Graff iti zet streep door bunkergedicht 5 OPSCHOONDAG VRIJWILLIGERS Tijdens wande lingetjes ergerde Thea Kloosterman zich aan zwerfafval. Daarom sloot ze zich aan bij de Troepgroep. f h k was aan het herstellen M van rugproblemen en I dacht steeds: ik wou dat I ik nu kon bukken", zegt I Kloosterman. Dat gaat inmiddels weer beter en dus sloot ze zich zaterdag aan bij de nieuwe Troepgroep in haar buurt, de Stro- menwijk in Middelburg. ,,Dit is mijn kans.' De Troepgroep Stromenwijk/'t Zand trok zaterdag tijdens de lan delijke Opschoondag voor het eerst de buurt in. Dat gaat voort aan elke eerste zaterdag van de maand gebeuren, kondigde Piet de Bruin aan. In groepjes van twee lo pen de vrijwilligers verschillende routes om een zo groot mogelijk gebied aan te pakken. Rotzooi en desinteresse Thea Kloosterman en Lous Bosse laar gaan samen het Tooren- vliedtpark in. Ze kennen elkaar nog niet maar delen de afkeer van zwerfafval en de zorg om het mi lieu. ,,De rotzooi die er ligt. En die desinteresse waarmee mensen het gewoon maar op straat gooien. Ik snap niet waarom ze het zomaar laat vallen. Gooi het in een afval bak, of neem het mee naar huis", zucht Kloosterman. ,,Ik spreek mensen er ook wel op aan hoor, als ik zie dat ze iets weg gooien. Maar de grote mond die je dan krijgt!", vertelt Bosselaar. „Daarom spreek ik mensen soms aan zonder woorden te gebruiken. Lous Bosselaar en Thea Kloosterman hebben zich aangesloten bij de nieuwe Troepgroep Stromenwijk/'t Zand. foto lex de meester Door het duidelijk zichtbaar op te rapen. En dan hoop ik maar: goed voorbeeld doet goed volgen." Dat is wel zoals het vaak werkt, zegt milieuwethouder Chris Dek ker, die de nieuwe Troepgroep ve reert met een bezoekje om zijn steun en dankbaarheid uit te spre ken en afvalmandjes uit te delen. ,,Waar troep ligt, wordt makkelijk troep bij gegooid. Maar als het schoon is, blijft het vaak ook schoon." Het fanatisme waarmee een groep Arnemuidse dames de troep op straat opruimt, is er na al die ja- Ik snap niet waarom mensen hun afval zomaar laat vallen ren niet minder om. Al is het soms wel ontmoedigend om de dag na een schoonmaakrondje alweer zo veel zwerfafval te zien liggen, be kent Willeke Theune van Arne- muiden Anti Afval. ,,Als je het toch weggooit, gooi het dan niet zo diep in de struiken. Dat ruimt zo moeilijk op." Achtzakken Na een dik uur door een klein deel van Arnemuiden te hebben gelo pen, bedraagt de buit al acht zak ken vol troep. Blikjes, karton, plas tic, snoeppapier, zelfs vuurwerk en heel veel mondkapjes, somt Neeltje Meulmeester de inhoud op. ,,Ik ben zo blij dat er statiegeld komt op blikjes. Hoe meer hoe be ter. Misschien raapt de jeugd het dan ook wel zelf op, als ze er wat aan kunnen verdienen." Neeltje Meulmeester is al een jaar of vijf actief voor Arnemuiden Anti Afval. De groep telt nog zes dames. Los van de gezamenlijke schoonmaakacties is ze vrijwel da gelijks bezig met zwerfafval. ,,Ik heb altijd handschoentjes en af valzakken bij me. In mijn jaszak, in mijn fietstas, in mijn auto. Ik kan het gewoon niet laten liggen." Cocky Bakhuizen is net zo fana tiek. ,,Moedeloos word ik er soms wel van, maar ik ga door. Het gaat tenslotte niet om mij, maar om het milieu, om de aarde." De wandelaars die zaterdag voorbij het bunkertje aan het Kanaal door Walcheren komen, valt het al van verre op. De graffiti is dan ook groot en kleurrijk. En best mooi, vindt Ineke Jonker. ,,Dat groen doet me denken aan het gras, de paarse stip- pen aan de paarse bloemen die je vaak ziet bloeien, en in de witte lij nen zie ik een witte ochtendnevel. Ja, dat zijn zo mijn eerste associa ties." Dat gedicht stond er al zo lang op. Het mag best een keer wat anders zijn Het gedicht dat er nu onder schuilgaat, vond de Middelburgse - ze komt er ruiterlijk voor uit - 'tien keer niks'. Haar vriend Adri Koppe- jan vond het juist wel aardig. ,,Het ging over de natuur. Maar de graffiti is ook niet lelijk hoor. En dat ge dicht stond er al zo lang op. Het mag best een keer wat anders zijn." Als een andere wandelaar voorbij komt, is Ineke Jonker wel nieuws gierig wat zij ervan vindt. Ze doet haar koptelefoon af en stelt zich voor. „Charlotte." Ze loopt hier va ker maar het gedicht was haar ei genlijk nooit zo opgevallen. ,,Ik loop altijd stevig door." De graffiti vindt ze 'niet heel lelijk'. ,,Maar dat je het over de kunst van iemand anders heen spuit, dat is wel jammer." De drie eerste regels zijn het be gin van het gedicht Jaagpad, van de in Hansweert geboren dichter F. van Dixhoorn (1948). De puntjes geven aan dat er tekst wordt over geslagen, want de vierde dichtregel WATSTONDER? 1. niettemin valt op hoe rustig hier de bossen zijn zo aan de voorkant te zien vanavond een vis proberen is de laatste van het volledige ge dicht. Van Dixhoorn debuteerde in 1994 met de bundel Jaagpad/Rust in de tent/Zwaluwen vooruit. Op de website Straatpoëzie wordt ge- suggereerd dat Van Dixhoorn de dichtregels mogelijk zelf op het bunkertje heeft geschilderd. ,,Jammer dat de graffiti erover heen is gespoten", vindt Lidy Re- nout. De Middelburgse wandelt vaak over het jaagpad. ,,Ik vond het altijd een mooi gedicht. Ik hou van woorden, van taal. Soms ook van graffiti, maar hier kan ik niet veel mee." Ze is het eens met Laurens Groutars, die met zijn honden voorbij komt. ,,Het zijn gestileerde letters maar ik kan niet lezen wat er staat. Zo'n tag, die had je toch ook wel aan de zijkant van het bunker- tje kunnen spuiten?" Toch tilt Groutars er ook niet te zwaar aan. ,,Ach, het gedicht stond er al jaren op. Na zo veel tijd mag er ook best iets anders op toch?" maandag 22 maart 2021 WA Troepgroep verzamelt zwerfafval Maurits Sep Middelburg - Thea Kloosterman, Troepgroep Stromenwijk/'t Zand Misschien schilderde hij het zelf ooit op het bunkertje langs het jaagpad tussen Middelburg en Veere. Het was in ieder geval wel een gedicht van F. van Dixhoorn. Maar te lezen is het niet meer: er is graffiti overheen gespoten. Jammer? ,,Ach, na zo veel jaar mag er ook best iets anders op toch?" Maurits Sep Middelburg - Adri Koppejan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25