In onzekere tijden willen veel kiezers geen politieke experimenten. Liever kiezen ze iemand met ervaring. Wat Marco Borsato kan leren van Mark Rutte: 'sorry' zeggen kun je tot kunst verheffen De versplintering van de Tweede Kamer toont aan dat er wel degelijk onvrede sluimert Dat kiezers Rutte tel kens zijn fouten vergeven, komt volgens imagodes- kundige Zabeth van Veen doordat kiezers het ver schil begrijpen tussen eindverantwoordelijk zijn als premier en persoonlijk dingen fout doen. ,,Zo blijven ook alle fouten in de aanpak van de corona- crisis niet aan hem per soonlijk kleven.'' Daarbij zegt Rutte op een slimme manier 'sorry'. Zonder omwegen, zonder te wijzen naar an deren. En door er energiek aan toe te voegen dat het probleem zal worden aan gepakt. ,,Daar houden mensen van. Want uitein delijk willen we van poli tici dat ze met oplossin gen komen.'' Rutte heeft het 'sorry' zeggen zó tot kunst ver heven, dat hij zelfs excu ses aanbiedt voor dingen die niet echt fout gingen. Zo ging hij in de cam pagne van 2017 diep door het stof voor zijn verbro ken belofte van 1000 euro voor iedere werkende Ne derlander. Lang verde digde hij zich met de be rekening dat die belofte voor een groot deel was ingelost. Door verhoging van de arbeidskorting gingen vooral lagere inko mens er tot 900 euro op vooruit. Maar toen andere par tijen erop bleven hameren dat de VVD een belofte had verbroken, wisselde Rutte van strategie. Hij deed een mea culpa en sloeg zijn critici een wa pen uit handen. Van Veen: ,,Door sorry te zeggen haal je het vuur uit de discus sie. Zeker als je je fout niet probeert te relativeren, zijn anderen snel bereid te geloven dat je van plan bent je te verbeteren.'' Er is ook geen Neder lander die vindt dat poli tici nooit fouten mogen maken. Al je er maar eer lijk over bent en ze pro beert te herstellen. ,,Hoe het niet moet, is zoals Marco Borsato vorige week sorry zei voor zijn vreemdgaan", zegt Van Veen. ,,Hij deed dat vol zelfmedelijden en zei hoe zwaar hij het had gehad. Dan denken mensen: ja hallo: je hebt hartstikke veel geld en hebt zelf je huwelijk verpest. Rutte maakt die fout nooit. Hij stelt zich nederig op en zegt er bij dat het niet om hem gaat maar om ande ren die gedupeerd zijn door zijn fout, zoals met de toeslagenaffaire." Zijn we dan allemaal te vreden of behoudend? Natuurlijk niet. Een groot deel van de kie zers ervaart Nederland helemaal niet als een 'gaaf land'. Zoals je op grond van de uitslag kunt volhouden dat de rege ringspartijen een man daat kregen om door te gaan, kun je ook kijken naar de versplintering van de Tweede Kamer. Dat er straks een re cordaantal van 17 partijen aantreedt, is een teken van groeiende onvrede. Elke nieuwe splinterpartij leeft deels op onvrede bij een groep kiezers. On vrede over racisme (Bijl) of juist over immigratie (JA21). Onvrede over het lot van de boeren (BBB) of over een te eurosceptische koers (Volt). En Forum voor Democratie vervier- dubbelde onder Thierry Baudet van twee naar acht zetels door de hele cam pagne te hameren op de onvrede onder Nederlan ders over de coronalock- down. Politicoloog Tom van der Meer waarschuwt al jaren voor de crisis bij de gevestigde partijen. Een groeiend aantal mensen voelt zich niet meer verte genwoordigd, zo be schreef Van der Meer in zijn boek Niet de kiezer is gek. Deze groep mensen die zich niet meer thuis- voelt bij de traditionele clubs, vestigen hun hoop op nieuwkomers. Gemiddeld zijn wij Ne derlanders nog steeds een tevreden volkje. ,,Maar onder de oppervlakte ver andert er soms meer dan je denkt'', zegt Den Rid der van het Sociaal Cultu reel Planbureau. De afge lopen jaren zijn ook meer mensen pessimistisch over de kant die het met het land opgaat, dan dat er mensen optimistisch zijn. Er zijn zorgen over verlies van identiteit, de grote onderlinge verschillen tussen mensen. Maar ook over thema's als het on derwijs en de gezond heidszorg. En zo kunnen meerdere dingen tegelijkertijd waar zijn. Politici die op basis van de verkiezingsuitslag roepen dat dé kiezer heeft gesproken, moeten daarom worden gewan trouwd. Daarvoor is de uitslag te ingewikkeld. Den Ridder: ,,Dat mensen nu kiezen voor leider schap, kan heel goed sa mengaan met de wens voor verandering. Of juist niet. En wie voor een nieuwe partij stemt, hoeft niet per se te vinden dat het verkeerd gaat met het land. Of juist wel.'' GO ZATERDAG 20 MAART 2021 vooral leiderschap telt Als je vier keer achter el kaar verkiezingen wint, kun je iets wat anderen niet kunnen. Veel kie zers waarderen in Mark Rutte zijn werklust en zijn optimisme, óók mensen die niet op hem stemmen. Daar komt bij dat Rutte als geen ander de kunst van het 'sorry' zeggen beheerst. Ook in deze campagne weer. Mark Rutte (VVD), ervaren premier in crisis tijd. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 65