Dit doet het met je wasmachine en huid Met Margriet je midden in het leven Kijk snel op margriet.nl/zes Met zo'n 120 liter per dag is de Nederlander grootverbruiker van water. In het kader van Wereldwaterdag, maandag, alles over hard en zacht water en wat het doet met apparaten in huis én je gezondheid. 22 at is het verschil tussen hard en zacht water? „Hard water bevat veel calcium- (kalk) en magnesium- (zouten)ionen, in zacht water zijn de waarden daarvan lager'', zegt zuiverings- en innovatietechnoloog Jantinus Bruins van waterexpert WLN. ,,Dit zijn wat gebruik betreft theoretische definities. In Nederland komt er sinds 2012 door centrale ont harding nergens meer de knalharde variant uit de kraan. Nog steeds is de zachtere soort overal in opmars. Niet omdat hard water per se moet verdwijnen, maar omdat de consument belangstelling heeft voor zacht. Veel waterbedrijven willen aan die wens voldoen en ontharden nog iets dieper, maar in Nederland is het wettelijk zo geregeld dat er altijd een beetje hardheid in het water moet zitten. Magnesium is goed voor hart en bloedvaten, calcium voor de botten.'' „Toestanden zoals in Limburg met aangetaste cv-ketels zijn allang verle den tijd. Het verschil tussen hard en zacht water in Nederland is uiterst klein. Ik weet dat er toch veel discus sie over is. Over aanslag in wasma chines bijvoorbeeld. Na verloop van tijd zou het verwarmingselement door kalkafzetting eventueel iets meer energie kunnen verbruiken, maar dat gaat om een hoeveelheid die volledig wegvalt bij die van te veel lampen laten branden. Het gaat om variaties die je niet waarneemt op je rekening. Wat je wel van tijd tot tijd kunt zien, als je niet regelmatig schoon maakt: druppels op een glazen wand van de douche. Die worden geassocieerd met kalk, maar het zijn ingedroogde zouten. Op een warm waterkraan ofin een waterkoker kan zich wel een laagje kalk, chemisch gezien calciumcarbonaat, afzetten. Dat gebeurt op den duur bij zowel hard als minder hard water.'' ,,Dat is een gewetensvraag. Ik woon dertig jaar in mijn huis en heb nog nooit ontkalker nodig gehad voor apparatuur als de waterkoker, was machine, vaatwasser of cv-ketel. Maar wat de een als een probleem ervaart, merkt de ander niet eens op. Met een verdunde azijnoplossing kom je in veel gevallen een heel eind. En wat betreft een verstopte dou chekop: laat na het douchen altijd even de koude kraan openstaan. Dan stel je het moment van verstopping behoorlijk lang uit. Andere produc ten ga ik niet aan- ofafraden, dan moet ik de exacte samenstelling kennen. Mensen denken misschien dat ze die eens in de zoveel tijd moeten gebruiken, maar als je puur naar de samenstelling van ons water kijkt, dan is dat niet zo.'' 'In bepaalde delen van Spanje en Frankrijk krijg je bij het opendraaien van de kraan nog steeds zwembadassociaties' ,,Ik weet niet in welke mate slimme marketing van leveranciers van bij voorbeeld onthardingsapparatuur een rol speelt. Misschien is het een modeverschijnsel, net als de talloze soorten water in de supermarkt. We zijn gevoelig voor gezondheids claims. Kijk je bij al die flesjes op het etiket naar de mineraalsamenstel ling, dan zie je dat er soms sprake is van heel zacht water, maar ook van knetterhard. Heel divers en het gaat vooral om smaakverschillen - afkomstig uit die en die bergformatie -of toevoegingen als extra zuurstof waardoor je bruiswater krijgt. Voor je gezondheid kun je net zo goed kraanwater drinken. Het liefst Stopt vai ZATERDAG 20 MAART 2021 GO De opmars van zacht water ANNEMART VAN RHEE Is harder water slechter voor de wasmachine, waterkoker en andere huishoudelijke apparaten? Hoe ga je die aanslag te lijf? Met ontkalker? Waarom is zacht water dan zo hip? Dit kennismakingsaanbod geldt in Nederland tot 1 april 2021. Er zijn actievoorwaarden van toepassing die je terugvindt op maigriet.nl/zes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 70