OPEN PODIUM II 6 Thoolse familie verzet zich tegen bijdrage aan brancheorganisatie zettend druk met zijn eigen advies bureau. Muziek gold als hobby, even als zeilen dat hem destijds deed kie zen voor wonen in Zeeland. Piano spelen gold als ontspanning, maar als hij zich ergens in vastbeet, gebeurde dat met overtuiging. Zo wijdde hij een brede zoektocht naar de muziek van George Gurdjieff. Deze Russi sche filosofisch georiënteerde denker en schrijver trok al langer zijn aan dacht. Het was een verrassing toen bleek dat Gurdjieff ook componeerde en zijn werk in pianomuziek was omgezet. Koos legde zich toe op de uitvoering en bracht diverse Gurdjieff-concerten onder meer in het Kerkje van Ellesdiek. Hij deed dat samen met zijn vrouw, kunstschilde res Dorothée de Wilde, die zich tij dens die optredens liet inspireren tot 'live painting'. Meerdere gezichten De herontdekking van de accordeon gebeurde bij toeval. „Tijdens een Muzikanten laten zien en horen wat ze in hun mars hebben. Vandaag richten we onze spotlight op accordeonist en pianist Koos de Vos. Het was geen kinderlijke fascinatie, eerder een dwingende wens van z'n vader dat Koos de Vos als 6-jarig ventje accordeon ging spelen. Wekelijks les en elke avond een uur thuis oefenen. Toch kreeg hij er wel lol in. Nou ja totdat The Beatles zich aandienden. Toen ging de accordeon de kast in om meer dan vijftig jaar weggestopt te blijven. De herontdekking van dit instru ment, ruim zes jaar geleden, voelde als 'thuiskomen', memoreert Koos de Vos (70). In zijn woning in Schudde- beurs prijkt de accordeon dan ook naast de fraaie vleugel, die hij eve neens gretig bespeelt. ,,Rond m'n dertigste kocht ik een piano en ben serieus les gaan nemen.'' Dat had wel te maken met persoonlijke fascinatie? „Jazeker, op een ochtend werd ik wakker met Impromptus van Schu bert. Dat raakte me zo, dat ik me voornam dat stuk ooit zelf helemaal te kunnen spelen. En het is me ge lukt'', zegt hij tevreden. Koos zag zichzelf nooit als professi oneel muzikant. Hij studeerde eco nometrie en had het jarenlang ont- Tijdens een etentje met vrienden zette de gastvrouw de accordeon die ze net zelf had gekocht uitnodigend op mijn schoot. Dat voelde zo vertrouwd etentje met vrienden zette de gast vrouw de accordeon die ze net zelf had gekocht uitnodigend op mijn schoot. Dat voelde zo vertrouwd toen ik er even op speelde. De volgende dag besloot ik me er weer op te gaan toeleggen en nam ik les bij de Zeeuwse Muziekschool'', vertelt Koos. Hij ontdekte ook de meerdere 'gezichten' van de accordeon. Het re pertoire voor dit instrument gaat van klassiek tot volksmuziek, van mu sette tot shanties. Als accordeonist heeft Koos ook ontdekt hoe leuk en inspirerend het is samen met ande ren te musiceren. Een toevallige ken nismaking met een singer-songwri ter uit het Gelderse Hummelo leidde tot zijn ondersteunende rol bij de cd- opname van John Wils Friends. Sindsdien treedt hij soms ook live op met dit ensemble. Dichter bij huis ontstond vanuit een als eenmalig be doeld optreden in Nieuwerkerk het Oase Combo. Daarin speelt Koos sa men met zijn broer Albert (gitarist), Roland Backx (trompet/contrabas) en drummer John Muis. ,,Dat is ook zo leuk om te doen. We hebben een breed repertoire met Franse muziek, beetje jazz, maar ook oude volkse liedjes van zanger Japie Valkhoff, voor wie dat nog iets zegt.'' Tenslotte is er nog Shantiekoor Neptunus, waarbij Koos als vaste ac cordeonist is betrokken. ,,Ik mis nu in coronatijd de wekelijkse repetities enorm. Dat geldt ook voor de optre dens, eveneens met de andere en sembles. Ik hoop op komende zomer, waarin wellicht veel meer is toege