7 De vernedering van gebroken beloftes doet na zeventig jaa nog steeds pijn I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl art 2021 i f\ Marcel Leiwakabessy met zijn moeder Etta Leiwakabessy-Haurissa, die als 16-jarige in Nederland aankwam met het laatste transport van KNIL-militairen. foto lex de meester De vernedering doet na zeventig jaar nog steeds pijn bij Etta Lei- wakabessy-Haurissa. ,,Dus ja, als Nederland het leed erkent dat ons door de regering is aan gedaan, dan zou dat heel goed zijn", zegt ze, 86 jaar oud inmid dels maar nog altijd strijdbaar. ,,Beter laat dan nooit", vindt haar zoon Marcel. ,,Het zou de burgemeesters van Walcheren sieren als zij zich hierbij aanslui ten." Maurits Sep Middelburg Vijftien burgemeesters van ge meenten met een Molukse ge meenschap stellen dat het het nieuwe kabinet zou sieren als er kend wordt dat de wijze van ont vangst en opvang in Nederland on waardig is geweest. Verder vinden ze dat er vanuit het kabinet meer geïnvesteerd moet worden in de Molukse gemeenschap. Een belangrijk pleidooi, reageert Roel Latuheru van de Molukse wel- zijnsstichting Mae Uku in Oost Souburg. ,,Wij zijn hier nu zeventig jaar en gaan niet meer weg. Maar er is nog wel veel stil verdriet. Pijnlijke herinneringen, ondanks dat we onze draai hebben gevonden in Ne derland." De burgemeesters vragen geen excuses van het kabinet, wel erken ning. Een belangrijke nuance maar 'toch een mooi gebaar', zegt Latu heru. ,,Ik kan me voorstellen dat de burgemeesters van Walcheren zich hierbij aansluiten. De tijd is ernaar. Doen ze dat niet, dan zou dat een extra teleurstelling zijn." De oproep van de burgemeesters komt op de dag dat de Molukkers herdenken dat zeventig jaar gele den, op 21 maart 1951, het eerste schip met KNIL-militairen aan kwam in Nederland. ,,Mijn ouders waren allebei zes tien toen ze dat jaar aankwamen. Zij kwamen niet op 21 maart met de eerste reis van de Kota Inten, maar met de laatste van dat schip, op 21 juni 1951", vertelt Marcel Leiwaka bessy, lid van de Molukse wijkraad in Middelburg. ,,Mijn vader kwam onder een andere naam, Nanulaita, omdat hij op de Molukken al actief Als Nederland het leed erkent dat ons door de regering is aangedaan, zou dat heel goed zijn - Etta Leiwakabessy-Haurissa (86 jaar) was voor de strijd voor een onaf hankelijke Molukse republiek, de RMS." Leiwakabessy noemt niet voor niets de RMS. ,,De pijn en het leed van de Molukkers beginnen name lijk niet op 21 maart 1951, maar op 25 april 1950, toen de Vrije Republiek der Zuid-Molukken werd uitgeroe pen. De KNIL-soldaten wilden op de Molukken blijven. Maar ze wa ren altijd trouw en volgden het dienstbevel op om aan boord te gaan. Het pijnlijke is dat Indonesië zich niet aan de afspraken hield en Nederland ook niet." En daarna was de ontvangst en behandeling in Nederland ook nog eens onwaardig en werden beloftes geschonden. 'Deze littekens zijn tot op de dag van vandaag nog voelbaar in de Molukse gemeenschap', con stateren de burgemeesters. Dat klopt, volgens Leiwakabessy. ,,Voor Molukkers geldt: een man een man, een woord een woord. Maar het vertrouwen dat mijn ou ders zo hoog in het vaandel hebben staan, is beschaamd. Dat gaat door alle generaties heen. Ik ben opge voed met de waarschuwing: 'Ne derlanders, prima, maar ben altijd op je hoede, zorg dat je alles zwart op wit hebt'. Daarom is erkenning voor het leed van de eerste en tweede generatie ook waardevol voor de jongste generaties. De pijn van hun ouders en grootouders, is ook hun pijn." Mochten de Walcherse burge meesters zich niet aansluiten bij de oproep van hun collega's, dan zou dat echt een gemiste kans zijn, waarschuwt hij. Sterker nog: ,,Dat zou een bevestiging zijn van een ja renlang levende gedachte dat de Nederlandse overheid niet hele maal te vertrouwen is." Onze vlag, onze vrijheid Zijn moeder Etta wijst op de vlag gen die huis aan huis zijn uitgesto ken in de Waalstraat, midden in de Molukse wijk van Middelburg. „Uiteindelijk gaat het daarom: onze vlag, onze vrijheid. Koningin Wil- helmina én koningin Beatrix heb ben gezegd dat elk volk recht heeft op zijn vrijheid. De vernedering is pas écht voorbij als de Republik Maluku Selatan wordt erkend." It Mil Molukkers willen erkenning

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21