Coronavrij, en de entree van de pop it II 7 Ai MODELTREINEN HOBBYREVIVAL IN QUARANTAINE DAG 371 De tred op de avondwandeling is net wat lichter, de zon gaat wat spectaculairder onder, de brug is precies weer dicht als ik aan kom lopen, zodat ik niet eens mijn pas hoef in te houden, wat anders nooit zo is. Maar ja, dat doet een negatieve coronatest nou eenmaal met je. Ze belden terwijl ik een andijvie- stamppotje maakte en het was wat ik al wel dacht, maar het blijft een aange name boodschap. Op de een of andere manier heb je toch het leven weer even verslagen, een overwinning geboekt op de kansberekening. Het eten smaakte beter, de wijn ook. En daarna natuurlijk snel een avondwandeling voor de avondklok. Minder blij waren de kleintjes - ook schoon verklaard - want die hebben we gisteren direct weer naar school ge bracht. ,,Mag dan in ieder geval de pop it mee'', probeerden ze nog. ,,Nee, die la ten we thuis.'' U kent hem nog niet, de pop itHij heeft hier deze week zijn intree gedaan. Nieuwe rage op de schoolpleinen. En ik weet dat je dat soort dingen niet moet zeggen van nieuwe ontwikkelingen, want dat bestempelt je direct als oud en ouderwets: maar een stompzinniger gadget heb ik de afgelopen jaren niet gezien. In het museum van onnutte speeltjes staat deze hoog in de top 3. Een stompzinniger gadget heb ik de afgelopen jaren niet gezien Het is een stukje felgekleurd plastic, vierkant of rond, met twintig tot dertig plastic bobbeltjes die je kunt indrukken. En dan? En dan niks. Dan kun je het speeltje weer omdraaien en de bobbel tjes van de andere kant indrukken. Ik schat dat het 1,5 cent kost om zo'n ding in China te laten maken en naar hier te vervoeren, waar het dan voor 3,85 euro in de winkel ligt onder de wer vende tekst: 'De nieuwe trend voor jong en oud! Pop it! Om stresssituaties te verminde ren! Het is een geweldig product en perfect om te gebruiken voor jong en oud' Gelukkig waren we al wat lege slogans gewend van de verkiezingen. Maar de gedachte dat onze kinderen over tien, twintig jaar moeten uitleggen hoe die coronatijd was: ,,Ja joh, veel doden, de ziekenhuizen vol, een avondkloken we hadden natuurlijk de pop it." De wat? ,,Nou eh.'' Enfin, zonder pop it naar school. Maar toen ik ze daar afleverde, had de kleinste wel een snottebel. Snel afgeveegd en liefst had ik een plakkertje op haar voor hoofd gedaan: Geen corona. Echt niet! Niet alleen bordspellen en puzzels zijn ongekend populair tijdens de lockdown. Ook het verzamelen en bouwen van modelspoorbanen beleeft een ware revival. Handelaren en ver kopers van relatief dure modelspoor merken als Mark- lin en Fleisch- mann beleven gouden tijden. Van bestellingen van een paar duizend euro aan rails kijkt niemand op. Wie speelt er nu nog met treintjes? JanKees Verheij (60), eigenaar van modelspoorba- nenwinkel Het Winkeltje in Dordrecht kan wel lachen om die vraag. ,,Nou, behoorlijk wat mensen. Voornamelijk man nen, dat wel. Slechts drie pro cent van mijn klandizie bestaat uit vrouwen en kinderen. Het was een vergrijzende business, maar het afgelopen jaar is daar verandering in gekomen. Veel nieuwe klanten die de wereld van de treintjes ontdekken en thuis een eigen wereld creëren. Een wereld van kleine puf fende locomotieven en wagons die door berglandschappen rij den.'' Bij Marklin, het 162 jaar oude bedrijf van modeltreinen uit Duitsland, merkten ze vorig jaar lente dat het aantal bestel lingen rap omhoog ging. Zelfs in de zomer, de slechtste tijd van het jaar, steeg de verkoop. Eind 2020 lag het aantal bestel lingen zelfs 