Eindelijk weerde wei in NIEUWS 3 Kritiek op beperkingen in Kamer is na de verkiezingen gegroeid Het was een tamelijk dubbele boodschap gisteren uit het kabinet: aan de ene kant klonken optimisti sche geluiden, aan de andere kant zorgen over oplopende besmet- tingscijfers. Bezorgd klonken bijvoorbeeld de ministers Tamara van Ark (Medi sche Zorg, VVD) en Ferd Grapper- haus (Justitie en Veiligheid, CDA). „Vandaag 7400 besmettingen", zei Grapperhaus (CDA) na de minis terraad. ,,Ik word daar wel kortade mig van." Sinds 8 januari was de dagkoers van het aantal infecties niet zo hoog geweest. Hoewel het aantal besmettingen niet alles zegt - kinderen worden ook getest, maar belanden zelden in het zie kenhuis - waarschuwde de minis ter dat het beeld somber is. ,,Mijn Toename patiënten maag trekt ervan samen." En Van Ark zei: ,,We willen heel veel, maar het moet wel kunnen." Wie deze bewindslieden aan hoorde, dacht: die versoepelingen komen er niet. Dit weekend besluit het kabinet of er vanaf 31 maart meer ruimte komt voor de terras sen, het hoger onderwijs en de de tailhandel. De harde lockdown loopt dan af, eerder beloofde het kabinet enige verruimingen - mits de besmettingscijfers het toelaten. Maar dat wordt lastig dus, al klon- ken andere ministers wel een stuk positiever. Ingrid van Engelshoven (Onderwijs, D66) zei dat ze 'opti mistisch' was dat hbo's en univer siteiten weer deels fysiek les kun nen gaan geven, partijleider Sigrid Kaag meldde dat ze met de zomer tijd op komst 'heel snel' van de avondklok af wil. De modellen van Jaap van Dissel bepalen, zoals altijd, komende zon dag in het Catshuis zo'n beetje de politieke speelruimte. En ruim zijn de marges niet, schetst een ano nieme OMT'er gisteren alvast. ,,De situatie is gewoon zorgwekkend." Nog altijd liggen er ruim twee duizend coronapatiënten in het ziekenhuis, de reproductiewaarde ligt boven de 1. Maar er is meer dan alleen het virusgevaar, weten be trokkenen op het Binnenhof en daarbuiten. Mensen moeten de maatregelen ook kunnen naleven, er is flinke nevenschade, medisch en niet-medisch. De economie lijdt eronder. Dat alles telt nu zwaarder dan een jaar geleden. Avondklok Daarbij komt een relevante ver schuiving in de nieuwe Tweede Ka mer. Na de verkiezingen is het co- ronakritische Forum voor Demo- cratie flink gegroeid, van 2 naar 8 zetels. Maar ook avondklok-kriti sche partijen als D66 (23 zetels) en PVV (17 zetels) blijven groot. Forum-Kamerlid Wybren van Haga denkt dat de groei van zijn partij voor het eigen verhaal 'niets uitmaakt'. ,,We blijven hetzelfde Vandaag 7400 besmettingen. Ik word daar wel kortademig van zeggen. Maar we hebben nu wel meer zetels, dat laat zien dat meer mensen hun vrijheid terug willen, en in coronadebatten komen we wat eerder aan bod. En D66 is ook gegroeid, die partij is ook tegen de avondklok. Ik hoop dat ze zich na de verkiezingen ook vrijer voe len om daarvoor op te komen." Maar volgens minister Koolmees (Sociale Zaken, D66) maken de verkiezingen geen enorm verschil voor de kabinetskoers. ,,Er is een consistente lijn. De afgelopen pe- riode hebben we veel debatten ge had, er is breed draagvlak bij heel veel partijen, dat verandert niet plotseling, denk ik." Minister Grapperhaus vreest ook niet voor gebrek aan steun in het parlement: ,,Een zeer zeer groot deel van de kiezers heeft gestemd op partijen die het virus serieus nemen. De PVV - ere wie ere toekomt - had vorig jaar maart al een totale lock- down gewenst, toen kon ik het woord avondklok niet eens spel len. Tuurlijk kun je per maatregel discussiëren, maar het draagvlak is groot: nog altijd 90 procent van de Kamerzetels gaat naar partijen die corona heel serieus nemen." Zondag komen betrokken be windspersonen in het Catshuis sa men, Van Dissel praat hen dan bij over de laatste stand van zaken. Dinsdag is er weer een persconfe rentie, woensdag een Tweede Ka merdebat. CDA-minister Wopke Hoekstra benadrukte gisteren dat draagvlak cruciaal is: ,,Mensen hebben er genoeg van, willen dol graag door met hun leven. Maar we zijn met vaccineren en testen nog niet waar we willen zijn. Ie dereen kijkt reikhalzend naar de uitgang, alleen die is er niet mor gen." zaterdag 20 maart 2021 STALDEUREN OPEN Dol van vreugde stormen deze koeien de wei in, na een hele winter in de stal te hebben doorgebracht. Ze konden meteen ge nieten van een mooie dag, want hoewel het nog koud was, scheen de zon volop. In Baarn werden de deuren op de boerderij van Edwin Daatselaar ge opend door schaatser Patrick Roest. Hij was uitgenodigd door zui velbedrijf Campina om het boerensei- zoen op deze manier officieel te openen. FOTO REMKO DE WAAL/ANP Coronacijfers nemen toe, versoepelingen onder druk Met vrijdag ruim zevenduizend nieuwe besmettingen staat het kabinet voor het blok: kan de avondklok eind maart wel weg, zijn de geplande versoepelin gen wel mogelijk? En na de ver kiezingen is de Tweede Kamer ook wat coronakritischer ge worden. Niels Klaassen Den Haag Het aantal nieuwe corona- gevallen liep de laatste vier dagen op. 10000 gisteren: 7425 7500 5000 2500 7-daags gemiddelde 0 JAN FEB MRT 200321 BRON: RIVM -Minister Ferd Grapperhaus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3