Doorbreek de sleur ECONOMIE 15 Vorderingen herverpakt doorverkocht AAN HET WERK Dezelfde taken en handelingen, dezelfde Zoom-vergaderingen met dezelfde collega's, hetzelfde wandelingetje en na de avondklok neerploffen op dezelfde bank: een groot deel van het land heeft inmid dels last van de coronasleur, en die is ook niet al te best voor je brein. De inhoud van je hersenpan bestaat uit bil joenen verbindingen tussen cellen. Of je het doorhebt of niet, je traint je hersenen elke dag. Doe je veel van hetzelfde, dan versterk je vooral de verbindingen die je al had. Doe je nieuwe dingen, dan maak je nieuwe verbin dingen aan. De beste manier om je hersenen te trainen is ze blootstellen aan nieuwe taken en nieuwe informatie. Om je brein gezond te houden is het dus nodig om het te onderwerpen aan nieuwig heid. Maar hoe doe je dat in dit soort dood saaie tijden van thuisisolatie en social distan cingHoe doorbreek je de sleur wanneer je zo veel mogelijk in je eigen omgeving moet blij ven? Je kunt niet even naar een cursus jazzba- let of wandklimmen. Je moet dus vooral crea tief zijn met de mogelijkheden die wél voor handen zijn. Hieronder daarom vijf nieuwe dingen die je in deze tijd kunt proberen, ter versterking van je hersenpan. Laat die nieuwe verbindingen maar komen! Ga op één been staan terwijl je in de keuken staat of wanneer je je tanden poetst. Goede krachttraining en bovendien een prachtige balansoefening. Voor de gevorderde: probeer eens een op-één-been-staande videovergade ring. Leer een instrument bespelen. Dit is hét moment om die blokfluit af te stoffen of de gi taar van ome Frans van zolder te halen. Wan neer je muziek maakt train je je gehoor, ritme gevoel, fijne motoriek én creativiteit. Leer een nieuwe taal. Nee, je gaat vermoe delijk voorlopig niet op vakantie, maar een nieuwe taal leren stimuleert je brein als een tierelier. Het is bovendien hartstikke grappig om in het Kantonees te kunnen zeggen: ,,Nee toch, niet weer een Zoom-vergadering!" Wissel je bestek eens om van kant, vork rechts en mes links. Dit is een goede manier om kortsluiting te creëren en zo razendsnel nieuwe verbindingen aan te maken. Makkelijk is het niet! Jongleer. De klassieker, waarmee je onder meer aandacht, zicht en oog-hand-coördinatie traint. Je maakt er bovendien de blits mee op feestjes, mochten die ooit weer georganiseerd worden. Is dit voor jou allemaal te eenvoudig, dan kun je combineren: jongleer met je niet-do- minante hand, op één been terwijl je een liedje zingt in een vreemde taal. Niet voor be ginners, maar je hebt toch genoeg tijd om te oefenen. VEB wil opheldering van bank Ikea van spionage verdacht Voor Lex Greensill begon het alle maal op de boerderij van zijn vader, in het Australische Bundaberg. Va der Greensill teelde suikerriet en ging failliet toen afnemers van zijn suiker steeds later de rekeningen begonnen te betalen. Greensill ging in Groot-Brittan- nië werken en stortte zich op de wereld van factoring (zie kader). Als zijn pa de vordering op de ko pers had kunnen doorverkopen, was het bedrijf nooit failliet gegaan, zo was Greensills overtuiging. Greensill ontwikkelde een inno vatie. In plaats van de vordering zelf te innen werd die weer doorver kocht, gebundeld met andere vor deringen in een soort obligatie. Greensill Capital (GC), zoals de fi nanciële instelling heette, kreeg dus zelf ook sneller geld. Dat geld gebruikte GC weer om nieuwe vorderingen op te kopen, te herverpakken en door te verkopen. Die truc zorgde er voor dat GC pijl snel groeide. Omdat GC steeds meer vorderingen op kon kopen, zorgde het ook voor groei bij de be drijven. Die kregen sneller geld om opnieuw te investeren. Snelle groei dankzij de verkoop van verpakte vorderingen. Dat lijkt wel heel erg op het verhaal van de handel in verpakte hypotheken die de oorzaak was van de kredietcrisis. Maar dat werd niet opgepikt. Inte gendeel, de wereldeconomie her stelde nog van de kredietcrisis en een ondernemer die voor groei zorgde, was juist extra welkom. De Britse premier David Cameron ontving 