al bijna twee jaar fruithandel afperst ir i 19 'Ik wil ze laten weten wat ze hebben aangericht en hoe wij er nu bijzitten' ook dat het gevaar daarmee nog niet geweken was. Want hun adres stond op 'de lijst'. De lijst. Het is inmiddels een begrip in de zaak-De Groot. Terug te voeren op een blunder van het Openbaar Ministerie (OM), dat er onbedoeld voor zorgde dat gege vens van zeker driehonderd (oud)-medewerkers uitgerekend bij de van afpersing verdachte cri minelen terecht kwamen. De in formatie werd bij het strafdossier gevoegd. Alle getroffen adressen staan op de bewuste lijst, zei de advocaat van De Groot, Taco van der Dussen, eerder al. Verhuizen was en is geen optie. Ze laten zich niet wegjagen. Hun leven is hier. Vlak bij de honden, paarden en tractoren, van Jan Willem vooral. Hun huis, of wat er nog van over was, is inmiddels gesloopt. Henri: ,,Dat deed pijn. Ik stond erbij te janken. Op een gege- ven moment kwam een van die slopers naar me toe. 'Heeft u hier iets nog iets aan?'.'' Hij stond met een half verbrand rieten mandje in zijn hand. ,,Daar zaten nog sie raden van mijn moeder in.'' Zieke vader Ze overleed in 2009. In datzelfde huis waar een kleine tien jaar la ter ook hun vader overleed. Jan Willem bleef al die tijd bij zijn ouders wonen, Henri kwam in 2017 terug om voor zijn toen nog zieke vader te zorgen. Na diens overlijden, gingen de twee broers samenwonen in het ouderlijk huis. ,,Alles wat vader en moeder hebben opgebouwd is weg'', sta melt Jan-Willem. ,,Net als de vi deoband van papa's crematie. De film van hun huwelijk De ouders Seepers kijken deze ochtend mee vanuit een hoek van de kleine woonkamer annex keu- ken annex slaapkamer. Een trouwfoto in zwart-wit, na de brand gekregen van een tante, is samen met de sieraden de enige tastbare herinnering die ze nog van hun ouders hebben. Henri: ,,Dat vind ik het ergste: dat ze alle spullen van papa en mama kapot hebben gemaakt. Die daders heb ben totaal geen idee wat ze ons hebben aangedaan. Waarom val je mensen aan die totaal geen in vloed hebben op wat je willen be reiken? Op die vraag krijg ik waarschijnlijk nooit een ant woord.'' Hij gaat wel een poging wagen. Op 30 maart verschijnen twee verdachten, die een kleine maand na de brand zijn opgepakt, voor het eerst voor de rechter. Henri is van plan om ze later, tijdens de inhoudelijke behandeling van de zaak, toe te spreken. ,,Ik wil ze la ten weten wat ze hebben aange- Diverse malen werden drugs aangetroffen in fruitcontainers van de firma. Criminelen maken gebruik van de transportroutes. richt en hoe wij er nu bij zitten. Ik wil ze ook vertellen dat ze op een keerpunt staan: gaan ze zo verder tot er doden vallen of zijn ze zo slim om te stoppen? Ze maken zoveel levens kapot. Mensen zijn doodsbang.'' Het hoofd van Henri loopt in middels over. Hij begraaft zich iedere dag tussen de papieren. Van de verzekering, van de zaak die ze tegen het OM hebben aan gespannen. ,,Wat ik echt ver schrikkelijk vind: we hebben nooit iets van het OM gehoord. Geen mailtje, telefoontje of briefjehelemaal niks. Ze kun nen toch zeggen: we hebben een grove fout gemaakt.'' Totaal overstuur Het zijn gedachten waar hij sinds de brand niet mee om kan gaan. Eerst dacht Henri dat het nog wel ging met hem. Tot hij ergens in januari wegdommelde bij een film en ruw gewekt werd door een keiharde knal. ,,Het was hier op straat. Ik begon gelijk te schreeuwen en te huilen, was totaal overstuur. Er knapte iets. Ik vertrouwde het helemaal niet, was bang. Ik belde de politie en die kwam meteen. Later hoorden we dat iemand in de wijk een vuurwerkbom had afgestoken.'' Vooral de nachten zijn zwaar voor de twee. Henri hoort Jan Willem weleens zachtjes snik ken, op het veldbedje een paar meter verderop. En allebei wor den ze tussen 2.45 en 3.30 uur wakker, iedere nacht opnieuw. Precies de tijd van de aanslag. ,,We zitten hier altijd met de deur op slot'', voegt Jan-Willem er aan toe, die net als zijn broer psycho logische hulp krijgt. Over een tijdje hopen ze te kunnen beginnen met het her bouwen van hun huis. Binnen kort verkassen ze vast van de kleine bouwkeet naar een grotere trailer, een paar meter verderop. Dat hebben ze zelf geregeld, met het bedrag dat bestemd was voor vervangende woonruimte na een brand. ,,We wilden hoe dan ook hier blijven, vanwege de dieren.'' Hij, zegt Henri, wijzend naar zijn broer, kan echt niet zonder die beesten. Het slotwoord is voor Jan-Wil lem, die een rake samenvatting geeft. ,,We hebben ons hele leven keihard gewerkt. Door een paar van die mafklappers moeten we op ons 50ste helemaal opnieuw beginnen." GO ZATERDAG 20 MAART 2021 zevende hemel blazen' de «rOOt I FOTO BAS MEESTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 67