Stephen King t ill is terug STEPHEN met een huiveringwekkende en spookachtige thriller. 8 NIEUWS CORONA COMPLOTTHEORIEËN Ze zijn er in Nederland, mede onder invloed van de coronapandemie: huisartsen die complot theorieën uitdragen. Dat zorgt voor moeilijke situaties in dokterspraktijken. ,,We hebben discussies gevoerd waar de honden geen brood van lusten, maar het helpt niets.'' ^Grahams zaterdag 20 maart 2021 Chris van Mersbergen Rotterdam e noemt zich zelf 'Mrs. Covid' op YouTube. On der die naam deelt Berber Pieksma haar ideeën over het coronavirus in video boodschappen vanuit haar huiska mer. Mrs. Covid ziet corona niet als het gevaar. Volgens haar zijn dat de wereldleiders en 'stinkend rijke grie zels'. Zij zouden in het virus een kans zien om alle wereldproblemen zoals klimaatverandering en vervuiling op te lossen. Die oplossing is ontvolking door middel van vaccinatie, vermoedt Pieksma, die spreekt over het ver moorden van ouderen in verpleeg huizen. Ze ziet beleid dat als doel heeft de sterksten te laten overleven en de soort mooier te maken. Wat haar betreft is er een parallel met de Tweede Wereldoorlog. Berber Pieksma is geen anonieme internettrol. Ze is huisarts. Elke week ontvangt Mrs. Covid patiënten in een reguliere huisartsenpraktijk in het Friese dorp Haulerwijk. Op de website van de praktijk staat een bericht waarin haar opvattingen worden afgekeurd. Iedereen in de praktijk houdt zich aan de corona richtlijnen, staat er. Dus ook Pieksma. Fraude Pieksma is niet de enige huisarts die alternatieve ideeën heeft rond het coronavirus, blijkt uit een online zoektocht van deze krant. Zo noemt Els van Veen uit Dalfsen het corona virus 'een crisis die is gebaseerd op fraude met PCR-testen'. Ze be schouwt het coronaverhaal zoals dat door de overheid en media wordt verteld als een grote leugen en ziet geen verschillen tussen corona en griep. Rob Elens, de Limburgse huis arts die in Nederland hydroxychloro quine bekend maakte, betoogt in een video dat maatregelen zoals afstand houden, mondkapjes dragen en handhygiëne geen nut hebben. Marije Berkelaar, de 'eerste medi- cijnvrije huisarts van Nederland', nam afgelopen zomer via een video op Instagram ontslag bij een huisart senpost, omdat ze 'niet wil werken voor een systeem dat doordrenkt is van farmaceutische corruptie'. Ber kelaar haalde ook het nieuws doordat ze medische verklaringen zou heb ben verstrekt aan gezonde patiënten die geen mondkapje wilden dragen. Huisarts Bettina van Steenis uit Enschede oppert als gast in een talk show van complotsite De Blauwe Tijger dat de Nederlandse overheid de samenstelling van het coronavac- cin tot staatsgeheim heeft verklaard. Van Steenis zit in de uitzending te genover Elke de Klerk, de oprichter van de groep Artsen voor Waarheid. Zij stelde vorig jaar tijdens een coro naprotest dat er in het vaccin nano- deeltjes zitten waarmee we 'officieel eigendom van Microsoft' worden. Eigen theorieën Alle hierboven genoemde artsen zijn opgenomen in het BIG-register, en mogen dus bepaalde medische handelingen uitvoeren. Gaat dat wel samen met ideeën die soms allesbe halve wetenschappelijk onderbouwd zijn? „Iedereen is vrij om zijn eigen theorieën te hebben, dus ook huis artsen'', antwoordt de Inspectie Ge zondheidszorg en Jeugd (IGJ) in re actie op vragen van deze krant. ,,Dat laat onverlet dat de inspectie ver wacht dat alle zorgverleners zich bij de uitoefening van hun beroep hou den aan de geldende richtlijnen en standpunten van hun beroepsgroep. Waar nodig spreekt de inspectie een zorgverlener hierop aan.'' Samengevat: je huisarts mag je tij dens een consult vertellen dat Micro- soft-oprichter Bill Gates plannen heeft om de wereldbevolking uit te dunnen, zolang hij of zij 1,5 meter afstand houdt en bij ziekte de juiste medicijnen voorschrijft. De inspectie kreeg sinds het uit breken van de coronapandemie in ons land 175 meldingen over huisart sen die zich niet aan coronarichtlij nen hielden, zich in het openbaar negatief uitlieten over bijvoorbeeld het overheidsbeleid of desinformatie verspreidden over het virus of vac cins. Vijf huisartsen werden aange sproken op hun handelen (zie kader). Sceptisch De groep huisartsen die zich afkeert van de heersende opvattingen over corona is groter. Deze