II 50Plus wil einde maken aan ruzie binnen de partij EUWS 11 Demonstratie nadat Erdogan uit Istanboel Conventie is gestapt Een dag na het besluit van de Turkse regering om uit de Istanboel Conventie te stappen gingen honderden Turkse vrouwen de straat op om te demonstreren. ,,Ik was zo boos toen ik het nieuws hoorde'', zegt Merve (35). ,,Dit is een verdrag dat levens van vrouwen kan redden. En dat is zo hard nodig in Turkije.'' Ze heeft een geplasti ficeerde foto van een jonge vrouw in haar handen met de tekst 'we zwijgen niet'. ,,17 was ze toen ze werd vermoord door haar vriendje'', vertelt Merve. Met een pistool door het hoofd geschoten. ,,Het vriendje zei in de rechtbank dat het een ongeluk was, en ging vrijuit.'' Of een Europees verdrag dit soort moorden kan voorkomen weet ze niet. ,,Maar het was een stap in de goede richting. Nu doen we een stap terug.'' Verdrag De Istanboel Conventie is een Eu ropees verdrag dat landen ertoe dwingt om geweld tegen vrouwen actief aan te pakken. President Erdogan nam zaterdag het besluit om uit het verdrag te stappen. Een officiële reden is niet direct gege ven, maar eerder gingen in rege ringskringen al geluiden op om het verdrag in de prullenbak te gooien. Het zou schadelijk zijn voor de conservatieve familie waarden en niet passen bij de Turkse samenleving. In het ver- De beslissing om het verdrag te schrappen, kwam midden in de nacht, en werd per presidentieel decreet meegedeeld. ,,Dit is een verdrag van alle inwoners van Turkije'', zegt Melike, student Europees recht. ,,Dat maakt me nog het kwaadst. Dat ze dit er op deze manier doorheen jassen, zon der dat het parlement erover kon beslissen. Het laat zien hoe slecht onze democratie eraan toe is.'' De Istanboel Conventie werd in 2011 nog trots ondertekend door toen nog premier Erdogan, maar er kwam weinig terecht van de implementatie. Vrouwenbewe gingen roepen de regering al jaren op om meer te doen. Zo vinden ze dat er meer opvangcentra en blijf-van-mijn-lijfhuizen moeten komen voor vrouwen die thuis weg moeten vanwege geweld. Het was een stap in de goede richting. Nu doen we een stap terug Ook stellen ze dat het in de recht bank vaak misgaat, en dat geweld dadige partners te vaak zonder straf wegkomen. Ook met de con ventie is daar weinig in veranderd, zegt Melike. ,,Maar we hadden het verdrag in elk geval in naam. We gingen de straat op om de regering eraan te herinneren dat ze actie moesten ondernemen. Maar nu? Zonder verdrag is de deur dicht.'' De Turkse regering houdt vol ge weld tegen vrouwen af te keuren, maar dat het prima kan worden aangepakt met de eigen wetten en campagnes. Onlangs lanceerde de regering een app waarmee vrou wen geweld kunnen melden en hulp kunnen vragen. natuurlijk complete onzin. Dit verdrag kan ons beschermen tegen geweld. Het is verontrustend dat onze regering hier zo over denkt. Het laat zien dat ze niet geeft om de veiligheid van vrouwen.'' En juist nu is dat zo nodig, benadrukt ze. Volgens vrouwenorganisaties is geweld tegen vrouwen in de afgelopen tien jaar toegenomen. In 2020 werden in Turkije drie honderd vrouwen vermoord, meestal door een partner of ex. Huiselijk geweld wordt nog te vaak geaccepteerd als iets wat erbij hoort, zegt ook Burcu. ,,Veel vrou wen weten niet eens dat ze hulp kunnen zoeken, en waar ze dan terechtkunnen. Iedere vrouw in dit land is slachtoffer of kent ie mand die slachtoffer is van geweld door een man.'' drag wordt gesproken over het be lang van gelijkwaardigheid tussen mannen en vrouwen in de strijd tegen geweld tegen vrouwen. Het verdrag beschermt ook de lhbti- gemeenschap tegen geweld. In conservatieve kringen wordt dit gezien als het propageren van homoseksualiteit. Theatermaker Burcu (39), die ook naar de demonstratie is gekomen, vindt dat schadelijk. ,,Ze zeggen dat dit verdrag mensen homoseksueel maakt, en dat is ,,Wij zijn een mooie rozenstruik die afgelopen woensdag stevig is teruggesnoeid'', zei partijvoorzitter Jan Nagel zaterdag tijdens een digitale ledenbijeenkomst. ,,Maar daarna kan hij weer heel prachtig bloeien. Let maar op, dat gaan we doen. Wij gaan voor de kiezers op komen. Wij zullen stoppen met ruzie. Wie dat niet doet, krijgt ruzie met mij. Ik bedoel, er komt geen ruzie meer.'' Het is Nagels reactie op het slechte verkiezingsresultaat van 50Plus. Onder de nieuwe lijst trekker Liane den Haan zakte de partij terug van vier zetels in de Tweede Kamer naar één. De partij kreeg afgelopen week ruim 100.000 stemmen. Dat waren er in 2017 nog zo'n 325.000. ,,Dat is hard aangeko men'', zegt Nagel. Toch had het nóg slechter kun nen uitpakken: in sommige slotpei- lingen stond de partij kort voor de verkiezingen op nul zetels. Tijdens de campagne maakten lijsttrekker Den Haan en de nummer drie op de lijst, Ellen Verkoelen, nog ruzie over het 50Plus-standpunt over de pensioenleeftijd. Den Haan riep Verkoelen zelfs op om zich terug te trekken. Nagel benoemt nu een commis sie die de verkiezingen gaat eva lueren. Die commissie staat onder leiding van Erik Jan Meijboom van het wetenschappelijk instituut van 50Plus. Lijsttrekker Den Haan was zelf niet aanwezig bij de leden bijeenkomst. ,,Ze neemt dit week einde even pauze en rust'', aldus Nagel. Gemeenteraad Ondertussen richt 50Plus zich alweer op de gemeenteraadsverkie zingen in maart volgend jaar. Dan wil de partij in zo'n zestig gemeen ten strijden om raadszetels. Op dit moment zit de partij in twintig gemeenteraden. In Venlo - 'de parel van het zuiden', aldus Nagel - levert de partij ook een wethouder. Het gerommel in de partij is waarschijnlijk nog niet voorbij. Een groeiende groep dissidente leden en opgestapte oud-leden zou aan de oprichting van een nieuwe ouderenpartij werken, zei voor malig 50Plus-voorzitter Geert Dales afgelopen week. ,,Het doel achter 50Plus was perfect, daar mankeert niets aan'', aldus Dales. De oude speerpunten van de partij - het terugdraaien van de verho ging van de AOW-leeftijd en be houd van het huidige pensioenstel sel - moeten volgens de groep weer leidend worden. maandag 22 maart 2021 'Turkse regering geeft niet om de veiligheid van vrouwen' Mitra Nazar Kadikoy - Merve, demonstrant Honderden Turkse vrou wen gingen de straat op om te demonstre ren. Merve (links) laat een foto zien van een ver moorde jonge vrouw. foto's MITRA NAZAR 50Plus stelt een onderzoek in naar het desastreuze verloop van de Tweede Kamerverkiezin gen. De partij verloor drie van de vier zetels. Voorzitter Jan Nagel wil dat er een einde komt aan het geruzie. Peter Winterman Den Haag Lijsttrekker Liane den Haan. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11