s? Erken leed Molukkers Politie vindt 55 mille in verborgen ruimte auto Avondklok 2 Na drie jaar slopen is de voormalige fosforfabriek Thermphos in Vlissingen-Oost van de aardbodem verdwenen. De kale vlakte ziet er niet uit als het duurste lapje grond van Zeeland. Toch is er 125 miljoen euro in gestoken om het zo aangeharkt te krijgen. ,,Ik heb nog nooit iets gedaan wat zoveel risico in zich had als dit", zegt Dinro Hobbel, die de sanering leidde. THERMPHOS VOORMALIGE FABRIEK IS Commentaar Koning Willem-Alexander maakte vorig jaar in Jakarta ex cuses voor de 'geweldontsporing aan Nederlandse zijde' tijdens de Indonesische onafhankelijkheidsoorlog. De Molukkers wachten al 70 jaar op erkenning van het leed dat hun in Nederland is aangedaan, om van excuses nog maar te zwijgen. In 1951 werden Molukse militairen die in Nederlandse dienst waren, met hun gezinnen verscheept naar Nederland. Voor een 'tijdelijk verblijf'. Eenmaal aangekomen kregen ze ontslag en werden ze in kampen geplaatst en keerden nooit meer naar hun geboortegrond terug. De Molukse gemeenschap vindt een bondgenoot in Victor Molkenboer, burgemeester van Woerden. Hij riep in 2012 de regering op excuses te maken. Inmiddels zijn we een paar kabinetten-Rutte verder. Erkenning van, laat staan excuses voor de gebroken beloftes, de kille ontvangst en de discriminatie waaronder onze Molukse landgenoten hebben geleden, zijn nooit over de lippen van de regering gekomen. Negen jaar later vraagt Molkenboer met 14 collega-burge meesters het kabinet tenminste toe te geven dat de 'ontvangst en opvang destijds Nederland onwaardig is geweest en dat dit diepe sporen heeft nagelaten'. Het is geen verzoek om excu ses, maar een bescheiden wens om de feiten te erkennen. De burgemeesters van Middelburg en Vlissingen waren niet op de hoogte van het initiatief, maar niets staat hen in de weg om zich bij de ondertekenaars aan te sluiten. Niets staat de burgemeesters van Middelburg en Vlissingen in de weg zich bij het initiatief aan te sluiten Miriam van den Broek Goes Tijdens de controle bleek dat de te naamstellingen van beide voertui gen niet op orde waren. Daarom werd er een onderzoek ingesteld. Aan de inzittenden, drie mannen uit Frankrijk, werd gevraagd of er strafbare goederen in de auto's la gen. De agenten werd verteld dat dit ALMANAK Hij heeft een vitale functie en hoeft zich dus niet aan de tijden van de avondklok te houden. Dat kwam woensdag mooi uit. Na een lange verkiezingsavond kroop hij in zijn auto en spoedde zich over de snelweg naar huis. Hij had alle beno digde verklaringen bij zich en niet het geval was. In een nektasje van één van de mannen werd wel 6000 euro gevonden. Ook één van de andere mannen bleek een grote hoeveelheid cash bij zich te hebben; hij had 6000 euro op zak. Verborgen ruimte Naar aanleiding van deze vondsten werd besloten de auto's en de man nen mee te nemen naar het politie bureau voor verder onderzoek. In de ene auto werd 4000 euro gevonden. In de andere auto bleek 55.000 euro in een verborgen ruimte te liggen. De drie mannen zijn hierna aangehouden op ver denking van witwassen en hebben gezamenlijk een boete van 16.000 euro gekregen. Het geld en de beide voertuigen zijn in beslag genomen door de po litie. hoopte stiekem dat hij aange houden zou worden Maar niets van dat al. De andere dag aan het ontbijt kon hij er nog altijd niet over uit dat hij geen enkele agent tegen was gekomen. 'Mis schien had je vannacht luid toe terend langs het politiebureau moeten rijden', zei zijn vrouw. Kering deze week 's nachts dicht Echtgenote van groenteboer Trimpe overleden Francien van Aalst werd op 3 december 1934 ge boren in Vlissingen en was bijna 62 jaar ge trouwd met Adrie Trimpe. De uitvaart vindt in beslo ten kring plaats. Vlissingen Wedstrijd voor muzikale families Niet zo lang geleden was het onmo gelijk het terrein van de voormalige fosforfabriek Thermphos in Vlis- singen-Oost zomaar op te wande len. Veel te gevaarlijk. Bezoekers moesten zich van tevoren aanmel den, kregen een pasje om bewa kingspoortjes te passeren en wer den bij elke stap begeleid. Nu is het poortgebouw verdwenen. Het toe gangshek houdt op in het niets. Op het 57 hectare metende terrein staat alleen nog een kantoorgebouw. Alleen nog papierwerk Op de derde verdieping daarvan werken nog vijf mensen, niet eens fulltime. Over een maand zijn ze klaar. ,,In januari en februari heb ben we nog met een man of tien de laatste steentjes opgeraapt", zegt di recteur Hobbel van Van Citters Be heer, de organisatie die is opgericht om de fosforfabriek die in 2012 fail liet ging met de grond