'Muziek leer je niet op school' Kleurringen onthullen reislust van de kluut 4 Onderzoek naar mogelijkheid Zeeuwse vooropleiding conservatorium Cornelissen, tegenwoordig mu ziekproducent in Burgh-Haam- stede, en kunstenaar Martin Schie man uit Kruiningen vormen hier voor een denktank samen met Ro bert Vroegindeweij en Otto Harms van Muziekschool Zeeland (voor heen Zeeuwse Muziekschool) in Middelburg. ,,Samen met Martin ben ik hierin gedoken, hebben we onderzoek ge daan en zijn we gaan praten met Muziekschool Zeeland", vertelt DANNYVERA Cornelissen. Hij is inmiddels een jaar bezig met de voorbereidingen. Kunstopleiding Cornelissen woont sinds 2005 in Zeeland. ,,Ik heb geen geschiedenis hier, ik ken alleen de jongens van Bl0f: met hen heb ik vroeger ge- tourd toen ik bij Kane zat. Maar ik weet wel dat er talentvolle Zeeu wen zijn, die kom ik tegen op de di verse conservatoria waar ik coa ching geef. Dat talent moet je iets bieden om ze in Zeeland te houden. Dat vraagt om broedplaatsen en dy namiek in de steden." Volgens Cornelissen beaamt Schieman dat. Hij zegt dat er ook heel veel behoefte is aan een kunst opleiding, maar dan niet de traditi onele kunst, meer een crossover naar design. Het zou te gek zijn als we dat hier in Zeeland hebben." De initiatiefnemers willen klein beginnen. Cornelissen: ,,Een Zeeuws conservatorium is het uit eindelijke doel, maar je moet star ten met iets dat realistisch is. Daarom richten we ons op een vooropleiding. We hebben de mo gelijkheden, locaties, de mensen. Alleen geen geld." Esme Soesman Vlissingen Van de 62 kluten die vorig jaar door de vogelspecialisten van Deltami lieu Projecten uit Vlissingen 'ge- kleurringd' zijn, zijn er inmiddels zeven terugmeldingen binnen. Dat lijkt niet veel, maar vergeleken met de metalen ringen die eerst werden gebruikt, is het heel wat. Die metalen exemplaren, die ook nog steeds worden gebruikt, waren moeilijk af te lezen en eigenlijk pas nadat de vogel het loodje had gelegd. „Met deze kleurringen, in com binatie met de dui delijke inscriptie, zijn ze door een ervaren vogelaar met een verrekij ker of fototoestel goed te zien", licht Wendy Janse van Deltamilieu Projecten het belang toe. „Leuk is ook dat als een Franse vogelaar bijvoorbeeld een kluut ziet met een kleur ring en dat terugmeldt, hij of zij gelijk informatie krijgt over die vogel zelf. Hoe oud dat beestje is en waar en wanneer het geringd is." Mel ding ma ken kan via de app Birdring of via sub- mit.cr-birding.org. Hoe meer informatie er binnen komt, hoe groter de database wordt. En daar is het allemaal om be gonnen. De bedoeling is de handel en wandel en gezond heid van de kluten die zomers rondsjouwen in het Deltage bied in kaart te brengen. Met als doel ze in de toe komst beter te kunnen beschermen. Dat wordt met dit kleurringenproject niet alleen in de Delta gedaan, maar ook in het IJsselmeergebied en de Waddenzee. En niet alleen met de kluut maar ook met collegakust- broeders als de visdief, bontbekple- vier en strandplevier. 2200 kilometer Van de in deze omgeving geringde dieren weten we dat ze de vleugels naar alle windrichtingen hebben uitgeslagen. De meest zuidelijke te rugmelding kwam uit de Coto de Donana, het 50.000 hectare grote natuurgebied in de monding van de Guadalquivir in het zuiden van Spanje; die kluut heeft een reis van minimaal 2200 kilometer afgelegd. Ook is er een gekleurringde kluut geregistreerd in Duitsland, waar de vogels vermoedelijk naartoe vlie gen om te ruien. Twee exemplaren vlogen naar Engeland, waar ze - zo bleek uit de metalen ring die ze al droegen - oorspronkelijk vandaan komen. ,,Het is ook spannend om te zien of de kluten die hier geboren zijn straks terugkomen om hier te broeden. En omdat datzelfde on derzoek ook elders in Nederland wordt gedaan kunnen we straks landelijke conclusies trekken." In het Deltagebied broeden rond de 2500 kluutparen. Het project wordt betaald door Vogelbescher ming Nederland in het kader van Wij en Wadvogels en LIFE-IP C3-3 'Rust voor Vogels, Ruimte voor Mensen in de Zuidwestelijke Delta'. maandag 22 maart 2021 WA Een conservatorium, zoals hier in Leuven, is het uiteindelijke doel van het initiatief. foto ron adelaar Broedplaats voor muziektalent Een groepje Zeeuwen werkt aan de verwezenlijking van een mu ziek- en kunstacademie voor Zeeland. Onder hen voormalig Kane-gitarist Tony Cornelissen. Samen met de Muziekschool Zeeland zetten ze eerst in op een vooropleiding popmuziek en design voor Zeeuwse talenten, maar het uiteindelijke doel is een eigen conservatorium of kunstvakopleiding voor Zeeland. Valeska Nastaly en Rolf Bosboom Middelburg Danny Vera was eind jaren negen tig een van de eerste studenten van de Rockacademie in Tilburg, samen met onder anderen Jac queline Govaert (Krezip) en Floor Jansen (Nightwish). De Zeeuwse singer-songwriter haakte voortij dig af omdat zijn moeder in 2001 overleed, maar ook omdat de op leiding niet aan hem was besteed. „Muziek leer je niet op school." ,,Ik wilde juist de muziek in omdat er geen regels waren. Dan kom je ineens op een school waar ie mand zegt: je hebt je huiswerk niet gemaakt", blikt hij terug. „Popmuziek, rock-'n-roll, leer je volgens mij in de kroeg en in het echte leven. Ik geloof niet dat daar een school voor nodig is. Als je iets wil in je leven, dan kun je dat alleen bereiken door daar te- ringhard voor te werken en zelf je weg te vinden." ,,Heel veel andere mensen vinden school heel fijn, maar ik heb dat niet", zegt de zanger van Roller Coaster. ,,Het enige voordeel van zo'n opleiding is dat je hele dagen met de muziek bezig kunt zijn. Maar iemand gaat me toch niet op school uitleggen hoe ik een goed liedje schrijf? Dat kan hele maal niet. Als een docent dat wel zou kunnen, deed hij dat zelf wel, want dan verdien je er veel meer mee dan het lerarensalaris." ,,Authenticiteit is het allerbelang rijkste voor een artiest: als je maar wordt geloofd", vindt Danny Vera. ,,Ik denk dat ze Bob Dylan hadden uitgelachen bij de voor ronde van The Voice of Holland. Maar in de muziek gaat het niet om wie de beste zanger is. Ie- Danny Vera: „Iemand gaat me toch niet uitleggen hoe ik een goed liedje schrijf?" FOTO BRUNOPRESS mand kan beter een liedje zingen dat niet helemaal zuiver is maar dat je wel in het hart raakt, dan dat hij alle noten haalt terwijl het je helemaal niets doet." Het is niet dat alle ins en outs over de kluut nu opeens bekend zijn. Maar de eerste resultaten van het kleurringenonderzoek dat in het Deltagebied wordt ge houden, zorgt wel voor een hoera-gevoel. Het gangetje van de vogel is dankzij kleurringen makkelijker dan ooit te volgen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24