'wonderboy' Greensill met alle egards. Het succes trok investeerders aan. SoftBank, bekend van investerin gen in onder meer Uber en We- Work stak 1,5 miljard dollar in GC. De grote Zwitserse bank Credit Suisse kocht voor miljarden aan verpakte vorderingen als belegging voor haar vermogende klanten. En Cameron, die inmiddels oud-pre mier was, werd aangetrokken als adviseur. Een paar jaar geleden werd er in gezet op een beursgang waarbij de waarde van het bedrijf op 7 miljard dollar werd geschat. Cameron kreeg opties voor één procent van het aandelenkapitaal. Bij de beursgang kon hij dus 70 miljoen dollar op zijn FACTORING rekening bijschrijven. Niet slecht voor de eenvoudige boerenzoon, zoals Lex Greensill zich presen teerde. Maar de rijkdom liet ook hem niet onberoerd. Zo verplaatste hij zich in een van de vier privéjets van het bedrijf en verkocht hij on derhands voor 200 miljoen dollar aan aandelen. Kleine marges Concurrenten braken zich intussen het hoofd over de vraag hoe GC zo succesvol kon zijn. ,,Dit is een be drijfstak met kleine marges. Wij vliegen Easyjet'', tekende The Fi nancial Times op uit de mond van een concurrent. De aap kwam recent uit de mouw. GC bleek een groot deel van de vorderingen van maar een paar bedrijven te kopen. Vooral van de bedrijven van Sanjeev Gupta, de In diase zakenman die furore maakte als redder van noodlijdende staal bedrijven. Het ging zelfs zo ver dat GC al vorderingen opkocht van le veringen die in de toekomst moes ten plaatsvinden. Toen Gupta in de problemen kwam, raakte GC ook direct in de problemen. De toekomstige vorderingen waarvoor reeds betaald was, komen hoogstwaarschijnlijk nooit. Inmid dels is GC in surséance van betaling en lopen er in diverse landen on derzoeken naar de handel en wan del van het bedrijf. Credit Suisse vreest miljarden kwijt te zijn. De Duitse dochter van GC is failliet, wat mogelijk tot een miljarden- strop leidt. David Cameron, die kan fluiten naar zijn 70 miljoen, is on derwerp van onderzoek door de Britse autoriteiten. Daarmee is de ondergang van GC nog spectacu lairder dan de opkomst. maandag 22 maart 2021 GO Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nummer 1: de burn-out. Elke maandag geeft hij zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: train je hersenen. Thijs Launspach is psycholoog en stress expert. Hij schreef hierover de boeken Fokking druk (2018), Werken met millennials (2019) en Werk kan ook uit (2020). AMSTERDAM Beleggersver eniging VEB wil weten waarom ABN Amro 'pas bij de publicatie van het jaarver slag melding heeft gemaakt van aanvullende verdenkingen van schuldwit- wassen'. Vol gens de VEB roept dit vragen op bij beleg gers. „Waarom is daar geen losse verklaring over gegeven?'', aldus de VEB. PARIJS De Franse tak van Ikea en di verse voorma lige topmensen van het bedrijf moeten van daag voor de rechter verschij nen wegens spionage. Justi tie beschuldigt het bedrijf ervan dat het 'een spionagesys- teem' runde om privégegevens over medewer kers en sollici tanten te verza melen. Sprookje Greensill Capital spat uiteen De ondergang van Greensill Ca pital is nog spectaculairder dan de opkomst van deze financiële instelling. Oprichter Lex Green- sill dreigt in zijn val oud-premier van Groot-Brittannië David Ca meron mee te slepen. Peet Vogels Rotterdam/Londen Bedrijf A verkoopt produc ten aan bedrijf B. B betaalt pas later voor de geleverde producten. Bedrijf A heeft dan een vordering op bedrijf B. Bij factoring koopt een derde partij, C, de vordering van A, met een korting. A krijgt dan niet het hele be drag, maar heeft wel snel geld en zekerheid. C int ver volgens het hele bedrag bij B. De korting op de vorde ring die C aan A betaalde, is de winst voor C. De Amerikaanse gouverneur Gretchen Whit- mer wil in mei definitief af van een omstreden oliepijplijn van de Canadese Imperial olieraffina derij, die deels over Amerikaans grondgebied voert. De pijplijn zou een gevaar vormen voor de omgeving. Canada is woest. foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15