druk, met name vanuit Marokko 15 'Als je een boef wilt pakken, moet je soms de regels een beetje buigen' Taghi bij zitting in bunker Osdorp Si w drachten voor dat land zou heb ben uitgevoerd. De Nederlandse politieliaison in Dubai weet al een dag eerder dat het verhaal er- aankomt en attendeert de Dubai Police vast op de aan staande publicatie. Het is pikante informatie voor Dubai. De Verenigde Arabische Emiraten, waartoe het emiraat Dubai behoort, leven op gespan nen voet met Iran. Wie heult met die vijand, kan rekenen op een keiharde behandeling, is ook bij mensenrechtenorganisaties bekend. Een Iran-connectie zou voor de Dubai Police een extra reden kunnen zijn om Taghi te arresteren. ,,Als je een boef wilt pakken, moet je soms de regels een beetje buigen'', zegt een op sporingsbron die betrokken is bij het onderzoek. Toch is het offi ciële standpunt van de opspo ringsdiensten anders. Tijdens een Marengo-zitting benadrukte het OM onlangs dat de politie geen informatie over Iran in relatie tot Taghi heeft gedeeld met Dubai. Een andere bij het onderzoek betrokken politiebron geeft aan dat de medewerking van Dubai het gevolg is van toenemende in ternationale druk. Zo zou vooral Marokko stevig hebben gelobbyd. Twee van Taghi's broers zitten daar vast, en ook Ridouan Taghi wordt in Marokko gezocht voor een vergismoord, op de zoon van een rechter. ,,Taghi is vooral opge pakt dankzij druk van Marokko'', erkent de politieman. Later zal de Nederlandse politie de geheime diensten van Marokko en Dubai uitgebreid bedanken voor de 'ge weldige samenwerking', schrijft korpschef Erik Akerboom op zijn LinkedIn-pagina. Wat de optelsom ook exact is geweest: begin december werken circa honderd politiemensen van de Dubai Police aan de arrestatie van Taghi. Op 16 december 2019, om 03.00 uur, vallen zwaarbewa pende agenten het appartement van Taghi binnen. Ze zien dat hij een fles rode wijn had geopend; een pakje Marlboro en een uitgedrukte sigarettenpeuk liggen op tafel. De crimineel, die zich zo lang met succes schuilhield, is totaal verbouwereerd als hij wordt aan gehouden. De agenten doorzoe ken zijn appartement en vinden een groot aantal laptops en cryptotelefoons, die later worden overgedragen aan de AIVD. Agen ten vinden verstopt in een bank stel ongeveer een half miljoen dir- ham, omgerekend zo'n 125.000 euro. Ook stuit de politie op een vals paspoort met Taghi's foto. Niet veel later, om 07.29 uur Nederlandse tijd, ligt politiebaas Akerboom nog in bed als zijn tele foon gaat. Een nummer uit de Verenigde Arabische Emiraten verschijnt op zijn scherm. Hij drukt de oproep tot twee keer toe weg, maar als hij opneemt, hoort hij het goede nieuws van de aan houding. Het blijkt dat Dubai Taghi zo snel mogelijk als ongewenst vreemdeling wil uitzetten. Een formeel uitleveringsproces wordt overgeslagen. De politie zegt bin nen 24 uur een vliegtuig te kun nen sturen. Een zwaarbeveiligde missie wordt dan in allerijl opge zet. Toch zijn er aanwijzingen dat Nederland eerder wist dat Du bai plannen had om Taghi uit te zetten, zo blijkt uit vluchtgegevens die deze krant opvroeg. Marengoproces Al vier dagen voor Taghi's arresta tie blijkt een privéjet van het Duitse Air Independence opge stegen vanuit Brussel. Het witte straalvliegtuig landt diezelfde dag op een militaire basis in Turkije. In de twee dagen die volgen, cirkelt het vliegtuig met ultra korte vluchten om Dubai. Het landt in achtereenvolgens Dam- mam, Doha, Abu Dhabi, Al Ain, Muscat, Fujairah en weer in Abu Dhabi. Op een militaire vliegbasis in Abu Dhabi, op anderhalf uur rijden vanaf Dubai, blijft het vliegtuig wachten. Pas als Ridouan Taghi op 19 de cember 2019 dan eindelijk, ge boeid en met een geluiddichte koptelefoon, aan boord wordt ge bracht, vliegt de privéjet met een tussenstop in Boekarest naar Eindhoven. De stemming in het vliegtuig is uitgelaten. Neder lands meest gezochte crimineel is binnen. a Deze reconstructie is gebaseerd op inzage in vertrouwelijke documenten uit het Marengodossier en gesprek ken met verschillende bronnen bin nen de opsporingsdiensten en binnen het criminele milieu. Deze krant heeft het Openbaar Ministerie een groot aantal vragen voorgelegd, maar het OM heeft aangegeven deze niet te willen beantwoorden. Taghi's advocaat Weski stelt dat Ne derland internationale regels en ver dragen heeft geschonden met de in beslagname van miljoenen versleu telde chatberichten. Ook hekelt ze de gang van zaken rond de opsporing van Taghi. ,,Dat kan naar mijn me ning alleen in een politiestaat waar eenieder target kan worden en rech teloos mag worden afgevoerd." GO ZATERDAG 20 MAART 2021 Maandag start in de zwaarbevei ligde Bunker in Amsterdam Os dorp de inhoude lijke behandeling van het liquidatie proces Marengo, waarin Taghi de hoofdverdachte is. Het OM ziet hem als op drachtgever van in totaal zes on derwereldmoor- den en nog een aantal mislukte moordpogingen. Taghi zal maan dag voor het eerst sinds zijn aanhouding ver schijnen voor de rechtbank, zo heeft zijn advo caat Inez Weski laten weten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 63