes, pizza's en ge koelde dranken. Maar ook ca deautjes, speelgoed en camping- gas." Een allround gemakswinkel, zoals Van Grootel en Theijssen de nieuwe Spar typeren. Van Grootel heeft 13 Spar-super- markten in Zeeland en directe omgeving in bezit. Die zijn stuk voor-stuk gevestigd in drukke re creatiegebieden. ,,We kunnen niet meer in een 'gewone' supermarkt werken. Bij ons is elke dag anders. Wat dat betreft zijn we nu eigen lijk weer terug op de plek waar we horen", zegt Van Grootel. Theijs- sen: ,,Die drukte. De voortdurende uitdaging van het op- en het af- schalen. Dat vinden wij heerlijk om te doen." Renesse is, na Vrouwenpolder, het tweede laadplein dat Agri Snellaad in Zeeland realiseert. Voor elek trisch rijdende strandbezoekers die van ver komen is zo'n plein essen tieel, weet manager fuel charge Roel Clement van Agri Snellaad. ,,We zochten een plek waar we konden clusteren. Want als je maar twee palen plaatst op een strand- parking dan zitten die op een mooie dag al om 10 uur vol. Nu bied je écht wat aan." Vanaf het transferium loop je zo Renesse in. Of je vertrekt naar het strand. Er is nu volop onderzoek gaande naar het beter en duurza mer maken van zowel transferium zelf als van het natransport. Deze zomer worden met camera's kente kens geregistreerd. Om meer zicht te krijgen op nationaliteiten die het Renesser parkeerterrein aandoen, hoe lang ze er blijven en hoe vaak ze de megaparking bezoeken. ,,Wat wil de reiziger precies? En is die bezoeker nog steeds dezelfde bezoeker als waar het transferium tig jaar geleden voor is aangelegd?", zet coördinator Nathalie Goedhart van het mobiliteitsplatform SD Op Weg enkele vragen op een rij. Toentertijd ging het louter om toeristen, die in grote bussen vol naar het strand werden vervoerd. Tegenwoordig gaat het meer om vraaggestuurd vervoer, geeft wet houder Ankie Smit aan. ,,Een bel- busje bijvoorbeeld, dat gekoppeld is aan een app. Zodat je de bus ook kunt volgen en weet hoelang je nog moet wachten. De vraag is hoe we kunnen doorontwikkelen. Dat gaat zowel om het toeristisch vervoer vanaf 2021 als, in bredere zin, om het mobiliteitsknooppunt zelf." Vervoersbedrijf Van Oeveren verzorgt (vorig jaar en dit jaar) het natransport. Dat gebeurt voor zover mogelijk met duurzaam vervoer en slimme oplossingen. Zo worden in de zomervakantie de schoolbusjes uit Zonnemaire in Renesse ingezet. Het streven is om tot een toekomst- bestendig en zo duurzaam moge lijke mobiliteitshub te komen. Een plek waar verschillende ver voersstromen samenkomen mét een grote plus, licht Goedhart toe. ,,Dat kan gaan om allerlei soorten voorzieningen. Zoals verblijfsfunc- ties, bijzondere vormen van ver voer of bijvoorbeeld pakketklui- zen." Na de zomer wordt een ad viesrapport aan de gemeenteraad gepresenteerd. maandag 22 maart 2021 SD 'Dit wordt een van de mooiste winkels' Esme Soesman Burgh-Haamstede Eigenaar Koen van Grootel en Spar-regiomanager Marjolijn Theijssen in de schuur aan de Kloosterweg 87 in Burgh-Haamstede die hele maal gestript wordt en opnieuw opgebouwd. foto sandra schimmelpennink -Koen van Grootel over zijn winkels in recreatiegebieden Het transferium in Renesse is een laadplein rijker. Konden voorheen 4 auto's opladen, nu is er plek voor 24 elektrische auto's op hetzelfde moment. Er wordt hard gewerkt aan de ver dere ontwikkeling van het trans ferium tot duurzame 'mobili- teitshub'. Esme Soesman Renesse Terwijl de eige naar op laadt op het strand, doet de auto dat op het laadplein. FOTO ESME •reepppr,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 45