10 NIEUWS KLIMAAT WERKGROEP Terwijl Amerikanen en Chinezen elkaar op de top in Alaska in de haren vlogen was er achter de schermen ook toenadering. China en de VS richten een gezamenlijke werkgroep voor klimaatverandering op. Hun bejaarde klimaatgezanten kennen elkaar heel goed. ashington en Peking hebben de afgelopen vier jaar weinig gepraat over het klimaat. President Donald Trump zag het probleem van de opwarming van de aarde niet en hechtte meer aan het veiligstellen van Amerika's economische toekomst. Ondertussen verweet Trump de Chinezen in zijn tweets dat ze verantwoordelijk waren voor de coronapandemie. Dat alles viel slecht in Peking en zette de verhou dingen op scherp, over het klimaatprobleem werd nauwelijks nog gepraat. De nieuwe Amerikaanse president Joe Biden heeft een wat beleefdere vorm van communicatie gevonden, al wordt de harde Amerikaanse politiek ten opzichte van China wel degelijk voortgezet. Op het gebied van de aanpak van de opwarming van de planeet lijkt de kou toch wat uit de lucht. Tijdens de recente top in Alaska 'spraken beide partijen hun bereidheid uit om de samenwerking of coördinatie op het gebied van klimaatverandering te verbeteren', schrijft het Chinese staats- persbureau Xinhua. Volgens internationale waarnemers was China's recente aanstelling van Xie Zhen- hua (71) als speciale klimaatgezant van president Xi veelzeggend. De voormalige minister van Milieuzaken was al met pen sioen, maar werd na de verkiezingsover winning van Biden teruggeroepen om aan de onderhandelingstafel te gaan zitten met John Kerry (77). De oud-minister van Buitenlandse Zaken van de VS is door Biden aangesteld als zijn klimaattsaar. Xie en Kerry kennen elkaar goed en er zou een groot respect zijn tussen de twee. Het was Xie die samen met Kerry tot de architecten behoorde van het Parijse Klimaatakkoord van 2015. Dat belooft meer. Gaan deze opa's de wereld behoeden voor een klimaatramp? Leiderschap In de Chinese staatsmedia werd Xie gepre zen als 'zeer professioneel, ervaren en met goede contacten over heel de wereld'. Vol gens The Global Times is John Kerry een van De Verenigde Staten hebben diplomatiek echt iets goed te maken op klimaatvlak de beste contacten van Xie. In een inter view met persbureau Reuters prees Kerry op zijn beurt zijn Chinese collega als een leider en een capabele verdediger van de Chinese standpunten. ,,Ik ken hem erg goed omdat ik al een jaar of twintig met hem heb gewerkt.'' ,,Onder Trump is er een vacuüm ont staan over het klimaatleiderschap'', zegt Faiza Oulahsen, hoofd Klimaat en Energie bij Greenpeace Nederland. ,,China wilde ook nooit echt alleen voorop gaan. Het is belangrijk dat Xie weer van stal is gehaald. Hij heeft heel lang het Chinese klimaat team geleid en hij kan goed overweg met de Amerikanen. Ik weet van mijn Chinese collega's dat Xie een ontzettend belangrijke figuur is in de Chinese politiek. De dele gaties waarmee China komt zijn sowieso kwalitatief top. Xie heeft elf jaar lang dat team getrokken met als hoogtepunt de klimaattop in Parijs.'' Net zo belangrijk is het volgens Oulahsen dat John Kerry terug is. ,,Dat dag nadat Donald Trump was gekozen gaf hij in Marokko een heel inspirerende speech. Ik was daarbij. De Verenigde Staten hebben diplomatiek echt wat goed te maken op klimaatvlak. Ook voor hun interne economie is dat be langrijk, want Amerika groeit momenteel erg hard op zon en wind. En China heeft in 2010 een belangrijke draai gemaakt: de meeste windmolens, zonnepanelen en elek trische auto's komen inmiddels uit China.'' Mondiale aanpak Dat China Xie heeft teruggehaald is volgens waarnemers niet alleen een teken dat presi dent Xi de aanpak van klimaatproblemen nu zeer serieus neemt, maar ook dat de Chinese leiding inziet dat het land het meest gebaat is bij een mondiale aanpak van de problemen. Recent nog moesten in de stad Tangshan, ten oosten van Peking, alle staal- en cementfabrieken sluiten vanwege enorme luchtvervuiling. Fabriekseigenaren riskeren zelfs gevangenisstraffen. De strijd tegen milieuvervuiling en klimaatopwar- ming werd in het verleden altijd aangejaagd door Xie Zhenhua. In diplomatieke kringen wordt gehoopt dat de goede persoonlijke verstandhouding tussen Xie en Kerry ook kan helpen in de standpunten over handel en mensenrechten, al worden op dat terrein niet meteen spectaculaire door braken verwacht. maandag 22 maart 2021 Bob van Huët Rotterdam/Anchorage Tijdens de top in Alaska vorige week was de stemming tussen de VS en China om te snijden. Achter de schermen werd toch vooruit gang geboekt. FOTO REUTERS FOTO ANP Gaan opa's uit China en VS de planeet redden? - Faiza Oulahsen, Greenpeace ,-a John Kerry en Xie Zhenhua tijdens een klimaattop in 2015.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10