Thorn Roos de Vries breekt taboe in Nederlandse speelfilm MEDIA CULTUUR 17 Wandelend door de lange gan gen van het Rotterdamse Erasmus zie kenhuis nam Monic Hendrickx zich één ding voor: ze zou niet gaan huilen. ,,Daar heeft niemand iets aan. Je moet niet mee lijden, maar meeleven, vind ik.'' Dat bleek makkelijker gezegd dan ge daan, toen ze de vader van Naomi (25) sprak. ,,Deze vader had zijn eigen dochter gereanimeerd. Op het mo ment dat ik hem ontmoette, werd er V net een echo gemaakt van haar hart. De man zei tegen zijn dochter: 'De eerste keer dat ik je zag was ook via een echo. 25 jaar geleden.' Dat ont roerde me." Hendrickx liep samen met drie andere bekende Nederlanders - ca baretier Richard Groenendijk, ac trice Isa Hoes en presentatrice Olcay Gulsen - twee weken stage in het Erasmus MC voor het nieuwe SBS- programma 'BN'ers in het ziekenhuis: Leren van de Helden'. Hun kennisma king met de zorg moet het vak van een verpleegkundige aantrekkelijker maken, zeker in een tijd waarin de zorg schreeuwt om personeel. In een ver verleden had Hendrickx wel eens een EHBO-cursus gedaan, maar daar hield haar medische ken nis zo'n beetje op, vertelt ze. ,,Een paar jaar geleden heb ik met Penoza (misdaadserie waarin Hendrickx de hoofdrol speelt, red.) nog wel een filmpje gemaakt voor het Rode Kruis, waarin we op een humoristische ma nier uitleggen hoe een defibrillator werkt. Als gangsterbaas Carmen rea nimeer ik iemand, die ik vervolgens weer in puin sla.'' Maar voor haar stage in het Eras mus MC is de reanimatiecursus niet genoeg. Ze krijgt een spoedopleiding van twee dagen, gevolgd door een pittig examen. De kijker ziet tijdens de eerste aflevering hoe Hendrickx een black-out krijgt wanneer meneer Van Dalen - een levensechte pop die kermt en zweet - plots begint te bra ken. ,,Ik wilde hem op zijn zij leggen, maar de pop was veel te zwaar. Op de monitor zag ik al die cijfertjes en kleuren en wist ik niet meer wat ik moest doen.'' De actrice heeft alle tijd voor haar stage, nadat corona haar agenda afge lopen jaar nagenoeg had schoonge veegd. De Netflixfilm Ferry, waarin ze de zus van een Brabantse drugs baas speelt, was één van de weinige producties die doorging. Het zieken huisprogramma van SBS bracht een welkome uitdaging. Stagiair Hendrickx werd ingedeeld op de afdeling cardiologie. ,,Ik dacht dat er allemaal lieve oude mensen zouden liggen, maar de eerste patiënt die ik ontmoette was 19 jaar. Even oud als mijn dochter. Op die leeftijd gaan ze studeren, de wijde wereld in, maar zijn leven stond stil. Ik reali seerde me dat dit net zo goed mijn kind had kunnen zijn.'' Ze zucht. ,,Het is allemaal zo willekeurig of je 'apparaat' het doet.'' Hoe zwaar de hartpatiënten het ook hebben, soms wordt er ook gela chen op de afdeling. Hendrickx ver telt over een Ajax-fan die nota bene op Rotterdam Centraal een hartaan val kreeg en in het Erasmus MC wordt opgenomen. ,,Als ik op mijn kamer maar niet uitkijk op die klere Euromast, grapt hij.'' Verantwoordelijkheid De 54-jarige Hendrickx, die naar ei gen zeggen 'een beetje piept en kraakt door de ouderdom, maar ver der kerngezond is', heeft zelf nooit in het ziekenhuis gelegen. De bevalling van haar dochter vond thuis plaats. ,,Het is wel mijn grootste angst om ziek te worden. En op zo'n moment dat het misgaat hoop je toch dat je niet alleen fysiek goed wordt gehol pen, maar ook een lieve verpleegkun- dige aan je bed krijgt.'' Die rol neemt ze nu zelf op zich. Onder toezicht van een mentor maakt ze hartfilmpjes, neemt de bloeddruk op, draait nacht diensten en wast patiënten. Haar res pect voor de 'echte zorgmedewer- kers' groeit met de dag. ,,Ze hebben zoveel kennis, werken snoeihard en kunnen rust bewaren tijdens moei lijke momenten. De verantwoorde lijkheid die ze dragen, is enorm. Kijk, als ik een scène verpruts in een ver haal gaat er niemand dood. Maar als je een fout maakt als verpleegkun dige kan dat heel nare gevolgen heb ben voor de patiënt.'' Hendrickx maakte zich tijdens de verkiezingen, vorig week, druk over de uitslag. ,,Ik heb met verbazing ge keken naar het verlies van de linkse partijen. Ongelooflijk. Er is al zoveel afgeschaald in de zorg. Dat mag niet verder devalueren.'' Ze hebben zoveel