staan.'' Volgens vader en zoon is de BO ge woon een voortzetting van het in 2014 afgeschafte Landbouwschap. ,,Wij hebben niets tegen innova tieve onderzoeken van de BO, zo lang het maar op basis van vrijwil ligheid is. Van een verplichte bij drage en het doorgeven van onze bedrijfs- en persoonsgegevens aan de BO willen we niets weten. We zijn tegen verplichting en willen vrij zijn om te kiezen. Straks komen ze nog net als in 1963 in Drenthe met karabijnen langs de deur om de de verplichte bijdrages te innen,' zei zoon Leo vrijdag tijdens een rechts zaak bij de Raad van State. Daar vroegen de Gelukken om af schaffing van de verplichte bijdrage aan BO-onderzoeken en het door geven van hun persoonsgegevens. Die verplichting komt voort uit de wet waarmee een minister be paalde maatregelen en besluiten al gemeen verbindend kan verklaren. Maar hoe en waarom het allemaal op deze manier gebeurt, kon een woordvoerder van het Landbouw- ministerie ook niet goed uitleggen aan de hoogste bestuursrechter. Hij legde uit dat het de bedoeling is dat de resultaten van de innovatieon- derzoeken aan alle akkerbouwers ten goede komen en dat het dan niet vreemd is om aan allen een bij drage te vragen. De Zeeuwse akkerbouwers heb ben in ieder geval een broertje dood aan elke vorm van verplichting, zo Bij vergelijkbare brancheorganisaties voor de horeca en bouw gaat het wel allemaal vrijwillig bleek tijdens de zitting in Den Haag. Zij betwijfelen sterk of ze veel hebben aan die innovatieve onderzoeken van de BO. ,,Het komt er straks gewoon op neer dat goed werkende gewasbeschermings middelen worden afgeschaft en dat we er andere voor terug krijgen die slechter werken. De opbrengsten van bieten en aardappelen zijn al niet zo best de laatste tijd, met graan gaat het wat beter. Maar we moeten alle zeilen bij zetten om een goede oogst te krijgen. Als door dat BO onderzoek allerlei hulpmid delen uit onze toolbox worden ge licht, hebben we er helemaal niets aan. Maar wel verplicht meebeta len. Leuk als er boeren zijn die voor die innovatie willen betalen, maar ik weet zeker dat het gros er niets in ziet. Als de keuze vrij zou zijn, doet bijna niemand mee aan de BO,' al dus Leo Geluk. Zijn vader Adrie voegde er nog aan toe dat het hele familiebedrijf voor de 'eeuwigheid' in de tang wordt genomen door deze 'onder- zoeksbelasting' en dat ook de naza ten er last van zullen hebben. Want de jaarlijkse bijdrage is gebaseerd op het aantal hectares per type ge was, zo'n 13 euro per ha aardappelen en 8 euro voor graan. ,,En waarom wordt het voor de boeren weer ver plicht gesteld? Bij vergelijkbare brancheorganisaties voor de horeca en bouw gaat het wel allemaal vrij willig. Alleen wij boeren moeten weer verplicht afdragen.'' De Raad van State gaat bekijken of LNV de bedrijfs- en persoonsge gevens van Geluk aan de BO mag doorgeven en of die een verplichte bijdrage van de boeren mag incas seren. maandag 22 maart 2021 Koos de Vos wisselt het bespelen van de accordeon en de vleugel met regelmaat af. De hond Casper is een trouwe toehoorder als het baasje musiceert. foto marieke mandemaker Wil je Koos de Vos muziek horen en zien spelen? Kijk op de site bij /video Accordeon bleef vijftig jaar weggestopt -Koos de Vos Wil jij ook laten zien en horen wat je kan? Mail dan naar s.stockman@pzc.nl Boeren willen af van verplichting Landbouwers Adrie en Leo Geluk uit Sint-Maartensdijk wil len af van de verplichte bijdrage aan Branche Organisatie (BO) Akkerbouw om innovatieprojec ten te financieren. Jan van Ommen Den Haag -Adrie Geluk, akkerbouwer Uitspraak binnen enkele weken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 26