artsen scharen zich meestal achter een groot deel van de volgende stellingen: de coro natest deugt niet, het sterftepercen tage rechtvaardigt de maatregelen niet, de mondkapjesplicht is onzin, medicijnen als hydroxychloroquine en ivermectine worden bewust ge negeerd, het vaccin toedienen aan gezonde mensen is een onverant woord medisch experiment, en de overheid, het OMT, artsenorganisa ties en de media houden samen een verhaal in stand dat niet klopt. Het Nederlands Huisartsen Ge nootschap (NHG) spreekt van een 'enkele huisarts' die afwijkt van de geldende richtlijnen en adviezen. Nico Terpstra, huisarts in Noord Holland en voorzitter van de Vereni ging tegen de Kwakzalverij, zegt ook dat het maar 'een kleine groep' is. ,,En zij slagen er steeds beter in om te doen alsof ze een belangwekkende boodschap hebben. Terwijl 99 pro cent van de huisartsen het totaal niet eens is met hun ideeën.'' Hoe het ook zij, corona veroorzaakt niet alleen diepe scheuren in de maatschappij, maar zorgt ook onder artsen voor moeilijke situaties. Sommigen willen enkel praten op voorwaarde van anonimiteit, 'want we hebben het over collega's.' Een van de betrokkenen noemt de omslag in denken die een collega na het uitbreken van de pandemie maakte 'een verschrikking'. ,,De hele dynamiek in onze huisartsenpraktijk verandert, daar moeten medewer kers vervolgens maar mee zien te dealen. Het geeft heel veel onrust.'' Een huisarts elders in het land stelt dat iedereen recht heeft op een eigen mening, dus ook de huisarts in haar regio die campagne voerde tegen het coronavaccin. ,,Maar die uitspraken komen het beeld van de huisartsen zorg in onze regio niet ten goede. En ze leiden ertoe dat patiënten van huisarts willen veranderen. Sommi gen willen bij deze huisarts weg, Iedereen is vrij om zijn eigen theorieën te hebben, dus ook huisartsen - Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd Advertentie 'Ook klaar met hormoonzalf tegen eczeem?' Holland Barrett #kooplokaalookonline Boeken bestellen bij je lokale boekhandel - via Libris.nl. Gratis verzending vanaf €15,00. GO Als je huisarts in het Bill Een Australische vader kon niet langer aanzien dat zijn zoontje zoveel last had van eczeem en begon aan de keukentafel zelf een middel uit te vinden voor de klachten van zijn zoon. Nu, ruim twintig jaar later, is zijn huidverzorgingsproduct op natuurlijke basis in Australië het meest gebruikte natuurlijke middel tegen eczeem en psoriasis en is het bij veel mensen niet meer uit het leven weg te denken. Arjen van de Merwe haalde de crème naar Europa en introduceerde het om te beginnen in Nederland. Van de Merwe vertelt: 'Vrienden van mij hebben kinderen met eczeem die zich tot bloedens toe krabben. Op zoek naar een oplossing kwam ik op buitenlandse internetforums steeds goede ervaringen van het Australische "Grahams" tegen. Ik besloot een aantal producten uit het assortiment hierheen te halen en deelde die bij wijze van test uit aan mensen met eczeem, psoriasis, een jeukende hoofdhuid etc. Toen ik de reacties teruggekoppeld kreeg was duidelijk dat heel veel mensen hierin hadden gevonden wat zij al zo lang zochten; zij waren af van de ellendige jeuk en hun huid werd heel rustig'. Inmiddels is Grahams al jarenlang verkrijgbaar in Nederland bij elke drogist. Het zijn stuk voor stuk probleemoplossende producten zoals de eerder genoemde Eczeem Crème, C+ Crème, Psorias Crème, maar ook bijvoorbeeld Rosacea Crème en shampoo voor een droge hoofdhuid (jeuk, schilfertjes, roos). Doordat winkels enthousiaste reacties van klanten krijgen en veel herhalingsverkopen zien, worden er weer meer mensen op het bestaan van Grahams gewezen. En de gebruikers zelf vertellen het natuurlijk ook door; vaak is het iets waarmee zij erfelijk belast zijn dus de familie is als eerste op de hoogte als een product goed aanslaat. 'We krijgen dagelijks heel emotionele reacties', vertelt Van de Merwe tot slot. 'Je kunt je niet voorstellen wat het met iemand doet als diegene altijd verschrikkelijk last van zijn/haar huid heeft en nu ineens aan den lijve ondervindt dat er ook een leven zonder krabben en schilfers mogelijk is.' V natural alternatives Grahams is onder andere verkrijgbaar bij: Paperback 20,^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8