Toch Tacx Pro Classic in 2021, als etappe ZLM Tour Veronicarace wordt aanloop klassieker BARRY VAN DER HOOFT ZEELAND 15 Rit finisht in Goes, startplek blijft nog 'geheim' De ZLM Tour, de Nederlandse etappekoers, heeft veel met Zee land. Dat heeft ermee te maken dat verzekeraar ZLM vooral in deze provincie en West-Brabant ope reert. Twee jaar geleden nog, bij de 32ste editie, was de proloog in Yer- seke en finishte de tweede etappe in Heinkenszand. Dh jaar huisvest Kapelle op 9 juni een zogenoemde sprintetappe; er zullen acht rondjes gereden worden op een parkoers van 12 kilometer. Een dag later is het peloton opnieuw de gehele dag in de provincie voor een opleving van de Tacx Pro Classic. ,,Nadat bekend was geworden dat die wedstrijd in 2021 niet verreden zou worden, heb ik meteen contact opgenomen met het bestuur van deze ronde", vertelde De Kok giste ren in Goes. De voormalige inwo ner van Lewedorp is de general ma nager van Libéma Profcycling, dat zorg draagt voor de ZLM Tour. ,,Deze ronde kan worden gezien als Zeeuws wielererfgoed en daarom ben ik blij dat we de krachten kun nen bundelen om 'm dit jaar alsnog te laten rijden." Het is wel de bedoeling dat de Tacx Pro Classic in 2022 weer op ei gen benen staat. Idealiter worden d^e wedstrijd en de ZLM Tour dan kort na elkaar verreden, vlak voor de Tour de France. Met name de sprinters kunnen zich dan we derom in Zeeland warmdraaien voor hun julimaand in Frankrijk. Dat Goes de finishplaats is van de rit op 10 juni, lekte vorige week al uit. Als locatie is voor het Omnium gekozen; de daadwerkelijke streep ligt op de Ringbaan-Oost. Gisteren liet De Kok bij het sporthallencom- plex weten dat het parkoers van Walcheren vertrekt, langs de kust Deze ronde kan worden gezien als Zeeuws wielererfgoed voert en over zowel de Storm vloedkering als de Zeelandbrug gaat, maar dat de startplaats nog even geheim moet blijven. ,,Dat hebben ik zelf niet zo bedacht, maar het college van de bewuste ge meente wil het nog even stilhou den. En dat snap ik ook wel, hoor. SPRINTERSBAL Met de coronacijfers gaat het nog niet zo goed en de politici willen nog niet bekendmaken dat over tweeënhalve maand een evene ment bij hun gehouden gaat wor den." Risiconiveau Dat coronavirus bepaalt ook hoe de twee wielerdagen er in Zeeland uit gaan zien. De Kok hoopt dat het risiconiveau te gen die tijd slechts 'zorgzaam' is. Dat is het laagste risiconi veau, waarbij mensen op anderhalve meter van elkaar mogen sa menkomen. „Dan kan er publiek aanwezig zijn bij zowel de start als de finish", zei de organi sator. ,,Zitten we nog in één van de andere twee risiconiveaus, dan moeten we het zonder publiek doen. Ik ben hoopvol, maar het is niet mogelijk om er al iets over te zeggen." De Kok wil meer spanning op eerste dag Column Als één van de laatste clubs in Zeeland strikte Zaamslag deze week een nieuwe trainer. Dat de der deklasser na het helaas te vroege vertrek van Bart Corstanje nu een Belgische trainer heeft aan gesteld, kwam niet als een ver rassing. Want aan de ene kant is er sprake van schaarste op de Zeeuwse - en zeker Zeeuws- Vlaamse - trainersmarkt. En aan de andere kant is er in België dui delijk sprake van overschot. Vraag het maar na bij de Zeeuws-Vlaamse clubs die dit seizoen een vacature hadden: de ene na de andere sollicitatiebrief vanuit België kwam binnen. Ge ven ze de diploma's bij onze Zui derburen iets makkelijker weg? En ontbreekt het in Zeeland mis schien aan nieuwe generaties ge motiveerde oefenmeesters? Hoek heeft komend seizoen een Belgische trainer, net als Oostburg, Vogelwaarde en FC Axel. Andersom hoor je het niet of nauwelijks: Zeeuwse trainers die in het Belgische amateur voetbal werkzaam zijn. Dat lijkt niet nodig, omdat ze meer dan genoeg keus hebben. De Belgi sche voetbalwereld is wel een an dere dan die waar wij ons in be wegen. Een ander soort voetbal, een andere cultuur; Belgen die bij Hoek hebben gespeeld be amen dat keer op keer. De trainerscursus in België blijkt ook iets totaal anders te zijn. Hubert van den Hemel wilde het diploma Uefa A uit praktische overwegingen in Bel gië halen. De Terneuzenaar kwam echter niet door het toela tingsproces, omdat de visie van Verhoene was in 2009 de eerste Voetbal Vlaanderen behoorlijk afweek van de Nederlandse KNVB-visie. Wat andere cursis ten al acht maanden lang hoor den, moest Van den Hemel na een uurtje