70 procent hoger dan een jaar eerder. En ook an dere producenten van trei- g nen melden behoorlijke I omzetstijgingen. Door de grote vraag is er a voor sommige o onderdelen zelfs een wachtlijst, de fabriekscapaci- teit kan het amper bijbenen. ,,Ik sta veertig jaar in deze winkel, maar 2020 was een on gekend druk jaar. Dat heb ik niet eerder meegemaakt. Zelfs tijdens de lockdown in fe bruari lag de omzet hoger dan in februari 2020, toen nog zon der corona'', zegt Verheij. Volgens hem is niet iedereen een modeltreinhobbyist. ,,Je hebt best wat technische ken nis nodig. Eigenlijk ben je ma chinist, landschapsarchitect, elektrotechnicus en spoorbe- heerder in één. Je moet overal wat van afweten en dat is niet iedereen gegeven. Sommigen zijn zo enthousiast, die willen meteen hun treintafel hele maal volbouwen en geven dui zenden euro's uit aan materi aal. Dan moet ik ze af en toe te gen zichzelf in bescherming nemen en zeg dat ze rustig aan moeten doen. Want als het niet bevalt of het lukt niet, zit je wel met al die dure spullen.'' Toch merkt hij dat een grote groep nieuwe klanten blijft te rugkomen. ,,Er komt zo ie mand een bestelling ophalen van 1500 euro aan rails. Die draait daar z'n hand niet voor om. Veel Nederlanders hebben geld op de plank liggen. Ze zijn bijvoorbeeld niet op vakantie geweest en zijn bereid te inves teren tje. Maar onder volwassenen is modelspoorbouw booming." Het magazijn van de Berge- naar ligt behoorlijk vol met al lerlei materialen die hij op koopt. Dietvorst handelt onder de naam Keesmarklin via eBay, de internationale marktplaats. ,,Vooral ouderen waren eerst nogal voorzichtig om online te bestellen, het liefste wil je deze treintjes natuurlijk ook zien en aanraken. Maar inmiddels heeft ook deze groep het ge mak ontdekt, het loopt storm.'' Feestje Toch laat hij af en toe klanten toe in het magazijn. ,,Dat is een klein feestje, net kinderen in een snoepwinkel.'' Ook hij krijgt dus veel nieuwe klanten in zijn netwerk. ,,Zoals een ei genaar van een bistro die zich door de sluiting kapot ver veelde. Inmiddels heeft hij een flinke treintafel thuis staan.'' Pierre Dietvorst denkt dat de populariteit van modeltreinen ook na de lockdown niet snel afvlakt. ,,In het najaar brengt Omroep Max het programma De Grote Kleine Treinen Com petitie op de buis. Daarin gaan ze op zoek naar de beste mo deltreinbouwer van Neder land. André van Duin gaat het presenteren, dus de kans is groot dat het een hit wordt.'' in deze best dure hobby.'' Een hobby waar je je volgens de ei genaar van Het Winkeltje he lemaal in kunt verliezen. ,,Je vergeet de tijd. Je gaat naar zol der en waant je in je eigen we reld. Urenlang kun je bouwen en sleutelen aan spoorweg overgangen of het aanleggen Veel Nederlanders hebben geld op de plank liggen door de lockdown van rails, heerlijk toch?'' Ook Pierre Dietvorst uit Ber gen op Zoom beleeft drukke tijden met zijn handel in loco motieven, wagons en kilome ters rails. Hij koopt complete verzamelingen op en expor teert naar 72 landen. Hij han delt alleen in tweedehands Marklin. ,,Het hek is van de dam, zo gewild zijn de treintjes. Behalve onder jongeren, want die krijg je nauwelijks losgeweekt van hun spelcom puter of mobiel- zaterdag 20 maart 2021 GO Urenlang bouwen en sleutelen aan treinbaan Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl Sanne Schelfaut Dordrecht/Bergen op Zoom Het Winkeltje, gespecialiseerd in modelspoorbanen in Dor drecht, van JanKees Verheij. foto arie kievit - JanKees Verheij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7