Luister naar je lijf: tips van Nog nooit een rondje gerend, maar begint het met de eerste lentezon toch te kriebelen? Rep je dan vooral naar de sportwinkel, want iedereen kan leren hardlopen als je het verstandig aanpakt. Warming-up Stretching 26 INGE STIERS Sinds Covid-19 onze levens bepaalt, hoefje maar rond te kijken om te zien dat het aantal hardlopers flink is gestegen. Het is dan ook een van de weinige sporten die je in je eentje kunt doen en waar je geen speciale materialen of bijzondere locatie voor nodig hebt. Maar mis schien nog belangrijker: het is een sport voor iedereen, van de superfitte twintiger tot de krasse zeventiger. Alleen, hoe begin je eraan als je nog nooit meer dan 100 meter hebt hard- gelopen? ,,Zorg eerst voor goede loopschoe nen'', zegt fysiotherapeut Lieven Maesschalck. ,,Je kunt proneren (je voet kantelt dan naar binnen, red.), suppineren (je voet kantelt naar bui ten, red.) of neutraal lopen. Om te bepalen hoe jij loopt en welk type schoen je dus nodig hebt, kun je het best naar een speciaalzaak gaan, waar ze een loopband of een loopmat heb ben met een computeranalyse. Koop schoenen altijd iets te groot, want tijdens het lopen zwellen je voeten een beetje en dan heb je al snel blauwe nagels of blaren. De zolen mogen niet te zacht zijn, maar ook niet te hard. Ben je iets ouder, dan heb je al wat sleet op gewrichten en pezen, waardoor je beter loop schoenen kunt kopen met zolen die niet te hard zijn. Loop je veel op een 'Te veel op asfalt lopen is niet goed, maar altijd in de natuur joggen is ook niet aan te raden' oneffen ondergrond, dan mag je zool niet te zacht zijn, want dan kunnen je voeten makkelijker omslaan. Ver geet je sokken niet. Draag geen ten- niskousen in je loopschoenen, maar kies voor echte loopsokken. Meestal zijn dat sokken zonder naden.'' Hardlopen kun je overal, van stad tot bos, en volgens Maesschalck moet je dat ook doen, want het beste is om regelmatig van ondergrond te wisse len. ,,Te veel op asfalt lopen is niet goed, maar altijd in de natuur joggen is ook niet aan te raden'', zegt hij. ,,Loop je altijd op de heide of in het bos en train je voor een marathon, die op asfalt is, dan kun je geblesseerd raken.'' Het is ook aan te raden om af en toe hellingen op en af te lopen, want dan zet je weer andere spieren aan het werk. ,,Omhoog loop je met kleine, snellere stapjes. Dan heb je minder kracht nodig. Naar beneden neem je iets grotere passen.'' De meeste blessures zijn een gevolg van overbelasting, doordat veel beginners te snel willen gaan. ,,Geduld is een mooie eigenschap. Neem voor alles je tijd, dan krijg je geen terugval'', zegt Lieven. ,,Neem in het begin wandelpauzes, want wandelen is immers ook trainen.'' Maesschalcks gouden regel: luister naar je lichaam. ,,Na een zwaardere training kun je weleens last hebben van spierpijn, maar die verdwijnt meestal na twee, drie dagen. Dat is geen blessure, alleen wat ongemak. Ga natuurlijk niet te hard trainen met spierpijn, want dan kun je een verrekking of zelfs een spierscheu- ring krijgen.'' Apps Wie het moeilijk vindt om gemoti veerd te blijven, kan hulpmiddelen inschakelen, zoals apps. ,,Runkeeper, Strava, Runtasticer is keus te over'', zegt de fysiotherapeut. ,,De meeste apps zijn gratis, maar wil je alle mo gelijkheden benutten, dan moet je een kleine jaarlijkse bijdrage betalen. Het leuke aan dergelijke apps is dat jij andere lopers kunt volgen en zij jou.'' Ook sporthorloges, zoals die van Polar, Garmin, Tomtom, Nike of Suunto, zijn leuke gadgets. Kies je voor een duurder exemplaar, dan heb je meteen ook een hartslagmeter, gps, slaapmeter, stappenteller en telefoon in één. - i ZATERDAG 20 MAART 2021 GO Hardlopen voor beginners - LIEVEN MAESSCHALCK Meteen intensief sporten met koude spieren verhoogt de kans op blessures. Om dat te voorkomen, zijn er twee opties: begin je training met enkele minuten wandelen, vervolgens een vijftal minuten heel traag inlopen en dan aan de training beginnen. Een andere mogelijkheid is om opwarmingsoefeningen te doen. Doe waar jij je het beste bij voelt. 1 Anterieure activatie Maak een loopbeweging en hef telkens één knie tot op heuphoogte om de anterieure keten (heupbuigers) te activeren. 2 Posterieure activatie Breng je hiel naar je zitvlak om op die manier je posterieure keten op te warmen. 3 Hamstrings Strek je been vanuit looppositie en trek het naar je toe in een vlotte en gecontroleerde beweging. Goed voor een actieve rekking van de hamstrings. Voor het lopen doe je dit dynamisch, maar na je training ga je statisch te werk. Dat wil zeggen dat je de beweging vasthoudt en niet gaat 'veren'. F» 1 Hamstrings (achterste bovenbeenspieren) Begin vanuit staande positie en kruis beide voeten over elkaar. Laat je bovenlichaam naar voren vallen en reik met je handen naar de grond. Draai in de richting van het been dat achteraan staat. 2 Quadriceps (voorste bovenbeenspieren) Houd je vast aan een stoel of bankje en sta op één voet terwijl je de andere voet achter je lichaam vasthoudt door de knie te buigen. Houd je rechtervoet vast met je rechter hand en de linkervoet met links. Kantel je bekken zodat je rug recht blijft en de stretching efficiënter is. 3 Heupbuigers Neem een push-uphouding aan en zet je rechtervoet naast je rechterhand en buig de achterste knie. Hierbij duw je het bekken naar voren zonder dat de voorste knie voorbij het voetpunt komt. Je hoort een spanning te voelen aan de voorzijde van het been dat achteraan staat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 74