uitleg weten. ooit bij Zaamslag. Veel spelers van toen hebben hem hoog zit ten. Een aantal is mede door de jaren op het veld met Verhoene, zelf trainer geworden. Na Domi nique D'Hooge (2017-2019) wordt Ives van Driessche de derde Belgische trainer bij Zaam- slag. Hij heeft in België het Uefa A-diploma gehaald. Wat zijn ver haal bijzonder maakt is dat hij toen nog niet was uitgeleerd. Van Driessche was nieuws gierig naar de Nederlandse manier van werken en volgde daarom in Kruiningen de cursus Uefa C. Daarna voltooide hij in Goes de cursus Uefa B, net als een cursus van Raymond Ver- heijen over periodisering. Zaam- slag haalt dus een Belg in huis, die óók Nederlands geschoold is. Het lijkt er op dat Van Driessche de grens oversteekt omdat hij graag in Nederland wil werken. En niet, zoals veel van zijn land genoten, omdat er in België door een overvloed aan trainers geen plek meer voor ze is. ZIERIKZEE De Veronicarace krijgt dit jaar een upgrade. De Zeeuwse zeilklassieker geldt als kwalificatiewedstrijd voor de prestigieuze Rolex Fastnet Race van 2021. De Veronicarace is onlosmake lijk verbonden met de Deltaweek, het meerdaagse zeilevenement. Het is een race die buitengaats werd gevaren, waarbij het zend- schip van Veronica in de jaren ze ventig als keerboei fungeerde. Sinds 2016 is de Deltaweek inge krompen tot een driedaags pro gramma en is de Veronicarace vervallen. Ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van het evene ment vorig jaar is de Veronicarace als extraatje op de kalender gezet. Vanwege Covid-19 kon het jubi leum vorig jaar geen doorgang vinden en werd het verplaatst naar dit jaar. Door het coronavirus is in Nederland ook een aantal be langrijke kwalificatiewedstrijden voor de Fastnet Race afgelast. Daardoor kwam de Veronicarace in beeld bij organisator RORC. Op 12 en 13 juni krijgen vooral Neder landse en Belgische zeilers nu de kans om de vereiste 300 kwalifica tiemijlen voor de Fastnet Race te behalen. De Veronicarace bestaat uit zo'n 160 mijl. De Fastnet Race is een zeilwed strijd die al sinds 1921 elke twee jaar wordt gehouden. De start is in Cowes op het Isle ofWight (Zuid Engeland). De armada zeilt via Land's End naar Ierland waar bij het Atlantische rotseiland Fastnet Rock het keerpunt ligt. De finish is doorgaans in Plymouth, maar dit jaar in het Franse Cherbourg. De jubileumwedstrijden van het Deltaweekend worden een week na de Veronicarace gevaren. zaterdag 20 maart 2021 PM Dat de Tacx Pro Classic - de voormalige Ronde van Midden Zeeland - dit jaar niet door kan gaan als een zelfstandige wed strijd, was al bekend. Toch zullen profwielrenners ook in 2021 over het parkoers razen. De ZLM Tour leent de omloop namelijk voor de etappe van donderdag 10 juni. Organisator Martin de Kok vindt dat dat 'Zeeuws erf goed' beschermd moet worden. Roeland van Vliet Goes -Naam (leeftijd) In voorgaande jaren begon de ZLM Tour, een vijfdaagse in het zuiden van Ne derland, met een proloog. Nu is daar bewust mee gebro ken, liet organisator Martin de Kok weten. ,,Wij vroegen ons af: als we ons profileren als sprintersronde, waarom beginnen we dan met een pro loog? In een proloog - een korte tijdrit - zit veel minder span ning dan in een rit in lijn. En zeker als er bonficatieseconden zijn te verdienen aan het eind, beginnen de ploegen al met een met rekenen. Ze willen vanaf de eer ste dag alert zijn." Kapelle krijgt op 9 juni dus een massa sprint en Goes zeer waarschijnlijk een dag later weer. Daarna trekt de ZLM Tour verder naar Limburg, om op zon dag in West-Brabant te eindigen. De exacte locaties en routes maakt de ZLM Tour pas later bekend. Vanuit de UCI is er de eis om minimaal tien professionele teams (WorldTour- ploegen en Proconti- nentale teams) aan te trekken. De ZLM Tour heeft er nog geen vastgelegd, maar verwacht dat in elk geval Jumbo- Visma met Dylan Groenewegen komt. De Kok wil ook graag startgelegen heid geven aan goede continentale ploegen. Hij zit daar bij te denken aan onder meer het Vol- kerWessels Cycling- team van Goesenaar Timo de Jong. Dylan Groenewegen wint één van de laatste edities van de Tacx Pro Classic. Nu wordt de wedstrijd opgenomen in de ZLM Tour en komt de Nederlandse topsprinter waarschijnlijk weer. foto cor vos @Barryvdh9 Vacature Kenny Verhoene was in 2009 de eerste Belgische trainer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 43