Onder politici 'We' hebben behoefte aan stabiliteit De gemiddelde Nederlander zit niet aan tafel bij Op1 16 De coronacrisis speelde natuurlijk wel degelijk een rol in het stemhokje. Veel mensen zijn bang voor hun gezondheid en vrezen voor hun baan in deze tijden van onzeker heid. In crisistijden heb ben veel kiezers behoefte aan stabiliteit en leider schap. ,,Dat is woensdag ook wel gebleken'', zegt Wijnand Duyvendak van GroenLinks. De VVD speelde de troef van Rutte als ervaren premier in cri sistijd maximaal uit. ,,En D66 positioneerde Sigrid Kaag heel slim als nieuw type leider naast Rutte. Voor andere partijen was het lastig om met een an der verhaal dan het leider- schapsverhaal de kiezer te bereiken'', zegt de politi cus. Niet voor niets werd de partij waarvan de lijst trekker het meest geschikt werd geacht als premier (volgens een onderzoek van Ipsos/EenVandaag) het grootst: in een en- quete vlak voor de stem busgang gaf 56 procent van de ondervraagden aan Mark Rutte geschikt te vinden als premier. Sigrid Kaag stond tweede in dat rijtje met 33 procent. Pas daarna kwam de rest. Volgens SP-campagne- leider Maarten Hijink is het VVD en D66 gelukt deze verkiezingscam pagne te laten draaien om die ene centrale vraag: wie moet het gaan doen? ,,Dat was voor andere partijen nadelig'', meent Hijink. Partijen die geen kans ma ken de grootste te worden, moeten het vooral hebben van inhoudelijke thema's, zoals betaalbare wonin gen, betere zorg, migratie, klimaat of kleinere klas sen in het onderwijs. Hoewel er nog geen on derzoek is gedaan naar wat bij veel zwevende kie zers precies de doorslag heeft gegeven tijdens het stemmen afgelopen woensdag, lijkt het er toch sterk op dat de huidige onzekerheid de belang rijkste factor was. In tijden van onderze kerheid willen veel kie zers geen politieke experi menten. Liever stemmen ze op zo'n moment op ie mand met de ervaring om problemen in het land op te lossen. Mits we onze leiders vertrouwen, en dat doen we doorgaans in Ne derland. Het vertrouwen in de politiek was afgelo pen najaar nog hoger dan voor de coronacrisis'', zegt onderzoeker Den Ridder. ,,Dat is een bekend ver schijnsel in tijden van cri sis.'' De coronacrisis heeft de verkiezingen 'gekooid', zo klagen de campagneleiders van de verliezende partijen. Er konden geen grote bijeenkomsten worden gehouden waardoor niet zichtbaar werd hoe groot de steun was voor Jesse Klaver, zei Wijnand Duyvendak van GroenLinks, dat het aantal zetels gehalveerd zag. Doordat mensen zo bezig waren met corona, was het lastig andere onderwerpen die voor ons belangrijk waren voor het voetlicht te brengen, mopperde Maarten Hijink van de SP, die ook fors verloor. Allemaal waar. Maar de coronacrisis is niet de enige reden dat Nederland deze week ogenschijnlijk stemde voor 'alles bij het oude laten'. Het is verleidelijk de uitslag te duiden op één manier. Maar daarvoor is er te veel aan de hand in Nederland. We trekken vier conclusies. Het is een cliché, maar het is wel waar: tevreden mensen zijn geen inte ressante gasten voor een talkshow. De meeste Nederlanders zijn gematigd en tevre den met hun leven. Wie alleen afgaat op wie alle maal voorbij komen op so ciale media of televisie, krijgt een vertekend beeld van hoe het in werkelijk heid met Nederland ge steld is. Het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) consta teerde in een studie dat 'de Nederlandse bevol king zich gemiddeld ge nomen mentaal behoor lijk goed door deze coro nacrisis heen slaat'. Dat geldt zeker niet voor ie dereen. Mensen met een flexibel contract, onder nemers of zzp'ers maken zich grote zorgen. Maar de algemene werkloosheid is nog steeds laag. „Gemid deld geven we ons leven een 7,3'', zegt SCP-onder- zoeker Josje den Ridder. Opvallend, dat is maar een tiende lager dan vóór de coronacrisis. Nederlanders zijn ook positiever over de samen leving en de politiek dan inwoners van andere Eu ropese landen. We zijn een relatief tevreden volk, ondanks de zorgen die we hebben. Volgens Den Rid der geven we de politiek 'ongeveer een 6'. En dat geldt niet alleen voor de achterban van de regeringspartijen. Ook de achterban van oppositie partijen als PvdA, SGP en GroenLinks is niet alleen negatief over wat de rege ring de afgelopen vier jaar heeft gedaan, blijkt uit on derzoek van de Universi teit Tilburg. Den Ridder: „Verschil lende groepen zijn over bepaalde onderwerpen inderdaad boos. Maar dat is iets anders dan collec tieve boosheid.'' Zo klaagden slachtoffers van de toeslagenaffaire over de uitslag. Blijkbaar vinden anderen het alle maal niet zo belangrijk, was hun conclusie over de winst van de VVD. Maar het een hoeft het ander niet uit te sluiten. Hoe erg anderen het toe slagenleed ook vinden, driekwart van de Neder landers heeft nog steeds vertrouwen in de over heid, aldus recent onder zoek van het Wetenschap pelijk Onderzoek- en Do cumentatiecentrum (WODC). Voor de grote meerderheid was de toe slagenaffaire dan ook niet bepalend voor hun stem- keuze. ZATERDAG 20 MAART 2021 GO Elke week schrijft politiek verslaggever Hans van Soest over wat er speelt in Den Haag. Deze week: wat de verkiezingsuitslag zegt over Nederland. Mooi die thema's, maar Sigrid Kaag (D66) werd 'slim gepositioneerd als nieuw type leider naast Rutte'. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 64