Annie Walhout zag Thermphos blinken en verzinken m T ZEELAND 3 VAN DE AARDBODEM VERDWENEN ■raSI! 11 T'- - V? Is^"- ,/-:■■ Dinro Hobbel voor de schoon gemaakte vlakte waar de fosfor- fabriek stond. foto lex de meester M Thermphos in 2009.... foto ties nauwlettend mee. Probleem was dat wat je bijvoorbeeld met as best moet doen, bij fosfor juist niet mag. ,,Dan kwam er weer zo eentje en die zei: 'Hier staan de regels en zo moet het gebeuren.' Dan zei ik: 'Zoek even het hoofdstuk Hoe sa neer ik een fosforfabriek? op'. Meestal zag men na verloop van tijd dan wel in dat er geen makkelijke oplossingen waren. In het begin van de sanering was er veel arg waan onder de controlerende in stanties. Later is er vertrouwen voor in de plaats gekomen. Ik kan wel zeggen dat ik nog nooit iets gedaan heb wat zoveel veiligheidsissues had als dit." Knipoog Nu de klus klaar is, valt met de op- gebouwde kennis weinig te begin nen, aldus Hobbel. Er zijn vrijwel geen vergelijkbare fabrieken die moeten worden gesaneerd of ge sloopt. „Inmiddels kan ik zelf zo'n boekje schrijven, maar je hebt er niks aan." Om te besluiten met een knipoog naar de buitenlandse fosforprodu- centen die destijds het faillisse ment van Thermphos veroorzaak ten: ,,Misschien zou iemand een mooie vertaling kunnen maken in het Kazachstaans." Vanaf 1969 werkte ze bij het bedrijf, dat toen nog Hoechst heette. Dat Duitse concern opende de Vlissingse vestiging een jaar eerder. ,,Oven één was al in bedrijf, oven twee was nog in aanbouw." Documentatie In 1997 veranderde de naam in Thermphos. Tot het laatst is Walhout op het kantoor blijven werken, als managementassistente. Nu sorteert ze de documenta tie die wordt overgedragen aan het Zeeuws Archief. ,,Het was een heel mooi bedrijf. Het doet pijn als je dat failliet ziet gaan, hoe reëel dat ook was. Ik zou in die tijd eigenlijk met pen sioen gaan, maar die da tum is steeds opgescho ven. Ik wilde het toch net jes achterlaten." Hart van het bedrijf „Uiteindelijk heb ik gezien hoe de gebouwen een voor een zijn opgeblazen. Bij het ovenhuis deed me dat meer dan bij de sinterfa- briek. Dat was toch het hart van het bedrijf. Nu ligt het er allemaal mooi bij, klaar voor nieuwe acti viteiten.'' ,,Ik heb nog een maandje werk, denk ik. Dan is het definitief voorbij." maandag 22 maart 2021 'Gevaren zaten in alle hoeken en gaten' ■r. I-V: -v 1 V ■r •- 5 nfflP' V.~ - - •••-. -t v v- RUBEN OREEL en wat er nu over is van Thermphos: een restje hek en een kan toorgebouw. FOTO LEX DE MESTER Kijk op de site bij /video Thermphos: timelapse van de sloop Ze heeft Thermphos zien opgaan, blinken en verzinken, zegt Annie Walhout (70). Ernst Jan Rozendaal Vlissingen-Oost

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23