gelijk te ma ken. ,,Nu rest alleen nog het papier werk." In 2017 werd Hobbel aangetrok ken om de toen gestrande schoon maakactie vlot te trekken. ,,Te wei nig geld, te weinig inzicht, te vroeg begonnen", is zijn verklaring. Na onderzoek en advies van PvdA-pro- minent Diederik Samsom legden provincie, Rijk en havenbedrijf North Sea Port in totaal 129,5 mil joen euro op tafel. Nu de schoonmaakactie, die op het hoogtepunt werk bood aan on geveer 350 mensen, er bijna op zit, blijft van dat bedrag minstens 5 miljoen euro over. Wie de lege vlakte nu ziet, kan zich nauwelijks voorstellen hoe het er een paar jaar geleden uitzag. Samsom vergeleek het terrein met het apocalyptische landschap uit de Mad Max-films, vertelt Hobbel. Ondanks zijn ervaring met bouw en sloopprojecten, keek hij zelf de eerste keer ook zijn ogen uit. ,,Uit elk pijpje steeg stoom. Iedereen droeg veiligheidspakken. 'Wat is dit allemaal voor engigheid?', dacht ik." Brandend zand Er is een kunstje geflikt dat nergens ter wereld eerder is gedaan. Hobbel: ,,Dat je op één plek zoveel asbest en radioactiviteit tegenkomt, is niet echt uitzonderlijk. Als er ook nog eens heel veel fosfor bij komt, dan wordt het wel erg ingewikkeld, met name op het gebied van veiligheid. En alle drie de gevaren zaten hier in alle hoeken en gaten." Tot het laatst aan toe was het op passen. Toen hij onlangs Statenle den bijpraatte over de afronding van de sanering, heeft hij ze nog in een filmpje laten zien wat er ge beurt als fosfor aan de oppervlakte komt op een terrein waar de gebou wen al weg waren. ,,Ken j e dat liedje van Anneke Grönloh? Brandend zand. Dat was wat je zag. Ik vond het wel toepasselijk om dat er bij te laten horen", grijnst Hobbel. Hek eromheen Het Thermphosterrein is tot een diepte van twee meter afgegraven en waar nodig nog verder. Het zand is gezeefd, herkeurd en weer terug gelegd. Het project is het geld waard geweest, vindt Hobbel. ,,Een hek er omheen zetten was geen optie. Als Als je de boel niet onderhoudt, staat het te verrotten. Dan waren de risico's niet te overzien je de boel niet onderhoudt, staat het te verrotten. Dan waren de risico's niet te overzien. Bovendien kostte het beheren en bewaken minstens zes ton per maand. In Canada heb ben ze al het fosfor in een kunstma tig aangelegd meer geplempt. Daar zijn hele stukken bos doodgegaan. Dat is een gebied zo groot als Zee land, alleen woont er niemand. Hier heb je nu weer 57 hectare grond die je kunt uitgeven aan nieuwe bedrijven." Veiligheidsissues In Vlissingen-Oost moest een me thode worden ontwikkeld om het met fosfor gevulde slik veilig te ver branden. ,,Ik heb regelmatig met mijn handen in het haar gezeten", vertelt Hobbel. ,,Maar ik kon ver trouwen op de mensen die hier ja ren hebben gewerkt." Omdat er zoveel verschillende ri sico's waren, keken tal van inspec- maandag 22 maart 2021 De politie heeft in twee Franse auto's in Goes 71.000 euro aan cash geld gevonden. Een mede werker van de verkeerspolitie zag vrijdag de Franse voertui gen, wilde die controleren en vroeg daarvoor assistentie van het politieteam Oosterschelde- bekken. Drie Fransmannen zijn aangehouden op verdenking van witwassen. Tip? redactie@pzc.nl NEELTJE JANS De Oosterscheldekering (N57) gaat komende tijd 's nachts dicht wegens werkzaamheden. De werkzaamheden vinden plaats van maandag avond 22 maart tot en met vrijdagochtend 26 maart en van maandag avond 29 maart tot en met vrijdagochtend 2 april, telkens tussen 20.00 en 06.00 uur. De N57 gaat dicht tussen De Banjaard bij Kamper land en de Kraaijenstein- weg bij Westenschou- wen. Weggebruikers moeten rekening houden met omleidingen en een langere reistijd. VLISSINGEN Francien Trimpe-van Aalst, de echtgenote van de bekende Vlissingse groenteboer Adrie Trimpe, is overleden. Ze is 86 jaar geworden. Het echtpaar Trimpe had tientallen jaren een groentezaak in de bin nenstad van Vlissingen. Het paar werd tot ver buiten Nederland bekend door de documentaire 'Van verlies kun je niet betaler! die Helge Prin sen maakte. De Muziekschool Zee land zoekt muzikale fa milies voor een 'Family Music Contest'. Muziekfamilies wordt gevraagd zichzelf te fil men en het resultaat in te sturen naar m.cop- poolse@muziekschool- zeeland.nl. Het mag gaan om zang, instrumentaal of een combinatie daarvan. In zenden kan tot en met 24 maart. De beste inzendingen gaan door naar de fi nale, die plaatsvindt tij dens de Kindermuziek- week. Die is van 9 tot en met 18 april. Ernst Jan Rozendaal Vlissingen-Oost - Dinro Hobbel, leidde de sanering van Thermphos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 22