kennis, werken snoeihard en kunnen de rust bewaren Tijdens het tv-programma maakt ze veel tijd voor een praatje met de pa tiënten, maar in het normale leven - zeker in coronatijd - is hier niet altijd tijd voor. Dan valt die taak ten deel aan mantelzorgers. Het brengt Hen- drickx in gedachten terug naar het ziekbed van haar vader, zo'n veertig jaar geleden. ,,Mijn vader overleed aan kanker toen ik 13 was. Hij heeft niet vaak in het ziekenhuis gelegen, omdat mijn moeder veel voor hem zorgde. Die periode heeft ons als ge zin heel hecht gemaakt. Wanneer je als patiënt niet zo'n warme omge ving hebt, dan is het zó belangrijk dat een verpleegkundige dat luisterend oor biedt.'' Na de stageperiode meldde cabare tier Richard Groenendijk zich aan als vrijwilliger in het ziekenhuis. Die taak ziet Hendrickx niet voor zichzelf weggelegd. ,,Voor dit werk moet je ook een beetje handig zijn. Ik heb een paar keer gedacht: 'shit, ik heb iets stoms gedaan.' Zo wilde ik snel iets opschrijven en rukte iets uit elkaar, waarvan ik dacht dat het een pen was. Het bleek een kweekje te zijn van een wond. Oh mijn god, dacht ik, straks worden mijn bacteriën in de wond aangetroffen. Ik lag er 's nachts wakker van en was pas gerustgesteld toen alles in orde bleek.'' Een carriè reswitch zit er dus niet in. ,,Nee, ik ben een iets te grote stresskip voor dit vak, vrees ik. Ik breng meer pa niek dan rust.'' Overigens denkt de actrice wel dat ze in acute situaties voortaan sneller zal handelen door deze leerzame sta geperiode. ,,Als iemand op straat neervalt, weet ik wat ik moet doen.'' Ze aarzelt even. ,,Al weet je natuurlijk pas op het moment suprème of je de goede tegenwoordigheid van geest hebt.'' Het is inderdaad een daverende overwinning voor Thorn en de lhbtiq-ge- meenschap, maar is volgens Thorn Roos de Vries vooral ook noodzakelijk. ,,Ik heb zelf die zichtbaarheid ge mist, daardoor heb ik best wel laat woorden kunnen geven aan mijn gevoel om te beseffen dat non-binair zijn echt een ding is.'' Thorn Roos de Vries was al eerder te zien in de Zapp- tienerserie Spangas de Cam pus. Daarin vertolkte die de rol van Lesley, eveneens een personage dat non-binair is. Het was de eerste acteerklus voor Thorn en diens talent bleef niet onopgemerkt: de regisseur van Anne+ zag po tentie in Thorn en vroeg de acteur om op casting te ko men voor de rol van de non- binaire Lou, die hoofdper soon Anne (gespeeld door Hanna van Vliet) ontmoet. Lou staat anders in het leven dan Anne en dit geeft haar dan ook nieuwe inzichten. „En nu zitten we hier. Het is echt een enorme kans voor mij, en ik ben dankbaar om samen te kunnen werken met deze geweldige cast en crew." Een belangrijk mo ment in Thorns carrière, want non-binaire persona ges zouden eigenlijk altijd gespeeld moeten worden door mensen die in het echte leven ook non-binair zijn, stelt Thorn. „Een cis persoon (iemand van wie de genderidentiteit overeen komt met het geboortege slacht, red.) die een transrol speelt, is problematisch omdat wij nog niet wor den gevraagd voor cis- rollen." De acteur hoopt met diens rol meer zichtbaarheid te creëren voor non-bi naire personen. „Ik hoorde pas van non-binair zijn toen ik 21 jaar was. Als ik het eerder had gehoord, had de zoektocht wat mak kelijker geweest'', legt Thorn uit. Maar het echte streven van Thorn is naar waardering die niet enkel gelinkt is aan diens genderi- dentiteit. ,,Want ik ben veel meer dan non-binair. Ik wil dat mensen me zien als: oh dat is Thorn, die goede ac teur." maandag 22 maart 2021 GO 'Carrièreswitch? Nee, ik ben een iets te grote stresskip' Hanneke van Houwelingen -4A Beelden uit het programma BN'ers in het ziekenhuis: Leren van de helden. FOTO'S TALPA 44 BN'ers in het ziekenhuis: Leren van de helden, vanaf morgen, dinsdag 23 maart, wekelijks om 21.30 uur op SBS 6. Thorn Roos de Vries is de eerste non-binaire acteur die een rol heeft weten te bemachtigen in een Ne derlandse speelfilm. Het gaat om Anne+, in navol ging van de succesvolle NPO-dramaserie. ,,Dit is een enorme kans voor mij en voor de gemeenschap.'' Maxime Segers Thorn Roos de Vries. FOTO KRO-NCRV Anne+ verschijnt in sep tember in de Nederlandse bioscopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17