'Europarlement in zee met schender mensenrechten' Intimiderende sticker op deur historicus Arrestaties bij verboden protest NIEUWS 3 Bedenkelijke actie rechts-radicaal platform CORONA DEMONSTRATIE Frans Boogaard Brussel Het Chinese staatsbedrijf Hikvi- sion, waarmee het Europese Parle ment in zee is gegaan, is volgens de Verenigde Staten medeplichtig aan massadetentie van Oeigoeren en andere moslimminderheden in de Xinjiang-regio. In zo'n vierhonderd strafkampen zijn zij het slachtoffer van mishandeling, dwangarbeid en seksueel misbruik. Europarlementariër Bert-Jan Ruissen (SGP) wil zich zo snel mo gelijk distantiëren van Hikvision. ,,In de grote zaal scherpe resoluties aannemen tegen die strafkampen en dan zaken doen met een bedrijf dat er de bewaking verzorgt, is ronduit hypocriet", aldus Ruissen. Als één van de initiatiefnemers vindt hij dat het parlement zijn voorbeeldfunctie op het vlak van mensenrechten te grabbel gooit. Al sinds oktober vorig jaar probe ren Ruissen en 35 collega's van ver schillende politieke families de Chinese scanners weg te krijgen en te vervangen door een 'eerlijk' Eu ropees product. Ze stuurden brie ven naar de parlementsleiding en hadden een onderhoud met EP- voorzitter Sassoli. Die ziet niet met een een oplossing. Anders dan in Amerika staat Hikvision in Europa niet op een zwarte lijst. Daarnaast is het materiaal geleverd via het Franse bedrijf Veolia waarmee het parlement een meerjarig onder houdscontract heeft. Hikvision, met een Europees hoofdkwartier in Hoofddorp, is een leverancier van Veolia. Aanbestedingsregels Ruissen vindt de tegenwerpingen van Sassoli 'teleurstellend' en 'niet overtuigend'. Hij verschuilt zich achter aanbestedingsregels. Die zouden ondergeschikt moeten zijn t Anders dan in de VS staat Hikvision in Europa niet op een zwarte lijst aan mensenrechten." In een brief aan de parlementariërs zegt Sassoli ook dat vorig jaar mei, toen het co ronaregime in veel EU-lidstaten soepeler werd en bedrijven hun personeel weer op de zaak wilden hebben, er een enorme run was op koortsmeters en camera's. Het par lement in Brussel had op dat mo ment grote haast om zich tegen co rona te beveiligen. Voor de parle mentsgebouwen in Luxemburg en Straatsburg is later wel een andere leverancier aangetrokken. Carla van der Wal Leiden Bouras kreeg afgelopen weekend de schrik van haar leven, nadat ze eerst via internet had vernomen 'dat haar huis in de gaten wordt ge houden' om er later achter te ko men dat haar woonadres was voorzien van een zeer verontrus tende sticker. Op haar deurpost ontdekte Bouras - nadat ze met haar man en kinderen naar buiten was geweest - een opvallend rood schotschrift met de tekst 'Geob serveerde locatie' ,,Ik vind dit heel intimiderend." Bouras is universitair docent in Leiden en expert op het gebied van migratie en integratie van Marok kanen in Nederland. Daarnaast is zij vertegenwoordiger van het Ne derlands Instituut in Marokko en regelmatig te zien in de media over actualiteit rondom migratie en in tegratie. Bouras steekt niet onder stoelen of banken 'ontzettend geschrok ken' te zijn van de sticker. ,,Net als mijn kinderen, die schrokken van mijn reactie. Normaal krijg ik wel briefjes of rare dingen op mijn werkadres, maar zo thuis, dat is heel intimiderend." Ze weet niet precies wanneer de sticker is opge plakt. ,,Het moet recent zijn ge beurd." Vizier Op Links heeft een web site en is op sociale media actief, om de 'linkse hegemonie' te door breken. Wie achter het platform zitten, is onduidelijk. Er wordt ge- Normaal krijg ik wel briefjes of rare dingen op mijn werkadres steld dat 'activistisch links zich heeft genesteld in de haarvaten van ons systeem: media, onder wijs, rechtspraak, overheid en het bedrijfsleven'. Aan de hand van tips wordt geprobeerd 'linkse net werken in kaart te brengen'. De historicus ziet de sticker en het bezoek aan haar huis als onder deel van de opmars van een radi caal-rechts gedachtegoed. ,,Wie zich daar tegen uitspreekt, wordt aangepakt, geprobeerd het zwij gen op te leggen. Je bent gewoon het haasje." Maar ze is niet van plan zich daarbij neer te leggen en overweegt aangifte. ,,Je mag in dis cussie, het debat voeren." Niet alleen Bouras staat niet alleen. Eerder deed GroenLinks-aanhanger Huub Bellemakers al aangifte van wege een sticker op zijn huis, laat hij op Twitter weten: 'Dat is nog lastig omdat het geen directe be dreiging is, maar de politie pakte dat uiteindelijk prima op. Het las tige is ook dat het onduidelijk is of het echt een netwerk is vanuit Vi zier Op Links of dat verschillende losse extreemrechtsen de stickers alleen daar bestellen.' Bouras kijkt ondertussen anders om zich heen, als ze de straat op gaat. ,,Ik heb net de vuilniszak weggebracht, dan kijk ik toch of ik iets verdachts zie. Ik sta nog te shaken." Haar buren zijn inmid dels op de hoogte. ,,Ik heb dit in de VVE-app gezet. Ik haal hier mijn schouders niet over op." maandag 22 maart 2021 GO AMSTERDAM Met waterkanonnen en een leger aan ME'ers is za terdagmiddag een anticoro- naprotest beëindigd op het Amsterdamse Museum plein. Zo'n duizend mensen waren aanwezig. De ge meente Amsterdam had geen toestemming gegeven voor de demonstratie. Vol gens de politie hielden de deelnemers aan de beto ging onvoldoende afstand, en agenten zouden verbaal agressief zijn bejegend. Ook volgde de groep her haalde waarschuwingen van de politie om te vertrek ken niet op. Uiteindelijk werden 58 mensen aange houden. De arrestanten zijn inmiddels vrijgelaten. FOTO ANP Het Europese Parlement in Brussel hangt sinds mei vorig jaar vol met koortsmeters en ca mera's van een Chinees bedrijf dat ook bewakingscamera's le vert voor de strafkampen waar 1 miljoen Oeigoeren worden 'heropgevoed'. Tientallen boze leden vinden dat het parlement daarmee zijn eigen mensenrech- tenbeleid onderuithaalt. Historicus Nadia Bouras over weegt aangifte te doen tegen Vizier Op Links. Zij voelt zich geïntimideerd door het rechts- radicale platform dat zich ten doel heeft gesteld 'de linkse he gemonie te doorbreken'. m linkse activisten. Een soortgelijke sticker ont dekte Bouras. foto huub bellemakers - Nadia Bouras c~U' 'Tt-..,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3