Een bospad lang empatisch communiceren EGBERT JAN Als we meer omzetten, blijft dat op de eigen rekeningen staan om te investe ren in onze bedrijven. We kunnen nu toch geen extra uitgaven doen, zoals uit eten gaan. Normaal ging ik wekelijks met de kinderen zwemmen, of naar een speeltuin of dierentuin, dan gingen we ook lunchen. Ik was aan die uitstapjes zo 200 euro per maand kwijt.'' Jean-Luc: „Reizen deden we toch al niet. In 2019 ben ik wel met vrienden op skivakantie geweest. Zo'n week kost 1200 euro de man. Ik heb mijn eigen skiuitrusting.'' Rowena: ,,Ik ben echt een huismus. Voordat we kinderen hadden gingen we wel zo eens in de maand uit eten. Jean-Luc is onder normale omstandig heden een carnavalsvierder. Dan is hij drie dagen spoorloos.'' Jean-Luc: ,,Het valt best mee hoeveel ik dan kwijt ben, want we kopen met vrienden zelf wat kratten bier.'' Rowena: ,,Voor kinderkleding stort ik soms wat extra op de huishoud- rekening. Ik vind het leuk om voor de jongste nieuwe dingen te kopen, zodat ze niet de kleding van de oudste hoeft te dragen. Ik bestel online veel ineens en stuur terug wat Fenna niet leuk vindt. Per seizoen geef ik zo'n 300 euro uit. Ik bestel meestal bij Zara en Zalando.'' Jean-Luc: ,,Rowena koopt mijn kleding ook.'' Rowena: ,,Omdat Jean-Luc vaak bij klanten komt, vind ik dat hij er goed uit moet zien. Ik heb laatst voor zo'n 350 euro spullen gekocht, een Tommy Hilfiger-broek en een trui van Hugo Boss. Voor mezelf koop ik geen merken.'' Jean-Luc: ,,Wel make-up.'' Rowena: ,,Ja, van Chanel en Dior. Met een foundation van zo'n 60 euro doe ik drie maanden.'' Jean-Luc: ,,En ook de boodschappen doet Rowena.'' Rowena: ,,Sinds ik kinderen heb, koop ik alles online. Vooral bij de Jumbo. Bezorgen kost 6 euro. In totaal ben ik dan 150 euro kwijt. Dat is dan afgezien van luiers en babydoekjes.'' Jean-Luc: ,,Fenna is nu toch zindelijk?'' Rowena: ,,Klopt. Dat scheelt ook weer.'' k heb er zin in!' Dat hoor je te roepen, te appen liever gezegd, met uit roepteken, bij het bevestigen van een afspraak. Maakt niet uit of het om een sollicitatie gaat, een elevator pitch, een Zoom-borrel of een date. Het is altijd belangrijk de andere partij en jezelf in te prenten dat je gretig bent. 'Zin in!' is net iets te. 'Ik heb er zin an!' kan dan weer ironisch overkomen. 'Zin in!' appt ze. Een wandeldate, nog zo'n feno meen. Met wandelen heb ik van ouds her al niet veel. Met daten ook niet, na een stuk of 150 varianten op het concept 'mispeer'. Maar je moet iets, en tot en met de secon de voor het toch nog gebeurt weet je niet of het er ooit nog van komt. 'Ana' spreek je uit als 'Anna', zegt Ana, die jurist is. Ze heeft een dikke sjaal om en draagt een lang vest, een soort paardendeken die om haar benen slingert. Ze lijkt op mijn moeder toen die een jaar of 50 was. Hier ben ik gehard in. Nu door pakken. Na de eerste smalltalk zegt Ana, terwijl we een bospad af slente ren: ,,Het is één grote leugen.'' Haar stem wordt schel. Ja hoor, we zijn er: bij het virus. „Weten schappers maken het volk bang. Angstporno. Daarvoor krijgen ze betaald door de farmaceutische industrie. Dat ziet toch iedereen?'' Wie wetenschap en politici wantrouwt, heb ik in de krant gelezen, voelt zich buitengesloten van het sociale contract tussen overheid en burgers. Heeft het idee niet aan bod te komen. Ervaar je afstand tot zo iemand? Communiceer. Onderzoek hoe je verder komt. Zet aan het denken. ,,Ik snap niet dat je tegen de coronamaatregelen kunt zijn.'' „Waarom niet?'' snauwt Ana. ,,Nou, vraag je af: je bent toch ook niet tegen dijkverzwaring?'' ,,Die lockdown is om ons eronder te houden, dat weten we allemaal.'' Terwijl Ana hinkstapt van 'dat ziet toch iedereen' naar 'dat weten we allemaal', communiceer ik en zet aan het denken. Een bospad lang. Aan het einde stelt ze een volgende ontmoeting voor. Ernstig: ,,Ik vind je empathisch. Voor een man.'' Maar onderzoeken hoe je verder komt met een Ana, daar heb ik helemaal geen zin an. Ook meedoen? Stuur een mail naar geldengeluk@dpgmedia.nl Egbert Jan Riethof (67) is journalist. Hij heeft een dochter (28) en een zoon (26). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. egbertjan@dpgmedia.nl ZATERDAG 20 MAART 2021

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 87