Hard wordt zacht Weg met antiaanbak Tienduizenden Nederlanders gaan vandaag op Landelijke Opschoondag naar buiten om zwerfafval op te ruimen. Vincent Breedveld (45) van stichting Nederland Schoon vertelt hoe je ook de rest van het jaar je omgeving schoonhoudt. 21 EERSTE HULP BIJ ALLEDAAGSE KWESTIES Beginnende hard lopers opgelet: een goede warming-up en coolingdown zijn belangrijk. Zoals deze zes oefeningen. c pagina 26 Nee, de douchekop raakt niet verstopt als je na het douchen even de koude kraan openzet. En zo valt er nog veel meer op te steken over zacht en hard water. c pagina 22 M 4 M Meneer Wateetons onderwerpt vijf keramische pannen aan een uitgebreide test. Hij bakt er een ei en een biefstuk in en gooit ze vol suiker. Zijn conclusie: een anti aanbakpan heb je niet nodig. c pagina 27 TIPS VAN DE EXPERT HOUDJE BUURTSCHOON c Tas mee c Bel de gemeente c App c In de afvalbak „Geschat wordt dat in Nederland per jaar tussen de 35 en 140 miljoen kilo zwerfafval op straat of in het groen belandt. Zoals snoepwikkels, blikjes, flesjes, kranten en ander papier, siga rettenpeuken en kauwgomresten. Het is slecht voor de natuur en het milieu, want het duurt lang voordat het is afgebroken. Sigarettenpeuken zijn pas na minimaal twee tot twaalf jaar afgebroken, kauwgom na mini maal twintig jaar, blikjes na mini maal vijftig jaar en plastic blijft on eindig in kleine stukjes in de natuur aanwezig. Ook kost het gemeenten veel geld om dit allemaal op te ruimen. Als je afval verkeerd weggooit, gaan er bo vendien onnodig grondstoffen verlo ren. Daar komt bij dat mensen zich in een schone buurt veiliger voelen. En schoon houdt schoon: mensen zijn eerder geneigd om het schoon te houden als het ergens netjes is.'' ,,Het is heel eenvoudig, je hebt alleen handschoenen en een plastic zak nodig. Deze spullen en andere opruimmaterialen kun je via onze website supportervanschoon.nl bestellen. Hier kun je je het hele jaar door aanmelden voor een opschoon- actie. Je kunt een gebied aanmaken in j ouw buurt waar je regelmatig wilt schoonmaken en zien welke acties er in jouw omgeving al zijn.'' ,,Ik raad aan in je eigen wijk te begin nen. Dat is laagdrempelig, dichtbij en zeker nu met corona het veiligst. Je kunt het opruimen in de buurt inbouwen in je dagelijkse ommetje. Zo ben je er elke dag even mee bezig. Heb je geen tijd om het dagelijks te doen, wissel dan bijvoorbeeld af met een of meerdere buren. Een natuur gebied, park of bijvoorbeeld het strand leent zich ook goed voor een opschoonactie. Hier staan meestal minder prullenbakken en zeker in coronatijd is hier vaak wat meer zwerfafval te vinden, zoals to-go- verpakkingen en mondkapjes.'' ,,Het is handig om twee zakken mee te nemen; een voor plastic en een voor de rest, zodat je het plastic thuis in de plasticbak kunt doen. Als je het niet mee naar huis kunt nemen, doe dan alles wat je vindt in één zak en gooi die als je klaar bent in een afval bak. Bij sommige gemeenten is het mogelijk je verzamelde afval naar een werf te brengen. Check dit.'' ,,Het is niet toegestaan om naast een drukke weg te rapen. Ook moet je echt handschoenen dragen. As je met kinderen opruimt, zorg dan dat ze een veiligheidshesje dragen. Vind je iets vies of vertrouw je het niet, laat het dan liggen. Denk aan scherp glas of blik, drugsmateriaal of vuurwerk. Verder zou ik zeggen: maak er een leuke activiteit van. Afval opruimen werkt verslavend. Als je eenmaal begint, zie je steeds meer liggen. Het geeft je een goed gevoel om je omge ving schoon te houden. Ik krijg vaak complimenten als ik in mijn eigen buurt afval opruim. Als we allemaal elke dag een paar stuks afval van een ander zouden opruimen, is het probleem eerder opgelost.'' WW ZATERDAG 20 MAART 2021 'Afval opruimen is verslavend' Zorg dat je altijd een plastic zak bij je hebt. Stop er bijvoorbeeld een in je fietstas. Als je dan onderweg iets ziet, kun je het meteen opruimen. Vind je het vies om zelf afval op te rapen? Je kunt bij de gemeente melden dat je op een plek vaak veel zwerfafval ziet liggen. Misschien komen ze daar vervolgens wat vaker langs of zetten ze er een extra (prullen)bak neer. Download de Litterati-app. Hiermee kun je je gevonden en opgeruimde afval vastleg gen op je telefoon. Deze ge gevens worden gebruikt voor onderzoek naar hoe zwerf afval kan worden voorkomen. Gooi afval altijd in een afvalbak, ook klein zwerfafval zoals sigarettenpeuken en kauwgom. Wat niet op straat belandt, hoeft ook niet te worden opgeruimd. CARIN RÖST Hoe groot is het probleem van zwerfafval? Opruimen dus, dat afval. Hoe doen we dat? Waar kun je het beste beginnen? Waar laat je het afval dat je hebt verzameld? Hoe houd je het veilig?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 69