Om de haverklap met je vingers in de drollen li,* Hl WEKEN VOOR MAAR EIGEN TUIN EERST 23 ROMKE VAN DER KAA 2 liter per dag. Giet dat als het even kan in een glazen fles, bepaalde zachte plastic exemplaren bevatten weekmakers die na verloop van tijd een beetje kunnen oplossen. Daarnaast zorgen al die plastic flesjes en kunststof verpakkingen voor veel meer milieuproblematiek, maar er zijn ook verhalen die niet kloppen. Ik hoor weleens: wanneer je dezelfde fles vijf keer vult, kun je net zo goed slootwater drinken door alle bacteriën. Die stelling klopt niet. Na een paar maanden, wanneer je steeds een restje onderin laat staan en dat bijvult, kan hoogstens de smaak of geur beïnvloed worden. Van ziekte verwekkende bacteriën is echt geen sprake. Even spoelen en je hebt nergens last meer van.'' „Globaal gesteld: in het westen wordt oppervlakte- of geïnfiltreerd duin water gebruikt, in het midden en oosten vooral grondwater. In het ene zitten misschien wat meer mineralen dan in het andere. Ik merk dat niet, maar sommige mensen zijn heel sen sitief. Die zouden dat kunnen proe ven. De kwaliteit en smaak zijn overal in Nederland top, zeker ten opzichte van de landen om ons heen. Dat heeft met name te maken met het afschaffen van chloor als desinfectie- middel. We gebruiken nu andere methoden die biologisch betrouw baar zijn. In de jaren 70 werd in de regio Rotterdam grootschalig chloor toegevoegd en dat merkte je. Net zoals je nu in bepaalde delen van Spanje of Frankrijk nog steeds zwembadassociaties krijgt bij het opendraaien van de kraan.'' 'Ik heb nog nooit van een dermatoloog gehoord dat je geen hard water moet gebruiken omdat dat slecht is voor je huid' „Wetenschappelijk bewijs ontbreekt dat zachter water beter is voor de huid. Je struikelt over de commerci- ele claims, maar ik heb nog nooit een dermatoloog horen zeggen dat je geen hard water moet gebruiken. Hoogstens zeggen ze dat onthard water goed is voor de huid, maar hard water kan dat ook zijn. Vaak komen in die claims tevreden klanten aan het woord, dat hun huid zo lekker zacht is. Subjectief, maar prima. Wie ben ik om dat te ontken nen? Ik denk dat bij douchen de stof jes en parfums in zeep en gels meer allergieën kunnen aanwakkeren en impact hebben op de huid dan het water.'' Gaat het pad van de stadstuinier louter over rozen? Je zou haast denken van wel. In alle glossy tijdschrif ten en in elke weekendbijlage van de krant kijkt de stadstuinier je stralend aan. Hij plukt zijn eigen peterselie in het geveltuintje naast zijn voordeur of oogst een paar mud heerlijke aardappelen in een tot moestuin omgetoverd stadsplantsoen. Tuinieren in de stad is een hot item, dus aan publiciteit geen gebrek. En alles is bazuingeschal, zonder enige wanklank. Zo'n succesverhaal maakt achterdochtig, want waarom hoor ik de stadstuinier nooit over probleem nummer één: de katten en hondenoverlast? Ik heb wel een vermoeden: om te beginnen is er een gerede kans dat de aanlegger van een geveltuintje zélf het baasje is van een beest dat je alle lust in tuinieren ontneemt. Sj» Want laten we eerlijk zijn: wie blieft er een kropje sla, als dat door poes Lola is bescheten of hond Boy is bepist? En wie beleeft er plezier aan een minimoestuin tegen de gevel als hij om de haverklap met zijn vingers in de drollen graait? Het verbouwen van groente in de stad heeft zeker toekomst, maar eerder op een plat dak dan op straatniveau. En niet eerder dan dat we een blijvende oplossing hebben bedacht voor het katten en hondenprobleem. lossen. Weliswaar hebben manne lijke honden de nare gewoonte om overal hun poot op te lichten, maar met wat hekwerk - desnoods onder zwakstroom - valt het probleem te beheersen. Flinke boetes en sociale druk kunnen er verder voor zorgen dat de eige naar van de hond de excrementen van zijn dier opruimt. Elke telefoon heeft een camera waarmee een nalatige eigenaar kan worden vastgelegd. Het kattenprobleem is van een andere dimensie. Hoe wil je rupsen en bladluizen bestrijden als de katten elk jaar astronomi sche aantallen insectenetende vogels om zeep helpen? Ook heeft de kat de onhebbelijke gewoonte om zich te ontlasten in het tuintje van een ander. Het beest houdt van vers omgewoelde grond. Die vind je in overvloed in de zaaibedden van de stads- boer. Je zou een afweersysteem kunnen aanleggen waarbij de kat door een lichtgevoelige cel wordt gedetecteerd, waarna er auto matisch een serie sproeiers wordt geactiveerd. Katten hebben een bloedhekel aan water, dat is bekend. Het kost geld, zo'n sproei- en spuitsysteem, maar het voorkomt een hoop onvrede. En op warme zomerdagen kun je er zelf ook nog eens lol aan beleven. Goedkoper is de niet-automatische afweer met behulp van de Super Soaker, zo'n reusachtig plastic waterpistool, waarmee je met een doelgerichte waterstraal de kat de stuipen op het lijf jaagt. Het helpt probaat, zonder veel kosten. Maar totdat die oplossingen gemeengoed zijn, is het misschien verstandiger om groente alleen op je balkon te kweken. En om je in de geveltuin te beperken tot stokrozen en oneetbare blauweregens en forsythia's. GO ZATERDAG 20 MAART 2021 fel Klopt het dat het water in Groningen anders smaakt dan in Maastricht? Hoe zit het met het effect van hard en zacht water op de huid? AquaCell, fabrikant van wateront harders, is zelfs partner van het Huidfonds. tMtix. V,-4BPf V .W *»1 a - Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje. Het hondenprobleem is op te

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 71