6 De bij Oranje genegeerde Weghorst past in rijtje met Van Beveren, Seedorf en Dost KNVB: boycot niet aan de orde Al Voetbaltechnisch en statistisch is het haast niet uit te leggen: Wout Weghorst die wéér ontbreekt in de selectie van Oranje. Toch verkeert de spits van Wolfsburg in goed gezelschap. Dit type afvaller is van alle tijden. Wout Weghorst (28) had zaterdag middag net zijn zeventiende Bun- desliga-goal van het seizoen ge maakt, uit tegen Werder Bremen, of de spits van Wolfsburg deed tref fend een leeuw na. Met een soort klauwgebaar liep Weghorst rich ting de camera. De link naar Oranje was snel ge legd, maar het zal weinig verande ren: vandaag melden onder ande ren Luuk de Jong en Ryan Babel zich wél in Zeist, maar Weghorst niet. Alleen bij blessures komt hij mogelijk nog in beeld. Statistisch én voetbaltechnisch is dat nauwelijks uit te leggen. De spits maakte zaterdag alweer zijn vijftigste Bundesliga-goal: al drie seizoenen op rij is Weghorst goed voor minimaal zestien doelpunten per jaargang, in één van de sterkste competities ter wereld nota bene. Toch speelde Weghorst al sinds november 2019 geen minuut meer voor Oranje. Niet alleen Ronald Koeman koos vrijwel consequent voor concurrenten zoals De Jong en Babel, diens opvolger Frank de Boer doet dat nu ook. Allebei spelers die bij hun clubs Sevilla en Galatasaray vaker op de bank beginnen dan in de basis staan. Die keuze roept steeds meer discussie op. Vrijwel elk Nederlands elftal-tijdperk kent spelers die individueel beschouwd tot de beste 23 spelers van Neder land hoorden, maar bij Oranje toch buiten de boot vielen. Soms omdat de concurrentie op specifieke posi ties nu eenmaal sterk was, soms om persoonlijke of karakterologische redenen. In 2018 bedankte Bas Dost nog gefrustreerd voor het Neder lands elftal, nadat hij zich nooit he lemaal op zijn plek had gevoeld. Nederlands beste keeper Jan van Beveren ontbrak in 1974 omdat hij WK 2022 moeizaam kon opschieten met de Ajax-kliek rondom Johan Cruijff. Jerrel Hasselbaink viel af in 2000, ondanks een zeldzame reeks goals voor Leeds United, Atlético Madrid en later Chelsea. Mark van Bommel werd lang niet geselecteerd door Marco van Basten. Clarence Seedorf miste zelfs de eindtoernooien van 2006, 2008, 2010 en 2012. ,,Clarence is te goed om op de bank te gaan zitten'', zei Bert van Marwijk ooit over zijn keuze om Seedorf niet te selecteren, ondanks diens status als één van de beste en succesvolste middenvelders ter we reld. Haal je Seedorf bij Oranje als stand-in voor Wesley Sneijder of Rafael van der Vaart, zo redeneerde Van Marwijk, dan verandert de groepsdynamiek direct. Een manier van denken die ook voorganger Van Basten steevast toepaste. Van Basten en Van Marwijk ko zen in hun toernooiselecties liever voor types zoals Stijn Schaars, Denny Landzaat, Orlando Engelaar, Demy de Zeeuw of Hedwiges Ma- duro. Bij lange na geen Seedorfs, wel jongens die meteen hun plek in de hiërarchie accepteerden. Dat is nu met Luuk de Jong en Ryan Babel net zo. De Jong is eerste keus als pinchhitter dankzij zijn specialismen als kopper en aan speelpunt, maar óók omdat hij feil loos zijn plek binnen het collectief kent. Dat geldt voor Babel ook, met zijn 34 jaar een zeldzame routinier én een bindende factor binnen de selectie. Weghorst zit karakterologisch anders in elkaar, zo constateerde eerst Koeman en nu ook De Boer. Zijn onbegrensde drive en ambities stuwden de spits naar een prachtige carrière, maar binnen een team dat toewerkt naar een EK kan daarin ook een risico schuilen. Of Weg- horst zich net zo dienstbaar in een rol als pinchhitter schikt als De Jong nu doet, achter de onomstre den Memphis Depay: binnen de staf van Oranje leven daar blijkbaar twijfels over. Dat soort keuzes zijn per definitie discutabel, ze zijn lastig met feiten te onderbouwen, maar vrijwel ie dere bondscoach had met dat soort afwegingen te maken. In 2012 was Klaas-Jan Huntelaar topscorer van de Bundesliga. De spits van Schalke 04 ging mee naar het EK, maar diens hevige concurrentiestrijd met Robin van Persie zweefde als een donkere wolk boven Oranje. Huntelaar thuislaten was geen op tie, ook gezien de status die hij al had opgebouwd bij Ajax, Oranje en clubs als Real Madrid en AC Milan. Ook in dat opzicht heeft Wout Weghorst nu dubbel pech. De Boer zal het niet bevestigen, maar Weg- horst speelde nooit voor een klas sieke topclub in Nederland. Dat maakt het, in de publieke opinie, wellicht nog nét iets gemakkelijker om hem te blijven negeren. maandag 22 maart 2021 Niet in het pulletje passen bij bondscoach is van alle tijden GO Wout Weghorst in mei 2018 in het oefenduel met Slowakije (1-1). De spits was tijdens zijn vier interlands steeds invaller, telkens onder het bewind van Ronald Koeman. foto anp Weghorst afgelopen zaterdag tegen Werder Daarna maakt de Oranje-afvaller een gebaar met Bremen: zijn 17de Bundesligagoal dit seizoen. twee 'leeuwenklauwen' richting de camera. foto's anp Sjoerd Mossou Zeist WK-KWALIFICATIE Vandaag 13.00 uur Verzamelen selectie, Zeist 18.00 uur Eerste training Morgen 11.00 uur Training 12.30 uur Persconferentie 16.30 uur Vlucht A'dam - Istanboel 20.00 uur Aankomst (NL-tijd) Woensdag 18.00 uur Turkije - Nederland Atatürk Olympisch Stadion 22.00 uur Vlucht Istanboel - A'dam Zaterdag 18.00 uur Nederland - Letland Johan Cruijff Arena Dinsdag 30 maart 20.45 uur Gibraltar - Nederland Victoria Stadium Trainingen zijn niet toegankelijk ZEIST De KNVB is niet voor een boy cot van het WK in Qatar. ,,Wij kijken niet weg bij de maat schappelijke proble men van het land en zullen - mits gekwa lificeerd - sociaal verantwoord deelne men aan het toer nooi.'' De bond ver wijst ook naar een stuk in The Guardian, waarin te lezen viel dat 6500 arbeidsmi granten zijn overle den in Qatar sinds het WK van 2022 is toegewezen. ,,Ook wij hebben het arti kel met afgrijzen ge lezen en de ge noemde cijfers zijn ronduit verschrikke lijk." Niettemin is wegblijven niet aan de orde. „Amnesty International en Human Right Watch zijn niet voor een boycot en zeggen dat gastarbeiders daar niet mee gehol pen zijn. Zij lopen zo hun geld mis. Daar naast zeggen deze mensenrechtenor ganisaties dat her vormingen in Qatar alleen ontstaan door te gaan, betrokken te blijven en druk uit te oefenen op de re gering."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38